V burkinách do bazénu nemůžete! Ženu odmítli pustit do pražského wellness

Burkiny jsou plavky, kterými muslimské ženy zahalují prakticky celé tělo včetně vlasů. Zdroj: iStock
Na internetu se šíří video, na němž ženě oblečené do takzvaných burkin zakázali vstup do pražského bazénu. Muslimské plavky, které zahalují celé tělo, jsou přitom na místě povolené, ale jen v červenci a srpnu. Provozovatel to zdůvodňuje hygienickými opatřeními, jak informuje server Aktuálně.cz.
Celý incident se měl odehrát v květnu v pražském wellness hotelu Step. Video, které již bylo staženo, zachycuje několik muslimských žen stojících u vstupu do bazénu. Na záběru je vidět cedule, kde provozovatel ilustruje povolené oděvy v bazénu. Mezi nimi jsou i burkiny, tedy plavky zakrývající celé tělo. Právě v nich chtěla jedna z žen do bazénu vstoupit, ale podle řádu může v tomto oděvu wellness navštívit jen v červenci a srpnu, do bazénu tak vpuštěna nebyla.
„Ano, danou situaci jsme zaznamenali. Kolegové, kteří byli na místě přítomni, neprodleně informovali své nadřízené a situaci jsme interně vyhodnotili,“ řekl k celému incidentu serveru Aktuálně.cz ředitel pražské pobočky Infinit Josef Vítovský.
Burkiny zakazuje provozní řád pražského wellness hotelu Step. „Recepce ženu informovala, že z hygienických důvodů nejsou celotělové plavky, bez ohledu na jejich střih nebo náboženský kontext, v našem bazénu povoleny. Toto pravidlo je dlouhodobě uvedeno v provozním řádu a zveřejněno i na našem webu,“ dodal Vítovský.
Vedení hotelu rezolutně odmítá, že by šlo o rasismus
Podle ředitele ženu doprovázela skupina lidí, kteří začali natáčet video. Vyhrožovali, že když personál dotyčnou do bazénu nevpustí, zveřejní video na sociálních sítích s tím, že jde o rasismus. To ale vedení hotelu rezolutně odmítá.
Čtěte také: Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?
„S tímto tvrzením nemůžeme souhlasit, jelikož toto opatření vychází ze závazných hygienických norem a doporučení, která se vztahují na provoz veřejných bazénů,“ vysvětlil Vítovský s tím, že jejich firma dlouhodobě dbá na standard čistoty a bezpečnosti vody. „Celotělové plavky představují větší plochu textilu, ve které se může držet více nečistot, a zároveň není možné zkontrolovat, zda pod nimi není další vrstva oděvu, což může dále ovlivnit kvalitu vody,“ doplnil.
Hygienické a provozní důvody
Co se týče výjimky na červenec a srpen, kdy jsou burkiny povoleny, bazén podle ředitele vyšel vstříc požadavkům hotelových hostů. Zároveň je v tyto měsíce častěji měněna voda. Tento režim je podle něj personálně i finančně náročnější a není možné jej udržovat po celý rok. Vítovský zároveň řekl, že ho celá situace mrzí, ale že rozhodnutí personálu bylo čistě z hygienických a provozních důvodů.
Čtěte také: Ženevě došla trpělivost s neukázněnými návštěvníky plováren a zakázala burkiny
Video se objevilo na sociální síti TikTok, kde jej publikoval anglicky píšící uživatel, který tvrdil, že dotyčná žena je jeho sestra. Nyní už však příspěvek není dohledatelný, stejně jako profil, který jej publikoval. Následně bylo video publikováno také na sociální síti X.
Mohlo vám uniknout: Češi se Muslimů bojí: