Zdravý životní styl? Nepleťte si ho s omezováním a dietami. Je to úplně jinak!

V první řadě bychom si měli položit otázku, co to vlastně je ten zdravý životní styl? Určitě nejde jen o to, abychom se vyhýbali bílému cukru a fast foodu jako čert kříži, a abychom odmítali společenské akce s tím, že se tam bude pít kalorický alkohol a jíst smažené brambůrky a tučné dorty. Naopak! V rámci zdravého životného stylu je dovoleno vše – ale jen v určité frekvenci a množství!

Zdraví je dle Světové zdravotnické organizace definované jako tzv. biopsychosociální jednota. To „bio“ znamená naše tělo a fyzické zdraví. Tělo by mělo být funkční, plné energie na všechno, co chceme v životě dělat, bez zbytečných tukových zásob, ale také bez nezdravě trčících kostí a procenta tuku tak nízkého, že bude narušená činnost hormonů.

To „psycho“ značí duševní pohodu bez psychiatrických diagnóz, ale také bez neustálých myšlenek na to, co a kdy sníst, kolik má to či ono jídlo kalorií, zda bychom za trest, že jsme snědli donut, neměli uběhnout dalších pět kilometrů navíc. Znamená ale i to, že nám naše zdraví není ukradené, že se bez zaváhání nebudeme cpát hranolky a nalévat se pivem, a že se staráme o svoje tělo, duši i vztahy s radostí a zodpovědností.

„Sociální“ stránkou jsou naše vztahy s druhými. Fitness fanatik s perfektně sestaveným jídelníčkem a vynikající fyzickou kondicí, ale bez přátel, by se podle této definice dal také považovat za nemocného. K udržování a utužování sociálního zdraví pak může patřit například to, že si dáme svíčkovou, kterou babička s láskou vařila celé dopoledne, že zajdeme s přáteli na pizzu nebo že si nabídneme z bonboniéry od kolegyně, která právě slaví narozeniny. Sociální zdraví je dát si s dětmi zmrzlinu, ale také s nimi lézt po skalách, brodit se v řece a dělat doma v předsíni stojky.

Nákupem brokolice to nekončí

Pokud přemýšlíte o tom, že by bylo dobré začít žít zdravěji, čili žít zdravějším životním stylem, neskončete svoje úvahy jen u nákupu brokolice a nízkotučného tvarohu. Zamyslete se stejně tak nad tím, kdy a jak budete odpočívat, jak se rozmazlíte, co dobrého si dopřejete, ale i co dobrého si ve prospěch zdraví odepřete.

Popřemýšlejte o svých vztazích v rodině a s přáteli – čím je můžete oživit, co pro ně můžete udělat, jak je budete pěstovat a opečovávat?

Začněte se přirozeně hýbat, nečekejte, až vám vyjde jednou týdně čas zaskočit do fitka, ale vyhledávejte příležitosti k pohybu celý den. Protahujte se, popoběhněte, pověste se někam, poskočte si, někam vylezte, něco zvedejte, tlačte, tahejte, hrajte si, bavte se.

Učte se vychutnávat si to, co právě jíte. Užívejte si, co právě teď děláte. Žijte tady a teď. Vnímejte, pozorujte, poslouchejte, dýchejte.

Vydejte se svou vlastní cestou

Zdravý životní styl znamená chodit do přírody, jíst to, co lze ulovit či sklidit ideálně v místě bydliště a v dobu, kdy se to vyskytuje (jíst lokálně a sezonně), hýbat se, pečovat o svoje duševní zdraví, příliš se nelitovat a nezaobírat se jen sám sebou, ale také se starat o svoje vztahy, vzdělávat se, zajímat se o dění kolem sebe i ve světě. Žádná dokonalá definice zdravého životního stylu neexistuje, tak se vydejte svou vlastní cestou. Ideálně ode dneška!

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.