14. listopadu 2019 10:00
Martina ČerňanskáBlogerka Těhu v běhu a inspirativní sportovkyně Anna Štumpf: Občas před sebou tlačím i 40 kilo!
Anička Štumpf je usměvavá a vysportovaná, zároveň maminka dvou malých capartů. Zvládá sport, mateřství, práci i svůj projekt “Těhu v běhu”. Jak? S laskavostí k sobě samé, pevnou vůlí i notnou dávkou nadhledu.
- Těhu v běhu už nejsi, spíš máma v běhu... Jak se ti běhá se dvěma dětmi?
Těhu sice nejsem, ale v běhu pořád, i když nemám na noze tenisky. Je to hodně náročné být dobrou mámou, starat se o domácnost, věnovat se manželovi a do toho po večerech a nocích pracovat. A teď k tomu přidejte lásku k běhu a cvičení. Nezastavíte se!
Většinou běhám s mladším synem v kočárku, když je starší ve školce. Ale občas nezbývá nic jiného, než je vzít oba do sportovního vozíku. To pak před sebou tlačím zhruba 40 kilo. A zvládnu jen 7 kiláků. Když je ale příležitost běžet sama, mám pocit, že letím!
- Kolik času běhání věnuješ?
Rozhodně méně než před dětmi, nebo dokonce i v těhotenství. Snažím se vyběhnout 2–3x týdně, k tomu si alespoň 1–2x týdně doma zacvičit. Ne vždy to vyjde. Mrzí mě to, ale nehroutím se z toho, teď jsou priority jiné. A vím, že můj čas zase přijde.
- Mámy si občas stěžují, že na cvičení není čas. Máš nějakou organizaci času?
Za tohle jsem opravdu vděčná, miluji plánování! Když jsem s dětmi konečně najela na nějaký pravidelný režim, sepsala jsem si to. Hned se ukázalo, kde jsou jaké možnosti.
Například Sebík chodí 3x týdně dopoledne do školky, takže když vyřídím doma to nejnutnější (nádobí ve dřezu nám tam často zůstává celý den), můžu jít běhat. Ben většinou usne v kočárku už po pár metrech. Dokonalé ale je, když má manžel volno a jdeme si zaběhat celá rodina společně i s dětmi v kočárku.
Do posilovny se dostanu už jen výjimečně, o to víc se snažím cvičit doma. Často se ale stane, že „cvičím“ i dvě hodiny, protože mi u toho děti skáčou po hlavě, chtějí něco podat, otevřít, pak mají hlad, potřebují na záchod nebo přebalit… Nebo musím po dvaceti minutách skončit. Ale to je v pořádku, podstatné je, že mě to nestresuje a neodrazuje od dalších pokusů. Počítá se každý pohyb! Bohužel většina lidí to po prvních nezdarech vzdá.
- Jak se stravuješ, abys měla energii a zároveň krásnou postavičku?
S manželem milujeme jídlo! A na diety nás moc neužije. Když jsem ale po druhém porodu chtěla se sebou něco výraznějšího udělat, hýbala jsem se i 5x týdně. Jenže nic. Skoro nulový efekt. Pak jsem se ale zamyslela, co a jak jím. Přes den jsem v letu a pořádné jídlo nestíhám, když už mi dochází energie, sáhnu po něčem rychlém, sladkém nebo po pečivu. Když děti večer usnou, konečně se najím. Vím, že je to špatně, vím, jak by skladba jídla na talíři měla vypadat, přesto to nedělám. A tak jsem si poprvé v životě nechala vypracovat jídelníček na míru. Věděla jsem, že když do toho investuji peníze, a budu to brát jako experiment, dodržím vše, jak jsem měla napsané.
Sice jsme s manželem, který se ke mně přidal, trávili večery u sporáku, a na nějaký větší pohyb nebyl čas, ale fungovalo to! Potvrdilo se mi, že ¾ hubnutí jsou hlavně o jídle.
Jídelníček už striktně nedodržujeme, ale dalo nám to hodně, naučili jsme se několik zajímavých receptů, poznali nové suroviny, pochopili, že je opravdu důležité jíst pravidelně!
- Máš nějaké praktické tipy pro mámy jak začít, když jsou už ve hře malinké děti?
V první řadě, aby si nedávaly hned nějaké velké cíle, jako třeba běhat nebo cvičit každý den. Z vlastní zkušenosti doporučuji jít krůček po krůčku, radovat se i z malého posunu. A postupně si přidávat. Protože když si na začátku řeknete, že budete cvičit 7x týdně, ale po prvním týdnu zjistíte, že jste cvičila jen dvakrát, akorát vás to demotivuje a často odradí.
Pokud víte, že se ke cvičení sama nedonutíte, pošťouchněte kamarádku. Nebo se porozhlédněte po nějakých skupinových lekcích, na které si můžete vzít dítě s sebou. Například na lekcích FitMami (najdete po celé ČR) využívají maminky ke cvičení kočárky.
- Co tě na běhání nejvíc baví? Jaká je tvoje filozofie běhání?
Při běhu utíkám od běžných starostí, užívám si tu chvíli, kdy jsem jen sama se sebou (i když mám v kočárku děti, ale ty většinou spí). Je to jediný moment, kdy jsem schopná úplně vypnout. A vnímat jen přírodu, dech, správný postoj a došlapy. Nemyslím na nic. Užívám si tu volnost, dobíjím baterky.
- Poradíš, jak běhat na podzim, když je horší počasí, teploty klesají?
Říká se, že není špatného počasí, ale jen špatně oblečeného běžce. Doporučuji vrstvit, a v případě tepla vrstvy odkládat. Dávejte si pozor na holé kotníky, noste pokrývku hlavy nebo čelenku a nebojte se rukavic. Pokud mrzne, protažení nechte až na doma, a když zmoknete, doma všechno rychle dolů a zahřát se do sprchy! Mrkněte se na instagram Těhu v běhu, mám tam více rad a návodů, o které se ráda s maminkami podělím!
Autor: Kamila Ulčová