Chceme pomoci dívkám projít pubertou s grácií, říkají autorky knihy pro dospívající slečny

S čím se trápí, co nejvíce řeší a co je naopak povzbuzuje, to vše obsahuje kniha Teena aneb Skutečný průvodce pro holky, kterou sepsala vizážistka a stylistka Petra Šestáková a překladatelka a autorka knižních i rozhlasových pohádek Veronika Tichá alias Vera de Nera.

  • Sepsaly jste společně knihu Teena aneb Skutečný průvodce pro holky určenou pro dospívající dívky. Co vás k tomu vedlo?

Petra už v sobě dlouho chovala myšlenku napsat příručku o péči o pleť, líčení a osobním stylu pro dospívající slečny. Když mi o ní jednou vyprávěla, vžily jsme se společně na okamžik do věku, kdy jsme byly samy v pubertě, a tak trochu na základě vlastních vzpomínek a trochu díky debatě o tom, jaké otázky přináší puberta dnes, nás napadlo rozšířit knihu ještě o další témata, která budou mladým slečnám pomáhat vypořádat se s dospíváním. Tak to celé vzniklo.

  • Co vše v knize čtenářky najdou?

Kniha obsahuje celkem 33 kapitol, z nichž se každá týká jiného tématu. Kromě výše zmíněných rad a návodů k péči o pleť, make-upu a oblékání v ní čtenářky najdou ještě kapitoly k celkové péči o tělo, například k menstruaci, holení či stravování, k lásce a vztahům a „životním radám“, které zahrnují třeba zvládání stresu ve škole, hospodaření s penězi nebo určování priorit v rámci svého časového rozvrhu. Každou kapitolu navíc otevírá deníkový záznam 13leté, respektive 14leté „Teeny“, kde uvedená hrdinka daná témata popisuje z vlastního pohledu a vypisuje se z událostí, které se jí zrovna dějí, takže čtenářky mohou zároveň sledovat Teenin příběh přinášející řadu úsměvných příhod nebo okamžiků k zamyšlení. A kromě psaného obsahu knihy nesmíme opomenout nádhernou grafiku plnou ručních kresbiček a inspirativních fotek, které zážitek ze čtení ještě umocňují.

TÁTOVÉ OVLIVŇUJÍ SVÉ DCERY MNOHEM VÍC, NEŽ SI MYSLÍ

  • V čem by měla kniha dívkám pomoci?

Vyjádřeno trochu poeticky, cílem knihy je pomoci dívkám projít pubertou s grácií. Kniha dívkám nabízí otevřený a – jak my autorky, tak psycholožky, s nimiž na projektu Teena spolupracujeme, věříme – i zdravý pohled na věci, s nimiž se drtivá většina dospívajících slečen potýká, ať už se jedná o vztahy s rodinou, kamarády či druhým pohlavím, přístup k vlastnímu vzhledu, nízké sebevědomí nebo správnou péči o svou v důsledku hormonů proměňující se tělesnou schránku. Kniha by měla zkrátka sloužit jako příručka, ke které se budou slečny opakovaně vracet, když budou hledat odpovědi na různé otázky.

  • Je pravda, že je současná dospívající generace „vyspělejší“, než byla ta minulá?

V čem vnímáme hlavní rozdíl oproti minulé generaci, je včasnější nástup puberty samotné, proto uvádíme, že kniha je určená už pro dívky od 11 let – a jsme přesvědčené, že promluví ještě k mladším slečnám. A vyspělejší je dnešní generace určitě i v tom smyslu, že mají přístup k více informacím: dospívající se obecně o poznání dříve seznamují s tématy, jako je sex, a to velmi často zcela nevhodnou formou prostřednictvím internetu, kde k nim informace přicházejí útržkovitě a v nejrůznějších kontextech. To však neznamená, že jsou dnešní dívky oproti dřívějším generacím mentálně a biologicky dříve připravené se s takovými poznatky nebo prožitky lépe konfrontovat. Naopak si myslíme, že neomezené mantinely, které jim dnešní média poskytují, jim často způsobují v hlavě zmatek. A absence nějaké mediální a pro jejich věk bezpečné „autority“, jakou bývaly například tištěné lifestylové časopisy typu Bravo, které nás dřív narozené v pubertě formovaly a ožehavá témata pro nás otevíraly, je dospívajícím spíše na škodu.

  • V knize se věnujete i tématu životní rituály. Co si pod tím máme představit?

„Přechodový rituál“ se v knize objevuje ve dvou kapitolách, a to v souvislosti s první menstruací a se smrtí milované bytosti (v knize jde konkrétně o úmrtí psa). Pro zdravý duševní vývoj a život člověka je podle nás důležité si připomínat, že všechno na světě je pomíjivé a změna je přirozenou součástí života. Účelem rituálu je, aby se člověk na chvíli zastavil, pochopil, že odteď bude něco jinak, a změnu vědomě přijal. V případě první menstruace například radíme maminkám, ať tento moment s dcerou oslaví novým účesem nebo slavnostní večeří. Takovýto rituál navíc oběma otevře prostor si o této tělesné změně popovídat, dceru může zbavit ostychu se v této otázce na maminku obracet a celkově je tento společný prožitek může sblížit.

