Cvičení

18. září 2019 07:30

Anna Kopečková

5 netradičních stylů jógy: Co vás čeká na akrojóze, nahé nebo pivní józe?

Jóga sama o sobě představuje netradiční zážitek, zvlášť v duchovní rovině. A co teprve méně známé styly jógy, jako třeba létající jóga popírající zákony gravitace, nahá jóga nebo pivní jóga! Ač se tyto styly mohou zdát jakkoliv kuriózní, opak může být pravdou. Které z nich si zacvičíte i u nás v Česku?

S létající jógou zažijete stav beztíže

Létající jóga posouvá hranice cvičení a meditace tím, že se při ní oddáváte bez ohledu na prostor a gravitaci. „Létající jóga, nebo taky aerojóga, je vzrušující specifická disciplína, u které si užijete spoustu zábavy a cvičení jógy pro vás získá zcela nový rozměr,“ popisuje tajemným způsobem tento netradiční styl jógy zakladatelka center Domu Jógy a autorka knihy o józe pro seniory Věra Vojtěchová. „Cvičení aerojógy probíhá za pomoci speciální houpací sítě hamaka, která je připevněna ke stropu a má nosnost až tři sta kilo. Do sítě se pak v různých pozicích zavěšujete a cvičíte,“ upřesňuje Vojtěchová a popisuje možné první dojmy z cvičení jógy v houpací síti: „První dojmy mohou být trochu rozpačité, tělo si musí zvyknout na novou pozici. Někteří cvičenci zpočátku bojují také s pocity malátnosti jako při houpání na houpačce, ty však brzo vystřídá euforie a radost z pohybu.“

Pro koho je létající jóga určená: Technika je určená zejména lidem, kteří mají problémy s krční páteří a se zády. Kromě toho stimuluje činnost mozku, lymfatického a imunitního systému a blahodárně působí na zažívací trakt.

Jóga ve tmě vám zbystří smysly

Cvičení jógy ve tmě patří k těm méně kuriózním, přesto naprosto jedinečným zážitkům, které můžete při józe zažít. „Není to žádný nově založený nebo propagovaný směr. Je to prostě to, o čem by jóga ve své podstatě měla být,“ říká zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. „Jóga by měla být duchovní niternou praxí. Prvním krokem k dosažení cíle by mělo být odvrácení od vnějšího světa, pochopení a propojení s tělem a jeho co nejlepší ovládnutí. Při józe ve tmě člověka nerozptyluje okolní prostředí a díky tomu, že obrazně řečeno přijdete o zrak, musíte se začít dívat dovnitř. Zjistíte, že máte smysly, o kterých jste předtím ani nevěděli, že je máte nebo je využívali mnohem méně,“ vysvětlujte Vojtěchová.

Při józe ve tmě je průběh takřka stejný jako při naked józe, respektive klasické józe, akorát s tím rozdílem, že si na sobě necháte oblečení. „Na lekci si se sebou vezmete podložku, pití, případně gumičku do vlasů. Zásadní rozdíl pak spočívá v tom, že cvičení jógy ve tmě vám pomůže se dokonale osvobodit od pozorování a hodnocení sebe i druhých,“ tvrdí Vojtěchová. Je to logické. Při cvičení jógy ve tmě nemáte sebemenší šanci vzájemně se pozorovat s ostatními cvičenci, dokonce nemáte možnost vidět ani sami sebe v zrcadle. A tento pocit je neuvěřitelně osvobozující.

Pro koho je jóga ve tmě určená: Při cvičení tohoto druhu jógy posílíte své smysly a naučíte se správně koncentrovat. Mimo jógové pozice se na lekcích jógy ve tmě věnuje prostor základním dechovým technikám, tzv. pránájámě.

