Celebrity

16. října 2022 12:57

redakce Prima Ženy

Zemřel Josef Somr. Herecká legenda odešla ve věku 88 let

Ve věku 88 let zemřel legendární herec Josef Somr. O odchodu jedné z nejvýraznějších postav českého filmu a divadelní scény informoval web Blesk.cz.

Poslední roky prožil Josef Somr v ústraní. Přiznával, že se velmi obává koronavirové nákazy, proto kontakt s přáteli a spolupracovníky omezil na minimum. „Chybí mi jít mezi lidi a na sklenku dobrého vína. Ta dobrovolná karanténa je strašná,“ uvedl v jednom z posledních rozhovorů pro deník Blesk.

Josef Somr se narodil v jihomoravském Vracově, vystudoval gymnázium v Kyjově. V roce 1965 se stal členem pražského Činoherního klubu, v srpnu roku 1978 přešel do činohry pražského Národního divadla. Zde působil až do roku 2001.

V témže roce získal Cenu Thálie za hlavní roli v představení The Gin Game. V roce 2014 mu byla udělena Cena Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Josef Somr byl držitelem Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

Filmoví fanoušci si mohou jeho herectví připomenout ve filmu Ostře sledované vlaky (1966), v komedii Jak svět přichází o básníky (1982) či ve filmu Slavnosti sněženek (1983). Jeho dlouholetou partnerkou byla herečka Zuzana Šavrdová.

Oženil se ale až po její smrti. Soukromí své i manželky, kterou si vzal v roce 2012, velmi střežil. K oltáři se vydal až ve svých 78 letech a neměl potřebu sdělovat podrobnosti. „Ano, oženil jsem se, bylo to letos na jaře. A více vám nepovím, protože se nerad bavím o svém soukromí,“ odpověděl v roce 2012 na dotaz Blesku, když ho fotografové zastihli s novou ženou v Karlových Varech během filmového festivalu.

Podívejte se na starší upoutávku ke komedii, ve které Somr hraje profesora Ječmena:

Sdílejte článek
Štítky film život divadlo úmrtí herec Josef Somr Zuzana Šavrdová Cena Thálie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.