Jak se chránit před koronavirem? Na jeden jednoduchý způsob zapomínáme

Noste roušku, myjte si ruce, dodržujte rozestupy. To jsou notoricky známé a stále opakované způsoby, jak se chránit před nákazou koronavirem. Jeden velmi jednoduchý a opomíjený způsob prevence se ale nezmiňuje – kloktání. Přitom nejde o nic složitého či časově náročného. Stačí pouhá minuta kloktání třikrát denně.

Přestože čísla nakažených stále klesají, nyní, kdy se další děti vracejí do školních lavic a lidé se začínají více potkávat, může být riziko přenosu viru opět vysoké. „Slizniční imunita je klíčová pro boj s novým koronavirem, a právě proto může být kloktání jednoduchý způsob prevence před nákazou, případně při již probíhající infekci sníží lidově řečeno dávku prskanou do venkovního prostředí,“ říká virolog Prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., a doporučuje kloktat i několikrát denně. Ideální je kloktat vždy po rizikovém kontaktu, to je po návratu z práce, školy či cestování hromadnou dopravou. „Kloktání doplňuje základní hygienu ústní dutiny, a když se provádí alespoň třikrát denně, výrazně snižuje pravděpodobnost uchycení a pomnožení patogenů v dutině ústní a krku. Navíc je to výborný způsob prevence šíření infekce vzdušnou cestou, například při běžném mluvení, smíchu či zpěvu,“ říká alergolog a imunolog MUDr. Ján Kalanin.

Kloktání 3x jinak

Možností, čím kloktat, je několik. Od ústních roztoků přes ústní vody až po bylinné čaje či alkohol. Ne vše je z pohledu složení vhodné pro pravidelné používání nebo pro použití u dětí. Navíc malé děti přibližně do 6 let by kloktat neměly vůbec, protože by ještě mohly tekutinu polykat. Liší se také léčebný účinek kloktadel. Na to vše byste při výběru měli brát zřetel.

  • Ústní roztok ke kloktání

Ke kloktání lze využít speciální roztok určený přímo ke kloktání a vyplachování úst, který ničí nejen bakterie, ale i viry (např. Linola sept, Jodisol, Oroxid sensitiv). Vždy je důležité pročíst si složení, například zda je produkt vhodný i pro děti nebo zda neobsahuje složku, která by u někoho mohla vyvolat alergickou reakci.

  • Ústní voda

Ani v tomto případě neuděláte chybu. Na trhu je k dostání nepřeberné množství ústních vod. I zde je důležité prostudovat jejich složení. Mnohé ústní vody obsahují alkohol, některé až 26 procent, což může při častém používání dráždit sliznici úst. Také pro děti raději volte jiný přípravek na kloktání.

  • Heřmánek nebo slivovice

Bylinková kloktadla z heřmánku, šalvěje, mateřídoušky nebo lípy mají mírný antibakteriální efekt a působí proti infekcím v ústech. Příjemně voní a jsou snadno dostupná ve formě čaje. Můžete tak během dne popíjet voňavý čaj a zároveň usrkávat – kloktat. „Tento způsob kloktání určitě neuškodí. Otázkou je, za jak dlouho či do jaké míry omezí nežádoucí viry na sliznici,“ míní Kalanin. Dodává, že i alkoholu se přisuzuje dezinfekční schopnost, kterou bezesporu má. Je laboratorně ověřeno, že maximální efekt alkoholu je při 70% koncentraci etanolu. Není však tak dobrý jako jiné dezinfekce. Navíc sliznici vysušuje a pro mnoho lidí je nevhodný, například pro děti nebo pro řidiče.

Pomůže hlasité „á“

Někdy se doporučuje při kloktání vyslovit hlasitě „á“ - zabrání se tím vdechnutí tekutiny a uvolní se ústní dutina. Vhodné je i mírně zaklonit hlavu. Množství, které ke kloktání potřebujete, není velké. Na odměření můžete použít malé víčko. Bezprostředně po kloktání je také dobré nic nejíst a nepít. Počkejte vždy alespoň několik minut.

Sdílejte článek
Štítky alkohol virus prevence koronavirus COVID-19 Libor Grubhoffer covid 19 infekční onemocnění (nákaza) Ústní voda

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.