Blíží se Popeleční středa a půst. Kolik kalorií ušetříte, když omezíte kávu, čokoládu či víno?

Velikonocům předchází čtyřicetidenní půst, který letos začíná 17. února na takzvanou Popeleční středu. I když nejste věřící, možná zjistíte, že když se na čtyřicet dní něčeho vzdáte (a nemusí to být ani velká oběť), ucítíte to nejen na své váze, ale možná na konci zjistíte, že jste se zbavili nepříjemného zlozvyku.  

Půl kilogramu váhy představuje přibližně 3 500 kcal. Můžete je „spálit" fyzickou aktivitou, ale také celkem bezbolestně tím, že na nějakou dobu vynecháte ze svého jídelníčku některou potravinu. Pro názornost jsme pro vás vybrali devět „dobrot“, které si řada z nás dopřává celkem pravidelně, ale u kterých vůbec neuškodí, když je na čas vynecháte. A spočítali jsme, kolik za 40 dní ušetříte kalorií. Zkusíte to?

Cola

Všichni víme, že slazené limonády včetně Coly jsou zdrojem velkého množství úplně zbytečných kalorií. Když denně oželíte jednu skleničku coly, ušetříte nejméně 90 kcal. Ale všichni víme, že často u jedné skleničky nezůstane.

Kolik je to za 40 dní? Minimálně 3 600 kcal!

Hranolky

Jsou přesolené, smažené, mastné. Ale tak dobré… Dejme tomu, že si dopřejete jednou týdně střední porci. To dělá celých 350 kcal.

Kolik je to za 40 dní? 2 100 kcal!

Smetanová zmrzlina

Pokud během půstu vynecháte své oblíbené dva kopečky zmrzliny týdně snědené večer u televize, ušetříte přibližně 200 kcal týdně (záleží samozřejmě na značce zmrzliny). Ale přiznejme si, opravdu pokaždé zůstane jen u dvou kopečků?

Kolik je to za 40 dní? Minimálně 1 200 kcal!

Alkohol

Červené víno bezesporu prospívá zdraví, ale když na čas vynecháte pravidelnou denní skleničku, ušetříte 160 kcal za každý den (u bílého vína to je 150 kcal). A co teprve v případě tvrdšího alkoholu!

Kolik je to za 40 dní? Pokud si dáte v průměru jednu skleničku vína denně, je to minimálně 6 000 kcal!

MĚSÍC BEZ ALKOHOLU: VÍTE, CO UDĚLÁ S VAŠÍM TĚLEM?

Fast food

O hranolcích už tu řeč byla. Když si jednou týdně zajdete do fast foodu pro celé jídlo, „obohatíte“ tělo přibližně o 1 200 kcal.

Kolik je to za 40 dní? 7 200 kcal!

Latté

Hodně lidí během půstu vynechává pití kávy. Důvod? Aby alespoň na čas ulevili tělu od pravidelného přísunu kofeinu. Nebo třeba chtějí ušetřit. On takový pravidelný každodenní kelímek latté v některé z kafeterií docela leze do peněz. Nehledě na to, že kupované velké latté (asi 473 ml) s pořádnou porcí mléka má 190 kcal.

Kolik je to za 40 dní? 7 600 kcal!

Maso

Jestli vás zajímá, jaké to je být na čas vegetariánem, nebo chcete svůj jídelníček odlehčit hlavně od nasycených tuků, můžete denně ušetřit i celkem dost kalorií. Takový kuřecí steak má přibližně 165 kcal a třeba jedna nožička vídeňských párků 142 kcal.

Kolik je to za 40 dní? Nejméně 6 140 kcal (pokud počítáme, že si každý den dáte plátek libovějšího masa nebo kousek uzeniny o váze 50 g).

Čokoláda

Tmavá kvalitní čokoláda má řadu benefitů a malý kousek každý den vám neuškodí. Ale pokud své chutě nedokážete udržet na uzdě… Když své každodenní sladké potěšení v podobě čtyř kostiček tmavé čokolády na čas oželíte, ušetříte za každý den 95 kcal.

Kolik je to za 40 dní? 3 800 kcal!

EXISTUJE CHOROBNÁ ZÁVISLOST NA ČOKOLÁDĚ?

Chipsy

Taky s oblibou křupete večer u televize? Pak byste měli vědět, že i takový celkem nevinný malý sáček bramborových chipsů (77g) obsahuje celých 418 kcal.

Kolik je to za 40 dní? 2 508 kcal (a 5 016, pokud si dáte chipsy dvakrát týdně).


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.