Životní styl

22. listopadu 2019 07:30

redakce Prima Zoom

Co je IN ve zdravém životním stylu? Pečujte nejen o tělo, ale i o duši a vztahy

Zdraví je bezesporu IN pořád. Mezi měnícími se módními trendy, směry ve výživě i výstřelky v oblasti fitness je „být zdravý“ evergreenem, o který bychom měli usilovat úplně všichni. Zdraví je biopsychosociální jednotou a tento fakt si uvědomujeme stále víc. Trendem je tedy pečovat nejen o tělo, ale také o duši a o vztahy.

Co je IN v oblasti zdraví?

1. Meditace

Naučit se být, ne neustále jenom konat. Usměrnit mysl, zastavit mysl, pozorovat dech, ovládat dech, spojit se s tělem, zredukovat stres, vnímat tady a teď – to nejsou módní výstřelky, to je naprostá nezbytnost pro moderního člověka. Meditujte sami nebo se přihlaste do kurzu Mindfulness, kde se naučíte být v přítomnosti a plně vnímat, co se děje s vámi i kolem vás.

2. Digitální detox

Trendem je umět vypnout nejen hlavu, ale také naše elektronická zařízení. Učte se odolávat nutkání neustále sahat po mobilním telefonu a kontrolovat novinky na sociálních sítích (nebo je rovnou vymažte). Na dovolenou ani do přírody si nevozte e-maily. V restauraci telefon vůbec nevytahujte. Omezte dobu strávenou před svítícími obrazovkami a raději žijte svůj vlastní život.

3. Příroda

Působí proti stresu. Jestli chcete být IN, choďte ven, hýbejte se venku, vyhledávejte lesy, louky, hory, pozorujte mraky. Příroda bude v kurzu pořád – teď si to akorát začínáme víc uvědomovat v kontrastu s betonem, paneláky, dálnicemi, openspace kancelářemi a zářivkami.

4. Intuitivní stravování

IN je poslouchat svoje tělo víc než doporučení samozvaných odborníků, mobilních aplikací a tabulek. IN je vychutnávat chutě, barvy jídla, vůně, jíst v klidu, u jídla nic jiného nedělat, vnímat pocity sytosti a hladu. IN je jíst s rodinou a přáteli, bez výčitek, s radostí a respektem k vlastním potřebám a svému tělu.

5. Jóga

Jóga je spíš pohyb než cvičení. Pohyb, který jde z povrchu do hloubky. Jóga vás nutí přesměrovat pozornost dovnitř sebe a zaměřit se spíš na kvalitu než na výkon a kvantitu. To je rozhodně IN. Stejně tak populární jsou funkční tréninky a běhání – IN v pohybu je všechno, co děláte, protože vás to baví, ne protože musíte nebo jen proto, že to pálí kalorie.

6. EKO

IN je věnovat pozornost nejen sobě, ale také rodině, přátelům a planetě. Buďte IN a třiďte odpad, omezte spotřebu plastů, přemýšlejte nad nákupem dalších nepotřebných prostředí zatěžujících produktů. Pokud možno nakupujte od místních producentů potravin. Omezte nadměrnou konzumaci masa – v zájmu životního prostředí, ale i svého zdraví.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.