Šárka Vidergotová, sestra, která se na Moravě vydala do boje proti koronaviru v první linii
Šárka Vidergetová Zdroj: archiv Prima
Samozřejmě, že i ženy se starají o to, aby Česká republika zvládla i ty nejkrizovější momenty v boji proti koronaviru. Mezi jednu z nich patří i epidemiologická sestra Šárka Vidergotová z Nového Města na Moravě, která stále stojí společně s kolegy jako jedna z prvních v boji proti pandemii. V březnu musela aktivně čelit jednomu z prvních možných ohnisek koronaviru v Čechách.
Šárka Vidergotová začala situaci kolem COVIDu-19 sledovat z profesního zájmu kolem loňských Vánoc. To ještě netušila, že už v únoru bude v nemocnici připravovat postupy pro případ nákazy u pacientů i personálu, nastavovat procesy na testování a vyšetření a školit personál na používání ochranných pomůcek, které musela pracně shánět.
Šárka Vidergotová je epidemiologickou sestrou, která společně s infektologem (primář infekčního oddělení) navrhovala scénáře v součinnosti s pandemickou skupinou nemocnice, jak se bude postupovat, jaká oddělení budou covidová a jaká ne, aby se cesty do nich nekřížily s cestami, kudy chodí necovid pacienti. Vymýšlela a rozjížděla systém testování v nemocnici, koordinovala testování pro veřejnost, hlídala (a také znovu edukovala zaměstnance), jak a jaké používat ochranné pomůcky. Sháněla a distribuovala ochranné pomůcky, navrhovala stavební úpravy, které budou splňovat epidemiologická opatření apod.
Sestřičky sestřičkám - Šárka Vidergetová z Moravy 2 Zdroj: archiv Prima
Nemocnice blízko hromadné epidemiologické nákazy
Nemocnice Nové Město na Moravě byla totiž nejbližším zdravotnickým zařízením pro závod světového poháru v biatlonu. Závod, který se na začátku března konal v Novém Městě na Moravě a jehož předchozí zastávka byla v Itálii – na místě, kde, jak se později ukázalo, se v té době nákaza COVID-19 už nekontrolovaně šířila. „Museli jsme nemocnici připravit na případný příliv nemocných z řad účastníků i diváků. A to jak ohledně jejich testování, tak případného umístění na lůžka. Řešili jsme, která oddělení využijeme pro nemocné covidem a zda máme dost ochranných pomůcek. Dnes už si dovolím říct, že právě díky tomu jsme byli oproti ostatním nemocnicím trochu napřed a na první vlnu lépe připraveni,“ dodává Šárka.
V březnu přijali do nemocnice první pacienty s novým onemocněním, naštěstí měli všichni na jaře jen lehčí průběh a nepotřebovali tak intenzivní péči. Přesto nemocnice stejně jako většina zařízení bojovala s nedostatkem ochranných pomůcek. „V tom je tahle druhá vlna určitě jednodušší. Výrobci pomůcek na ni byli připravení, ustálily se i ceny. Personál byl proškolený a přes léto se nám povedlo vychytat i procesní mouchy z první vlny. Na druhou stranu oproti jaru, kdy byli pacienti pokornější a více se báli, teď méně respektují opatření a nemoc více zlehčují, což nám trochu komplikuje práci,“ upřesňuje Šárka a dodává: „Snažíme se ale, abychom všichni z personálu měli alespoň trochu času i na péči o sebe. V režimu, ve kterém byly podzimní měsíce, to však vůbec nebylo snadné. Bohužel, i u nás onemocněla část personálu a u některých sestřiček, zvlášť těch blíže důchodovému věku, se i po vyléčení projevuje velká únava, a návrat do práce jim tak trvá podstatně déle. Mně i mojí rodině se nákaza naštěstí vyhnula, ale i tak jsem teď v práci deset hodin denně a po večerech doma ještě na počítači pracuji na hlášeních a statistikách z oddělení. A to už se situace lepší.“
Sestřičky sestřičkám - Šárka Vidergetová z Moravy 3 Zdroj: archiv Prima
Nemocnice krizové měsíce zvládá
Vyčerpávající podzimní měsíce ale jejich nemocnice zvládla dobře. Osobně to přičítá dobré informovanosti personálu, o kterou se stará nemocnicí sestavená pandemická skupina, která jednou týdně určuje další postup. Všem pracovníkům nemocnice také rozdistribuovala vitaminové balíčky. „Nad vodou nás drží i pomoc veřejnosti. Třeba nedávno jsme od paní učitelek z DDM dostali přáníčka s poděkováním. Každý zaměstnanec nemocnice své vlastní, originální, ručně vyrobené. Bylo jich přes tisíc a všechny nás to moc potěšilo,“ doplňuje Šárka. „Byla bych moc ráda, kdyby lidé dodržovali opatření. Hlavně nosili ústenky a dodržovali hygienu rukou. Všichni to koneckonců děláme pro sebe, a když je to dobré pro nás, ochrání to i ostatní. Nesmíme být sobečtí a musíme přistupovat k nemoci s pokorou. Situace se lepší, tak vydržme. Ať máme všichni zdravé a klidné Vánoce, i když budou letos jiné,“ uzavírá Šárka a dodává, že ona sama by si přála mít čas na rodinu a snad i pár dnů dovolené, aby mohla jít na procházku nebo si přečíst pěknou knížku. Od března totiž žádné pracovní volno neměla.
Sestřičky sestřičkám
Šárka Vidergotová je jedna ze sestřiček, které podpoříme v rámci iniciativy Sestřičky sestřičkám. Tu jsme založili v rámci projektu Prima SVĚT za podpory herců ze seriálu Sestřičky, České asociace sester a Českého červeného kříže. Chceme podpořit sestry v první linii, které jsou denně v kontaktu s covid pozitivními pacienty, neúnavně o ně pečují, a mnohdy tak samy riskují své zdraví.
Cílem naší iniciativy je finančně podpořit sestry v nemocnicích s nejvyšším počtem pacientů, přiblížit veřejnosti jejich usilovnou práci, a především poděkovat za jejich náročné pracovní nasazení, díky němuž se daří poskytovat pacientům v nemocnicích tolik potřebnou péči. Rádi bychom vybrali alespoň 10 000 000 Kč a pak tuto částku ve spolupráci s Českou asociací sester spravedlivě rozdělili mezi sestry. Na začátek jsme do sbírky vložili 1 000 000 Kč. A jak sestřičky můžete podpořit vy? V rámci veřejné sbírky Sestřičky sestřičkám na crowdfundingové platformě Znesnáze21 nebo pomocí dárcovských DMS. Více o projektu na www.sestrickysestrickam.cz.