  • S čím mají podle vašeho průzkumu ke knize dospívající dívky největší potíže?

V rámci tvorby knihy jsme daly celou knihu přečíst různým dívkám ve věku 10 až 16 let a ukázalo se, že svůj účel v knize mají opravdu všechna témata. Některé dívky nejvíce oslovily kapitoly o vztazích ve škole či v rodině, jiné o postoji k alkoholu, kouření a drogám nebo k sociálním sítím, a některé na prvním místě vyzdvihly přínos kapitol pojednávajících o péči o pleť a o tělo. To byl pro nás důkaz, že jsme zvolily správný tematický záběr. Když jsme navíc konzultovaly psychologicky laděné kapitoly s psycholožkou, utvrdila nás v tom, že témata, jako je šikana, poruchy spojené s přehnanými nároky na sebe sama, stres nebo vyrovnávání se s rozvodem rodičů, jsou v terapeutických ordinacích opravdu velmi častá a dívky si mnohdy v těchto oblastech nevědí rady.

DEPRESE, POKUSY O SEBEVRAŽDU, SEXUÁLNÍ PREDÁTOŘI: POZNEJTE TEMNÉ STRÁNKY SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Co byste poradily rodičům dospívajících dívek?

Puberta je bezesporu náročné období pro obě strany, a proto je důležité snažit se o vzájemné porozumění a respekt. Pro dospívající je pochopitelně složitější toho dosáhnout, protože s nimi cloumají hormony, které jim znesnadňují sebeovládání, a také nemají patřičné životní zkušenosti, třeba už jen co se týká správného způsobu komunikace a dopadů svého jednání. Rodičům může pomoci rozpomenout se na vlastní dospívání a pocity, které tenkrát prožívali, a na to, co jim pomáhalo se s bouřlivými emocemi, problémy a komplexy vyrovnávat, a hledat podobné prostředky pro své dospívající potomky v kulisách dnešní doby. Sem může patřit například i to, kupovat dospívajícím dobré knihy. Někdy se setkáváme s argumenty, že dnešní náctiletí nečtou – podle nás je to však hlavně otázka motivace. Skrze knihu k člověku dokážou myšlenky promlouvat intenzivněji než ze sledování videí nebo projíždění Instagramu, byť by byl jejich obsah stejný, a chvíle s knihou v ruce mu navíc dají prostor zpomalit a trochu víc se nad věcmi zamyslet. Být dobrým životním průvodcem svým dětem obnáší snažit se pochopit a s respektem přijmout jejich svět v podobě jejich zájmů a postojů, ale zároveň jim předávat vlastní zkušenosti, které mohou dospívající i v dnešním světě uplatňovat ku své spokojenosti, vnitřní vyrovnanosti a úspěchu ve společnosti.

10 VĚT, KTERÉ PUBESCENTŮM RADĚJI NEŘÍKEJTE

  • Společně s knihou jste spustily internetovou poradnu a blog Teenoviny. Jakým tématům se v Teenovinách věnujete a co je jejich myšlenkou?

Teenoviny jsme založily proto, abychom v nich mohly prostřednictvím článků a jiných příspěvků uveřejňovat obsah, který se do knihy nevešel nebo který bude reagovat na aktuální potřeby dospívajících slečen i po vydání knihy. A zároveň jsme chtěly vytvořit platformu, kde spolu budou moct dívky diskutovat o nejrůznějších tématech a také kam se mohou obracet pro radu, když budou mít nějaký dotaz či trápení. S dotazy psychologického charakteru nám pomáhají odborné psycholožky, které jsou do projektu zapojené. Teenoviny fungují na Instagramu, na Facebooku a na webu Teena.cz. K dispozici máme i e-mailovou adresu (blog@teena.cz), kam mohou dospívající slečny svůj dotaz odeslat, a my ho potom trochu přestylizovaný uveřejníme anonymně, takže nemusejí jít nutně „s kůží na trh“, pokud se nechtějí ptát veřejně. Kdyby jejich trápení mělo vážnější ráz, můžou se rovnou prostřednictvím Teenovin spojit přímo s psycholožkou, která jim s problémem pomůže například formou osobního poradenství.

O autorkách:

Veronika Tichá alias Vera de Nera Vystudovala Překladatelství a tlumočnictví a Tvůrčí psaní a s pomocí propisky, klávesnice nebo mikrofonu ráda tvoří příběhy a baví druhé. Věnuje se pohádkám a příběhům psaným na míru, výuce angličtiny a španělštiny formou tvůrčího psaní, a také překladu, tlumočení a moderování.

Petra Šestáková Energická a médii vyhledávaná stylistka a vizážistka s dvacetiletou praxí, která ještě před „Teenou“ přivedla na svět knihy Obrazová příručka o líčení (2008) a Detox šatníku (2015). Jejím posláním je pomáhat ženám objevovat svou krásu, a to prostřednictvím kurzů líčení a péče o pleť, proměn šatníku a asistovaných nákupů.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.