Nová internetová výzva donutila lidi uklízet. Víte, co je #Trashtag?

Na internetu koluje řada výzev. Mají především upoutat pozornost a pobavit. Výzva s názvem #Trashtag má ale za cíl něco úplně jiného a rozhodně chvályhodného – pomoci zachránit naši planetu zaplavenou stále větším množstvím odpadu.

Domácnosti na celém světě každoročně vyprodukují 1,3 miliardy tun odpadů. Z toho jen 258–368 milionů tun skončí na největších skládkách a milion tun končí v oceánech. Jen obyvatelé Spojených států vytvoří každý den 620 tisíc tun odpadu, což je mnohem víc než před 30 lety. A to i přesto, že recyklují. Na druhém místě žebříčku je Čína (přibližně 520 tisíc tun odpadu denně). Průměrný Čech vyprodukuje za rok přibližně 2,5 tuny odpadu. Nejhorší jsou v tomto směru vyspělé země, které vyprodukují 34 % celkového odpadu, přestože v nich žije jen 16 % světové populace. A problémem zdaleka nejsou jen plasty, o nichž se mluví a píše asi nejčastěji. Odpad tvoří i jídlo. Každoročně se vyhodí přibližně jedna třetina potravin vyrobených pro lidskou spotřebu (přibližně 1,3 miliardy tun).

I když se v současnosti recykluje, kompostuje nebo přirozeně rozkládá zhruba čtvrtina odpadu, stále to nestačí. A ani ukládání odpadu na skládky není ideální, protože během rozkladu odpadků se mohou uvolňovat toxiny a škodlivé chemikálie, které se dostávají do půdy a pak dále šíří do vody a vzduchu.

#Trashtag (nejen) pro znuděnou mládež

A protože je situace čím dál víc alarmující, objevila se na internetu nová výzva, která chce donutit co nejvíce lidí, aby si tohoto problému všimli a začali s tím něco rychle dělat. Mají pořídit fotografie z oblastí, které jsou znečištěné odpadky, uklidit je a pak to samé místo vyfotit znovu.

Celé to začalo, když jeden z uživatelů umístil na sociální síť Reddit obrázek, který okomentoval: „Tady máte novou výzvu, znuděná mládeži. Vyfoťte místo, které potřebuje uklidit, a pak ho vyfoťte poté, co jste s tím něco udělali a dejte fotku sem."

Samozřejmě nejde o žádnou novinku a podobné „čisticí“ akce se konaly i dříve. Ale bude jich potřeba čím dál tím víc, pokud si budeme naši planetu dál zamořovat všemožným odpadem. Lidé na Instagramu, Facebooku, Twitteru a Redditu teď sdílejí fotografie různých míst před a po jejich uklizení. Jsou na nich parky, pláže, ulice, ale třeba i malé dvorky nebo zahrady. K výzvě se připojují lidé na celém světě, aby dokázali, že i jediný člověk může přispět k tomu, aby naše planeta byla zase o trochu čistší a hezčí. Zkuste to i vy. Možná podstupujete každé jaro detox nebo půst a děláte doma jarní úklid. Nezapomeňte ani na místa, která jsou za dveřmi vašeho domu nebo za plotem, která by si taky zasloužila osvobodit od plastových lahví, papíru a dalšího odpadu. A pak se pochlubte vlastními fotografiemi. Třeba jako ti, kdo to už udělali před vámi:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.