Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Žloutenka opět útočí. Nevěřte mýtům, které kolují mezi lidmi

Žloutence neboli hepatitidě typu A se říká nemoc špinavých rukou. Ohrožuje nás na dovolené v zahraničí stejně jako ve školní jídelně nebo při návštěvě toalety v restauraci. O tom, že se s ní může setkat opravdu každý, svědčí současná situace v Libereckém kraji, kde je hlášeno 83 akutních případů žloutenky typu A a podle hygieniků už jde o epidemii.
Vydáno: 25.10.2019
Žloutenka opět útočí. Nevěřte mýtům, které kolují mezi lidmi
Autor: iStock Žloutenka opět útočí. Nevěřte mýtům, které kolují mezi lidmi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy, především tehdy, když si lidé před jídlem neumyjí ruce. Proto hygienici upozorňují, abyste si myli důkladně ruce nejen po každém použití toalety, ale i po úpravě syrového masa, vajec, po úklidu v bytě, po příchodu z hřiště či po mazlení se zvířaty. Ve velkém jste ohroženi v zahraničí, pokud konzumujete potraviny studené kuchyně, jídlo upravené na ulici nebo pijete nebalenou vodu. Rizikové jsou zeleninové saláty, neloupané ovoce, ale i maso.

Žloutenka neboli infekční hepatitida je nakažlivé onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Celkem existuje 5 hlavních typů, které se označují písmeny A, B, C, D, a dokonce i E, F a G. Liší se způsobem přenosu viru, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Očkování, jež poskytuje dětem i dospělým účinnou ochranu, nabízí dnešní medicína pouze proti žloutence typu A a B.

Mýty a fakta o žloutence

Mezi lidmi koluje mnoho zažitých názorů na to, jak nakažený žloutenkou vypadá, kde ji chytil a jak ji vyléčit. Tyto novodobé mýty bez hlubších znalostí utvářejí veřejné mínění, které může být ve svých následcích i životu nebezpečné. Pojďme si některé z nich ukázat a podívat se, kde je pravda.

Mýtus č. 1: Nemocného se žloutenkou typu A přece poznám, tak se mu vyhnu.

Fakt: Velká část nemocných nemá po uplynutí inkubační lhůty žluté zbarvení kůže a sliznic způsobené zvýšeným obsahem žlučového barviva – bilirubinu. Ani oční bělmo nemá zbarvené do žluta, nemusíte tedy vůbec nic poznat.

Mýtus č. 2: Pokud si připlatím na dovolené za pobyt v lepším hotelu, riziko onemocnění hepatitidou A se mě netýká.

Fakt: V zemích, kde je hepatitida A častá, vás nemusí ochránit ani pobyt v luxusním hotelu, dodržování dobré hygieny ani pečlivý výběr jídla a pití. Nejčastěji si ji můžeme přivézt z Thajska, Egypta, Slovenska, Ukrajiny… Jedinou spolehlivou ochranou je očkování.

Mýtus č. 3: Nejsem v žádné rizikové skupině (neberu drogy, nejezdím do rizikových zemí…), proto je pro mě očkování zbytečné.

Fakt: Hepatitida A může postihnout každého, nejen vyjmenované rizikové skupiny. Zde se také ukrývá velká neznalost jednotlivých typů hepatitidy a způsobu jejich přenosu. Lidé spojují typ B a A. Virová hepatitida typu B se nejčastěji přenáší přímým kontaktem s nakaženou krví nebo pohlavním stykem. Ale typ A převážně dotykem a potravinami. Proto se člověk může nakazit, i když nebere drogy.

Mýtus č. 4: Hepatitida A se dá snadno vyléčit, jsou již k dispozici léky.

Fakt: Dosud neexistuje žádný lék na hepatitidu typu A. Tlumí se pouze jednotlivé příznaky a podporuje imunita. Jedinou účinnou ochranou je očkování.

Jak zjistit, zda mám žloutenku

Pro diagnostiku hepatitidy typu A jsou nezbytné krevní testy a vyšetření moči. Sleduje se především přítomnost protilátek proti viru a zároveň se sledují hodnoty jaterních enzymů, které jsou všeobecně při žloutenkách zvýšené. Stejně tak se sleduje hladina tzv. bilirubinu v krvi, tedy žlutého barviva, podmiňujícího barvu kůže, bělma i sliznice dutiny ústní. Testy jsou velmi dobře popsané například na informačním portálu www.laboratornitesty.cz. Pokud existuje podezření na setkání s infikovaným jedincem, nebo máte dokonce příznaky nemoci, navštivte svého lékaře a nechte se vyšetřit.

Anna Kopečková

Článek je zařazen v: žloutenka, jak vyléčit žloutenku, hepatitida typu A, očkování proti žloutence, nakažlivá nemoc, příznaky žloutenky, jak poznat žloutenku
Reklama