Životní styl

26. listopadu 2020 12:59

Petra Kloidová

Šárka Vidergotová, sestra, která se na Moravě vydala do boje proti koronaviru v první linii

Samozřejmě, že i ženy se starají o to, aby Česká republika zvládla i ty nejkrizovější momenty v boji proti koronaviru. Mezi jednu z nich patří i epidemiologická sestra Šárka Vidergotová z Nového Města na Moravě, která stále stojí společně s kolegy jako jedna z prvních v boji proti pandemii. V březnu musela aktivně čelit jednomu z prvních možných ohnisek koronaviru v Čechách.

Šárka Vidergotová začala situaci kolem COVIDu-19 sledovat z profesního zájmu kolem loňských Vánoc. To ještě netušila, že už v únoru bude v nemocnici připravovat postupy pro případ nákazy u pacientů i personálu, nastavovat procesy na testování a vyšetření a školit personál na používání ochranných pomůcek, které musela pracně shánět.

Šárka Vidergotová je epidemiologickou sestrou, která společně s infektologem (primář infekčního oddělení) navrhovala scénáře v součinnosti s pandemickou skupinou nemocnice, jak se bude postupovat, jaká oddělení budou covidová a jaká ne, aby se cesty do nich nekřížily s cestami, kudy chodí necovid pacienti. Vymýšlela a rozjížděla systém testování v nemocnici, koordinovala testování pro veřejnost, hlídala (a také znovu edukovala zaměstnance), jak a jaké používat ochranné pomůcky. Sháněla a distribuovala ochranné pomůcky, navrhovala stavební úpravy, které budou splňovat epidemiologická opatření apod.

Nemocnice blízko hromadné epidemiologické nákazy

Nemocnice Nové Město na Moravě byla totiž nejbližším zdravotnickým zařízením pro závod světového poháru v biatlonu. Závod, který se na začátku března konal v Novém Městě na Moravě a jehož předchozí zastávka byla v Itálii – na místě, kde, jak se později ukázalo, se v té době nákaza COVID-19 už nekontrolovaně šířila. „Museli jsme nemocnici připravit na případný příliv nemocných z řad účastníků i diváků. A to jak ohledně jejich testování, tak případného umístění na lůžka. Řešili jsme, která oddělení využijeme pro nemocné covidem a zda máme dost ochranných pomůcek. Dnes už si dovolím říct, že právě díky tomu jsme byli oproti ostatním nemocnicím trochu napřed a na první vlnu lépe připraveni,“ dodává Šárka.

V březnu přijali do nemocnice první pacienty s novým onemocněním, naštěstí měli všichni na jaře jen lehčí průběh a nepotřebovali tak intenzivní péči. Přesto nemocnice stejně jako většina zařízení bojovala s nedostatkem ochranných pomůcek. „V tom je tahle druhá vlna určitě jednodušší. Výrobci pomůcek na ni byli připravení, ustálily se i ceny. Personál byl proškolený a přes léto se nám povedlo vychytat i procesní mouchy z první vlny. Na druhou stranu oproti jaru, kdy byli pacienti pokornější a více se báli, teď méně respektují opatření a nemoc více zlehčují, což nám trochu komplikuje práci,“ upřesňuje Šárka a dodává: „Snažíme se ale, abychom všichni z personálu měli alespoň trochu času i na péči o sebe. V režimu, ve kterém byly podzimní měsíce, to však vůbec nebylo snadné. Bohužel, i u nás onemocněla část personálu a u některých sestřiček, zvlášť těch blíže důchodovému věku, se i po vyléčení projevuje velká únava, a návrat do práce jim tak trvá podstatně déle. Mně i mojí rodině se nákaza naštěstí vyhnula, ale i tak jsem teď v práci deset hodin denně a po večerech doma ještě na počítači pracuji na hlášeních a statistikách z oddělení. A to už se situace lepší.“

Nemocnice krizové měsíce zvládá

Vyčerpávající podzimní měsíce ale jejich nemocnice zvládla dobře. Osobně to přičítá dobré informovanosti personálu, o kterou se stará nemocnicí sestavená pandemická skupina, která jednou týdně určuje další postup. Všem pracovníkům nemocnice také rozdistribuovala vitaminové balíčky. „Nad vodou nás drží i pomoc veřejnosti. Třeba nedávno jsme od paní učitelek z DDM dostali přáníčka s poděkováním. Každý zaměstnanec nemocnice své vlastní, originální, ručně vyrobené. Bylo jich přes tisíc a všechny nás to moc potěšilo,“ doplňuje Šárka. „Byla bych moc ráda, kdyby lidé dodržovali opatření. Hlavně nosili ústenky a dodržovali hygienu rukou. Všichni to koneckonců děláme pro sebe, a když je to dobré pro nás, ochrání to i ostatní. Nesmíme být sobečtí a musíme přistupovat k nemoci s pokorou. Situace se lepší, tak vydržme. Ať máme všichni zdravé a klidné Vánoce, i když budou letos jiné,“ uzavírá Šárka a dodává, že ona sama by si přála mít čas na rodinu a snad i pár dnů dovolené, aby mohla jít na procházku nebo si přečíst pěknou knížku. Od března totiž žádné pracovní volno neměla.

Sestřičky sestřičkám

Šárka Vidergotová je jedna ze sestřiček, které podpoříme v rámci iniciativy Sestřičky sestřičkám. Tu jsme založili v rámci projektu Prima SVĚT za podpory herců ze seriálu Sestřičky, České asociace sester a Českého červeného kříže. Chceme podpořit sestry v první linii, které jsou denně v kontaktu s covid pozitivními pacienty, neúnavně o ně pečují, a mnohdy tak samy riskují své zdraví.

Cílem naší iniciativy je finančně podpořit sestry v nemocnicích s nejvyšším počtem pacientů, přiblížit veřejnosti jejich usilovnou práci, a především poděkovat za jejich náročné pracovní nasazení, díky němuž se daří poskytovat pacientům v nemocnicích tolik potřebnou péči. Rádi bychom vybrali alespoň 10 000 000 Kč a pak tuto částku ve spolupráci s Českou asociací sester spravedlivě rozdělili mezi sestry. Na začátek jsme do sbírky vložili 1 000 000 Kč. A jak sestřičky můžete podpořit vy? V rámci veřejné sbírky Sestřičky sestřičkám na crowdfundingové platformě Znesnáze21 nebo pomocí dárcovských DMS. Více o projektu na www.sestrickysestrickam.cz.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.