Žloutenka opět útočí. Nevěřte mýtům, které kolují mezi lidmi

Žloutence neboli hepatitidě typu A se říká nemoc špinavých rukou. Ohrožuje nás na dovolené v zahraničí stejně jako ve školní jídelně nebo při návštěvě toalety v restauraci. O tom, že se s ní může setkat opravdu každý, svědčí současná situace v Libereckém kraji, kde je hlášeno 83 akutních případů žloutenky typu A a podle hygieniků už jde o epidemii.

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy, především tehdy, když si lidé před jídlem neumyjí ruce. Proto hygienici upozorňují, abyste si myli důkladně ruce nejen po každém použití toalety, ale i po úpravě syrového masa, vajec, po úklidu v bytě, po příchodu z hřiště či po mazlení se zvířaty. Ve velkém jste ohroženi v zahraničí, pokud konzumujete potraviny studené kuchyně, jídlo upravené na ulici nebo pijete nebalenou vodu. Rizikové jsou zeleninové saláty, neloupané ovoce, ale i maso.

Žloutenka neboli infekční hepatitida je nakažlivé onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Celkem existuje 5 hlavních typů, které se označují písmeny A, B, C, D, a dokonce i E, F a G. Liší se způsobem přenosu viru, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Očkování, jež poskytuje dětem i dospělým účinnou ochranu, nabízí dnešní medicína pouze proti žloutence typu A a B.

Mýty a fakta o žloutence

Mezi lidmi koluje mnoho zažitých názorů na to, jak nakažený žloutenkou vypadá, kde ji chytil a jak ji vyléčit. Tyto novodobé mýty bez hlubších znalostí utvářejí veřejné mínění, které může být ve svých následcích i životu nebezpečné. Pojďme si některé z nich ukázat a podívat se, kde je pravda.

Mýtus č. 1: Nemocného se žloutenkou typu A přece poznám, tak se mu vyhnu.

Fakt: Velká část nemocných nemá po uplynutí inkubační lhůty žluté zbarvení kůže a sliznic způsobené zvýšeným obsahem žlučového barviva – bilirubinu. Ani oční bělmo nemá zbarvené do žluta, nemusíte tedy vůbec nic poznat.

Mýtus č. 2: Pokud si připlatím na dovolené za pobyt v lepším hotelu, riziko onemocnění hepatitidou A se mě netýká.

Fakt: V zemích, kde je hepatitida A častá, vás nemusí ochránit ani pobyt v luxusním hotelu, dodržování dobré hygieny ani pečlivý výběr jídla a pití. Nejčastěji si ji můžeme přivézt z Thajska, Egypta, Slovenska, Ukrajiny… Jedinou spolehlivou ochranou je očkování.

Mýtus č. 3: Nejsem v žádné rizikové skupině (neberu drogy, nejezdím do rizikových zemí…), proto je pro mě očkování zbytečné.

Fakt: Hepatitida A může postihnout každého, nejen vyjmenované rizikové skupiny. Zde se také ukrývá velká neznalost jednotlivých typů hepatitidy a způsobu jejich přenosu. Lidé spojují typ B a A. Virová hepatitida typu B se nejčastěji přenáší přímým kontaktem s nakaženou krví nebo pohlavním stykem. Ale typ A převážně dotykem a potravinami. Proto se člověk může nakazit, i když nebere drogy.

Mýtus č. 4: Hepatitida A se dá snadno vyléčit, jsou již k dispozici léky.

Fakt: Dosud neexistuje žádný lék na hepatitidu typu A. Tlumí se pouze jednotlivé příznaky a podporuje imunita. Jedinou účinnou ochranou je očkování.

Jak zjistit, zda mám žloutenku

Pro diagnostiku hepatitidy typu A jsou nezbytné krevní testy a vyšetření moči. Sleduje se především přítomnost protilátek proti viru a zároveň se sledují hodnoty jaterních enzymů, které jsou všeobecně při žloutenkách zvýšené. Stejně tak se sleduje hladina tzv. bilirubinu v krvi, tedy žlutého barviva, podmiňujícího barvu kůže, bělma i sliznice dutiny ústní. Testy jsou velmi dobře popsané například na informačním portálu www.laboratornitesty.cz. Pokud existuje podezření na setkání s infikovaným jedincem, nebo máte dokonce příznaky nemoci, navštivte svého lékaře a nechte se vyšetřit.

Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.