Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Zázračné bobule: Ochutnejte arónii, královnu antioxidantů

Vypadá nenápadně, ale její černé plody, které dozrávají právě teď koncem září, mají velkou léčivou sílu a schopnost zpomalit stárnutí.
Vydáno: 23.09.2015, Anna Kopečková
Možná kolem keřů s černými plody chodíte a ani nevíte, jak prospěšné jsou
Možná kolem keřů s černými plody chodíte a ani nevíte, jak prospěšné jsou Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Temnoplodec černoplodý, latinsky Aronia melanocarpa, je keř, který dorůstá do výšky až 3 metry (často se pěstuje na zahradách, například jako živý plot). Jeho černé plody jsou velké přibližně 1 cm a rostou v latách. Kvůli podobnosti s jeřábem jedlým se mu přezdívá černý jeřáb. U nás se pěstují tři druhy. Aronia arbutifolia (temnoplodec planikolistý), Aronia prunifolia (temnoplodec třešňolistý) a nejrozšířenější Aronia melanocarpa (temnoplodec černoplodý).

Původ arónie můžeme hledat na východě Severní Ameriky, kde ji pro její léčivé účinky používali indiáni. Do Evropy přivezl tento keř kolem roku 1900 ruský biolog a pěstitel ovoce Ivan Mičurin. Masověji ji začal pěstovat kolem roku 1910 za podpory sovětského státu kvůli výrobě potravinářského barviva a léčiv.

Co obsahuje

Plody arónie jsou bohaté zejména na bioflavonoidy. Největší podíl tvoří kyanidin-3-galactosid (65,6 %) 
a kyanidin-3-arabinosid (28,3 %). Díky tomu funguje arónie jako silný antioxidant a podporuje správnou funkci buněk.

Obsahuje i některé vitamíny, jako vitamin C (100 g ale pokryje jen 35 % DDD, proto se doporučuje ji kombinovat s jiným ovocem), vitamíny skupiny B (pomáhají posílit imunitu a správné fungování metabolismu), vitamín E (podporuje činnost nervového systému a působí antioxidačně) a vitamín P – rutin (podporuje pružnost žilních stěn). Plody mají i poměrně vysoké procento jódu, který má pozitivní účinek na funkci štítné žlázy. Dále obsahují sodík, hořčík, vápník, železo, fluor a zinek a také přírodní sorbit, sladidlo vhodné pro diabetiky.

„U arónie není důležitý pouhý obsah vitamínů vyskytujících se běžně ve většině dostupného čerstvého ovoce, ale hlavně velmi vysoký obsah látek ze skupiny bioflavonoidů (antokyanů) s vysokým ochranným a antioxidačním účinkem pro náš organismus, které mají z pohledu prevence největší a nejvýznamnější účinky pro náš vyvážený metabolismus. Bioflavonoidy se navíc přiměřenou a mírnou tepelnou úpravou neničí tak jako na teplotu choulostivé vitamíny. Arónie je u nás bohužel na rozdíl od Slovenska a sousedních států, stále nedoceněná a opomíjená. Přitom stačí velmi málo, zamyslet se včas nad svým jídelníčkem a vyváženým stravováním ještě předtím, než budete muset chodit do nejbližší lékárny pro léky,“ tvrdí ing. Vladimír Marek, dlouholetý propagátor prospěšnosti arónie v ČR a zakladatel firmy specializující se na dovoz a distribuci bio výrobků “Aronia Original”.

Plody arónie mají řadu blahodárných účinků. Například:

- upravují krevní oběh

- snižují hladinu cholesterolu

- optimalizují krevní tlak

- zpevňují zejména cévní kapiláry (prevence aterosklerózy a dalších civilizačních chorob)

- zmírňují potíže křečových žil

- napomáhají správné funkci jater

- jsou velmi účinným antioxidantem

- podporují imunitní systém

- zpomalují stárnutí organismu

- jsou prevencí zubního kazu

- zabraňují srážlivosti krve

Široké využití

Plody arónie byly v posledních patnácti letech intenzivně studovány a výzkumy prokázaly i další účinky. Dobře fungují jako hepatoprotektivum (slouží ke zlepšení jaterních funkcí), snižují toxicitu a kumulaci kadmia a těžkých kovů v játrech a ledvinách, mají výrazný protizánětlivý účinek, stejně jako bakteriostatickou aktivitu in vitro proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli a antivirovou aktivitu proti typu viru chřipky, potlačují růst lidských HT-29 rakovinných buněk tlustého střeva.

