Odbornice radí, jak skloubit osobní a pracovní život: Nezáleží na dokonalosti, záleží na potěšení!

Sladit pracovní život s osobním nebývá vždy lehké. Základní krok ale složitý není. Podle mentorky a koučky Ivany Olivové je základem úspěchu držet se osvědčených postupů. Máme pro vás pět základních kroků, kterými můžete začít.

Work-life balance, tedy rovnováha mezi pracovním a osobním životem je dnes velké téma. Nejčastěji se s ním pojí důraz na odpočinek, zábavu ve volném čase nebo rady „netahat si práci domů“ a naučit se efektivně zacházet se svým časem. My radíme začít s pěticí základních kroků, které fungují jako dobrý odrazový můstek směrem k spokojenějšímu a vyváženějšímu životu.

1. Naučte se říkat ne

Každý den se na vás valí hora žádostí, nabídek, proseb a úkolů, z nichž mnoho vůbec nemusíte řešit nebo na ně jednoduše už nemáte čas. Nedělejte ze sebe mučedníka a naučte se říkat v takových případech ne. Ano si vyhraďte na nezbytnosti a své priority.

„Vždy, když se priority druhého stanou důležitější a ty vaše odsouváte, tak plýtváte velmi cennými komoditami: vaším časem a vaší energií. Pro správnou rovnováhu v životě je důležité naučit se říkat ne bez pocitu viny, a to vždy, když vám závazek vůči druhému způsobuje stres, časovou tíseň, nebo dokonce frustraci. Není to snadné, a proto doporučuji vyzkoušet si odmítnutí na něčem jednoduchém. To vás posílí pro složitější situace,“ doporučuje mentorka a koučka Ivana Olivová.

PROČ SE BOJÍME ŘÍKAT NE?

2. Zbavte se perfekcionismu

Touha odvést perfektní výkon je v mnohých z nás silně zakořeněná a dnešní doba apelující na úspěch a dokonalost ideálně ve všech našich rolích tomu ještě více nahrává. Jsou to však právě perfekcionisté, kdo velmi často končí vyhořelí nebo se hroutí pod tíhou stresu. Naučte se, že všechno, co děláte, nemusí být vždy dokonalé. Naučte se žít s heslem, že něco prostě stačí. Dokonalost si rezervujte jen pro záležitosti s vysokou prioritou.

Ostatně to potvrzuje i osobní koučka. „Pokud vás nastavená laťka dokonalosti blokuje v dotahování věcí do konce, pokud se bojíte neúspěchu nebo trpíte strachem z odmítnutí či odsouzení za ‚nedokonalý‘ projekt, pak se váš perfekcionismus stává opravdovou překážkou. Nedokonalý ale neznamená nedostatečný. Neblokujte svoje plány touhou po dokonalosti. Svět se točí příliš rychle na odsouvání radosti do budoucnosti,“ uvádí Ivana Olivová.

CHTĚLA JSEM BÝT DOKONALÁ, ČÍMŽ JSEM SI ZNIČILA MANŽELSTVÍ

3. Neposouvejte sami sebe na konec žebříčku

Uvědomte si, že jste důležití, tak se neustále neuskromňujte na úkor druhých. Není to sobectví, ale nutná sebezáchova. Víkendy nejsou od toho, abyste dohnali resty pracovního týdne a veškerou energii věnovali rodině. Vždy do svých plánů zahrňte čas sami na sebe a na věci, které vás osobně těší a nabíjejí.

„Abychom všechny denní úkoly zvládali, potřebujeme se zastavit. Dát si doslova pár hodin volna od života. Potřebujeme dobít baterky, mnohdy si srovnat hlavu, ujasnit si priority. Pokud vám opravdu záleží na vašich osobních, niterných potřebách, udělejte si čas jen pro sebe,“ doporučuje Ivana Olivová.

4. Dopřejte si lenošení

Jedno z typických hesel dneška zní „žít naplno“. Je i váš diář zaplněný k prasknutí a každý den máte obsazený aktivitami? Ano, diář je skvělý nástroj pro efektivní time management, ale proč by nás musel od rána do večera honit? Zbavte se dojmu, že váš život bude šťastný jedině tehdy, když pojedete na plný plyn. Nezáleží přece jen na tom, kolik toho stihnete, záleží na potěšení, které z toho máte. Takže čas od času prostě hoďte diář na dno šuplíku, skočte na gauč, zachumlejte se pod deku a jen tak si zalenošte.

5. Potěšte se malými radostmi

Neodkládejte různá potěšení až na víkendy či dovolené a i během pracovního týdne si naplánujte maličkosti, na které se můžete těšit. Například si každou středu užijte večerní aroma lázeň, ve čtvrtek se koukněte na hezký film a v pátek si dopřejte něco mimořádně dobrého.

3 TIPY NA KULINÁŘSKÉ POTĚŠENÍ:

1. Pro milovníky originálních dezertů

Ochutnejte novinku od Hollandie DUO Dezert. Kombinace dvou chutí v jednom kelímku, které jsou spolu v dokonalé rovnováze, vám vždycky připomene, že přesně takový by měl být i váš osobní a pracovní život. Vybalancovaný a plný potěšení.

2. Pro milovníky mořských plodů

Máte-li rádi dary moře, dopřejte si opravdu nevšední kulinářský zážitek a ochutnejte mušle. V rámci úspěšného food festivalu Prague mussel week budou speciální menu se slávkami připravovat šéfkuchaři z více než čtyřiceti pražských i mimopražských restauraci a využít můžete i voucher na 1 + 1 porci mušlových delikates zdarma. Mušlové delikatesy pro vás budou v rámci úspěšného food festivalu Prague mussel week, který proběhne ve více než čtyřiceti restauracích, připravovat kulinářské špičky ve všech možných úpravách.

3. Pro milovníky čokolády

Čokoláda Milka a sušenky Oreo jsou dvě sladkosti, kterým málokdo odolá. Co je ochutnat dohromady? Spojení křupavých kousků Oreo sušenek, nadýchané vanilkové náplně a nejjemnější alpské čokolády Milka je pro opravdové požitkáře a navíc si můžete vybrat mezi klasikou a variantou s bílou čokoládou.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.