Nahá jóga vás propojí s vlastním tělem a dokáže zlepšit sexuální život

Nahá jóga neboli naked jóga je v Česku stále považovaná za novinku a výstřelek. Ve skutečnosti však o novinku v józe v pravém slova smyslu nejde. „Když jsme tento druh jógy do naší nabídky lekcí zařazovali, vycházeli jsme z toho, že mnoho z indických asketů a původních adeptů tradiční jógy cvičilo bez oblečení. Důvodem je přitom to, že oblečení často naše tělo svazuje a zároveň je jakýmsi vyjádřením připoutanosti k vnějšímu světu, k módním trendům a ke společenským třídám,“ vysvětluje Vojtěchová a dodává, že není důvod, aby se zájemci o nahou jógu styděli. „Nahá jóga není vulgární, ani nenabízí erotický zážitek. Od klasické jógy se liší pouze v absenci oblečení. Na hodině nahé jógy je mimo jiné šero, pouze zapálené svíčky, které postupně zhasínáme, až je v místnosti naprostá tma. Není proto důvod ke studu. Oblečení se odkládá až v průběhu cvičení jógy, ostýchavější mohou počkat až na úplnou tmu. Před koncem lekce se pak každý může zahalit do osušky, kterou od nás dostane na recepci před samotným cvičením,“ vysvětluje Vojtěchová. Pocity cvičenců, kteří vyzkoušeli nahou jógu poprvé, jsou podle Věry Vojtěchové smíšené, ale veskrze pozitivní. Nahá jóga je něco zkrátka zvláštního.

Pro koho je nahá jóga určená: Podle zahraničních studií nahá jóga dokáže u některých lidí zmírňovat stres dokonce lépe než její oblečená verze, protože pomáhá rozvíjet pozitivní vztah k tělu, zlepšuje sexuální život a partnerský vztah.

Akrojóga uvolní emoce a rozvine důvěru v druhů

Akrojóga by se dala ve zkratce charakterizovat jako spojení jógy, párové akrobacie a možná i thajské masáže. Instruktorka jógy Věra Vojtěchová však upozorňuje na to, že to není partnerská jóga a nemá ani nic společného se závěsnou aerojógou. „Není to akrobacie, jakou si vybavíte z cirkusového představení. Přirovnala bych to spíše k dětským hrám. V Akrojamu pracujeme ve skupinkách a nebojíme se výzev. Vymýšlíme bláznivé hry, součástí je hodně pohybu a taky hodně smíchu se skvělou partou lidí,“ říká instruktorka akrojógy Jitka Sedlářová z Domu Jógy v Praze. Díky tomu je akrojóga vhodná pro partnery, přátele, ale třeba i pracovní tým. „Akrojóga je skvělým nástrojem na rozvíjení spolupráce a mezilidských vztahů. Má dokonce terapeutický rozměr,“ tvrdí Sedlářová.

Pro koho je akrojóga určená: Je vhodná pro všechny. Hlavně pro ty z vás, kdo si chcete hrát. Ideální je, abyste měli s jógou nějakou zkušenost, a také někde v hloubi srdce dětskou tužbu přidat se k cirkusu.

Pivní jóga vás odpoutá od zbytečné důležitosti

Pivní jóga neboli beer jóga v Česku zatím rozšířená není, ale vzhledem k tomu, že jsme pivní národ, by si u nás jistě své příznivce našla. Pivní jógu si oblíbili v Berlíně, kde jsou pořádány její lekce na různých festivalech, firemních večírcích, v zimě pak v tělocvičnách či klubech. Lekce pivní jógy vypadá tak, že si každý koupí dvě vychlazená piva a pak se začíná vcelku tradičně – pozdravem piva, který vychází z klasického pozdravu slunce. Následují další základní pozice jógy, často vtipně přejmenované (např. barová židle, barová lavice nebo potřebuji na záchod), přičemž rozdíl je také v tom, že při lekci pivní jógy můžete pozvolna upíjet z první lahve piva. Podobně to jde praktikovat i s vínem. Na své si tedy přijdou i vinaři. „O pivní nebo vínové józe jsem slyšela, ale z mého pohledu se jedná především o legraci a navazování nových kontaktů. Účinky klasické jógy nelze očekávat a nemá to s ní ani nic společného, ale osobně mi tato aktivita přijde jako mnohem lepší nápad, než u piva stále jen sedět, dívat se na televizi a nadávat, takže proč ne,“ uzavírá instruktorka jógy Věra Vojtěchová.

Zajímavost: Pivní jóga má obyčejně dvě části. Ta druhá je partnerská a je hodně kontaktní. Neustále se při ní s pivem ťuká a dále pije. Díky tomu opadává stud a snadněji se seznámíte.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.