ThinkstockPhotos-488147746 Foto:

 

Jak ji konzumovat

Aby si plody zachovaly všechny cenné látky, je nejlepší konzumovat je v čerstvém stavu. Buď jíst samotné bobule (stačí asi 30 bobulí denně) nebo ve formě čerstvě vylisované šťávy.

„Arónie obsahuje karotenoidy, sitosteroly, flavanoly, antokyaniny. Vitamíny a minerální látky je doplňují a zefektivňují jejich působení. Vitamíny C, E, některá béčka a fytonutrienty se tepelnou úpravou ničí buď částečně, nebo úplně. Kdyby tedy klient aplikoval arónii při kardiovaskulárních problémech, po zahřátí již budou sitosteroly, vitamín E a betakaroten zničeny. U onkologických chorob zase vitamíny C, B a antokyaniny. Dle mého názoru jsou tedy nejlepší kapsle se sušeným extraktem arónie nebo čerstvá šťáva. Arónie je chuťově dost trpká, takže si z ní lidé často dělají třeba marmelády, to už ale díky obsahu cukru a zahřátí terapeutický efekt nepřinese,“ tvrdí Kateřina Boesenberg, BHSc, předsedkyně České naturopatické společnosti.

STUDIE

Prospěšnost plodů arónie dokazují i mnohé vědecké studie:

Protinádorové působení

Bylo zjištěno, že antokyany zpomalují růst nádorů. Vzhledem k tomu, že je jejich množství v arónii vysoké 
(2147 mg / 100 g), pomáhají v boji s onkologickými onemocněními. Podobně jako u extraktu z hroznových jader byly u extraktu z arónie zjištěny účinky potlačující růst střevních rakovinných buněk. Další studie prokázaly, že antokyany v arónii inhibují množení lidských nádorových buněk děložního čípku, zabíjejí maligní nádorové buňky mozku 
a pomáhají zabránit vzniku žaludečních vředů.

Snižuje krevní tlak

Antokyany z arónie redukují oxidační stres, snižují C reaktivní bílkovinu (CRP) a další zánětlivé biomarkery, které způsobují kardiovaskulární onemocnění. Vědci provedli studii, ve které rozdělili skupinu 26 pacientů po infarktu myokardu do 2 skupin. Jedna dostávala denně 3× 100 mg antokyanů arónie, druhá placebo. Výsledky byly opravdu překvapivé. U první skupiny došlo k výraznému snížení krevního tlaku.

Snižuje hladinu cukru

Výzkum dalších vědců prokázal, že antokyany v arónii pomáhají normalizovat metabolismus cukrů u diabetiků. Denní konzumace 200 ml šťávy z arónie po dobu 3 měsíců snížila hladinu glukózy a hladinu lipidů u lidí s non-inzulin-dependentním diabetem mellitus.

 

TIP:

attachment.ashx Foto:

1. Arónie Bio CellAktiv – prášek arónie s acerolou v kapslích, 90 kapslí, 559 Kč

2. Aronia ProBiotic, za studena lisovaná šťáva z fermentovaných plodů arónie s probiotickými kulturami, 599 Kč

 

 

Zdroj: časopis Health&Beauty 

Zaujal vás tento článek? Můžete si jich přečíst mnohem víc. Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:

HB banner nový 2 Foto:

Rádi byste, aby vám časopis Health&Beauty chodil rovnou do schránky? Doporučujeme zřídit si předplatné tištěné verze časopisu za pouhých 196 Kč za rok. Roční předplatné obsahuje 4 výtisky. TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 196 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na asistent@luxuryguide.cz. Do předmětu vpište "předplatné" a do textu zprávy svoji adresu. Harmonogram vydání: březen, květen, srpen, listopad. ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 48 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na https://cs.publero.com/title/health-beauty.

Nenápadná rostlinka s mimořádnými účinky

GOTU KOLA: Čínský elixír mládí

Odborníci doporučují jíst chilli papričky tak často, jak je to jen možné

Chilli papričky: Elixír zdraví, mládí a krásy

Článek

potraviny pro krásnou pleť Foto:

7 potravin, díky kterým omládnete

Ztrácí vaše pleť pevnost, pružnost a pomalu ochabuje? Důvodem je nedostatek kolagenu. Jeho tvorbu můžete podpořit některými potravinami. Prozradíme vám, které to jsou.

Článek je zařazen v: antioxidant, vitamíny, arónie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama