Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Nová internetová výzva donutila lidi uklízet. Víte, co je #Trashtag?

Na internetu koluje řada výzev. Mají především upoutat pozornost a pobavit. Výzva s názvem #Trashtag má ale za cíl něco úplně jiného a rozhodně chvályhodného – pomoci zachránit naši planetu zaplavenou stále větším množstvím odpadu.
Vydáno: 13.03.2019
Nová internetová výzva donutila lidi uklízet. Víte, co je #Trashtag?
Autor: Twitter.com/getyerfix Nová internetová výzva donutila lidi uklízet. Víte, co je #Trashtag?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Domácnosti na celém světě každoročně vyprodukují 1,3 miliardy tun odpadů. Z toho jen 258–368 milionů tun skončí na největších skládkách a milion tun končí v oceánech. Jen obyvatelé Spojených států vytvoří každý den 620 tisíc tun odpadu, což je mnohem víc než před 30 lety. A to i přesto, že recyklují. Na druhém místě žebříčku je Čína (přibližně 520 tisíc tun odpadu denně). Průměrný Čech vyprodukuje za rok přibližně 2,5 tuny odpadu. Nejhorší jsou v tomto směru vyspělé země, které vyprodukují 34 % celkového odpadu, přestože v nich žije jen 16 % světové populace. A problémem zdaleka nejsou jen plasty, o nichž se mluví a píše asi nejčastěji. Odpad tvoří i jídlo. Každoročně se vyhodí přibližně jedna třetina potravin vyrobených pro lidskou spotřebu (přibližně 1,3 miliardy tun).

I když se v současnosti recykluje, kompostuje nebo přirozeně rozkládá zhruba čtvrtina odpadu, stále to nestačí. A ani ukládání odpadu na skládky není ideální, protože během rozkladu odpadků se mohou uvolňovat toxiny a škodlivé chemikálie, které se dostávají do půdy a pak dále šíří do vody a vzduchu.  

#Trashtag (nejen) pro znuděnou mládež

A protože je situace čím dál víc alarmující, objevila se na internetu nová výzva, která chce donutit co nejvíce lidí, aby si tohoto problému všimli a začali s tím něco rychle dělat. Mají pořídit fotografie z oblastí, které jsou znečištěné odpadky, uklidit je a pak to samé místo vyfotit znovu.

Celé to začalo, když jeden z uživatelů umístil na sociální síť Reddit obrázek, který okomentoval: „Tady máte novou výzvu, znuděná mládeži. Vyfoťte místo, které potřebuje uklidit, a pak ho vyfoťte poté, co jste s tím něco udělali a dejte fotku sem."

Samozřejmě nejde o žádnou novinku a podobné „čisticí“ akce se konaly i dříve. Ale bude jich potřeba čím dál tím víc, pokud si budeme naši planetu dál zamořovat všemožným odpadem. Lidé na Instagramu, Facebooku, Twitteru a Redditu teď sdílejí fotografie různých míst před a po jejich uklizení. Jsou na nich parky, pláže, ulice, ale třeba i malé dvorky nebo zahrady. K výzvě se připojují lidé na celém světě, aby dokázali, že i jediný člověk může přispět k tomu, aby naše planeta byla zase o trochu čistší a hezčí. Zkuste to i vy. Možná podstupujete každé jaro detox nebo půst a děláte doma jarní úklid. Nezapomeňte ani na místa, která jsou za dveřmi vašeho domu nebo za plotem, která by si taky zasloužila osvobodit od plastových lahví, papíru a dalšího odpadu. A pak se pochlubte vlastními fotografiemi. Třeba jako ti, kdo to už udělali před vámi:

Manila Bay patří mezi nejvíce znečištěné zátoky světa. Tisíce dobrovolníků ji letos v lednu konečně vyčistily.
Autor: reddit.com Manila Bay patří mezi nejvíce znečištěné zátoky světa. Tisíce dobrovolníků ji letos v lednu konečně vyčistily.
Uklízí se i v Nepálu.
Autor: Twitter.com/kelllvvviiinnn Uklízí se i v Nepálu.

 

Několik dobrovolníků v Mexiku se dalo dohromady, aby pořádně uklidili.
Autor: Twitter.com/ger__mann Několik dobrovolníků v Mexiku se dalo dohromady, aby pořádně uklidili.
I ze hřbetu koně je krajina bez odpadků mnohem hezčí.
Autor: Instagram.com I ze hřbetu koně je krajina bez odpadků mnohem hezčí.

 

Ve městech je spousta míst, kde se neuklízí. Přitom stačí tak málo...
Autor: reddit.com Ve městech je spousta míst, kde se neuklízí. Přitom stačí tak málo...
Jeden z dobrovolníků se rozhodl v den svých narozenin sesbírat odpadky podél silnice. A nakonec z toho byly čtyři plné pytle...
Autor: Twitter.com/daavidcabrera Jeden z dobrovolníků se rozhodl v den svých narozenin sesbírat odpadky podél silnice. A nakonec z toho byly čtyři plné pytle...

 

Uklízet můžete i ve vaší ulici.
Autor: twitter.com Uklízet můžete i ve vaší ulici.
Uklidit přírodu můžete i během víkendového výletu.
Autor: reddit.com Uklidit přírodu můžete i během víkendového výletu.
Článek je zařazen v: odpad, recyklace, plasty, úklid, Trashtag
Reklama