Zdraví a nemoci

27. února 2021 05:32

Anna Kopečková

Prodělali jste koronavirus? Tyto bylinky vám pomůžou zbavit se přetrvávajících potíží

Kašel, únava, bolesti svalů, dušnost, zapomnětlivost či úzkost, to jsou nejčastější potíže, na které si lidé stěžují i řadu týdnů po prodělané infekci COVID-19. Na účinky léčivých rostlin spoléhaly celé generace našich předků. Nezapomínejte na ně ani v této podivné době. Které bylinky vám mohou pomoci zbavit se nepříjemných zdravotních následků koronaviru?

Málokteré akutní onemocnění dokáže znepříjemnit život pacientovi tak dlouho jako právě COVID-19. „Příznaky, které přetrvávají po prodělané infekci COVID-19, jsou různé. Nejčastěji pacienti s lékárníky řeší únavu, bolesti svalů, kašel, dušnost, zapomnětlivost či úzkost,“ popisuje své zkušenosti z lékárny Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.

Nespoléhejte jen na vlastní samoléčbu

S ohledem na široké spektrum zdravotních potíží neexistuje univerzální rada pro všechny pacienty. O to důležitější je nespoléhat se jen na sebe, ale při návštěvě lékárny se poradit s lékárníkem. Zároveň je však nutné podotknout, že ověřených dat v souvislosti s infekcí COVID-19 je stále málo, a proto lze doporučit to stejné, jako u podobných prodělaných nemocí, zejména viróz. Důležité je také nepodceňovat rekonvalescenci. „Je třeba mít na paměti, že rekonvalescence trvá týdny, není vhodné a obvykle ani možné okamžitě naskočit do plného pracovního nebo tréninkového režimu. Mezi režimová opatření, která jsou základem terapie a rekonvalescence, lze doporučit mírné pohybové aktivity, jako například dechová cvičení, strečink, jógu či chůzi,“ dodává Krebs.

Jak získat z bylinek to nejlepší a nejúčinnější

Nejoblíbenější jsou byliny v podobě lihových tinktur, protože líh z nich vytáhne nejvíce účinných látek. „Takovou špičkou bylinné léčby je využití gemmoterapeutik – výtažků ze zárodečných částí rostlin (pupenů, klíčků). Do těchto částí rostlina ukládá nejvíce účinných látek, jako jsou hormony, enzymy, stopové prvky, růstové hormony, které potom přecházejí do produktu – gemmoterapeutika,“ vysvětluje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. Proto podle ní tyto prostředky mají široké spektrum účinků a působí hned v několika rovinách – zvyšují obranyschopnost organismu, zlepšují funkci centrální nervové soustavy a mají omlazující účinky. Jsou to tedy prostředky, které mohou pomoci nejen v prevenci onemocnění, i virových, ale také při doléčování.

A jaké konkrétní bylinky vám pomohou s těmi nejčastějšími potížemi?

  • Kašel

Častým příznakem takzvaného postcovidového syndromu je kašel. Ten ve fázi rekonvalescence po infekci COVID-19 neplní ochrannou funkci, ale naopak organismus zatěžuje a pacienta obtěžuje. Z léků lze při postcovidovém kašli doporučit přípravky s obsahem tymiánu a břečťanu. Dále je vhodné zajistit také dostatečnou vlhkost sliznic. Je důležité dodržovat pitný režim, nemocnému je možné podávat také přípravky s obsahem lišejníku.

„Dýchací cesty podpoříme tinkturou z žampionu, která je takovým přírodním antibiotikem na horní cesty dýchací. Dále využijeme gemmoterapeutikum z divizny, habru a modřínu, které mají také regenerační působení. Vynikající působení má též gemmoterapeutikum z lísky, která je vhodná na regeneraci jater, ale hlavně plic, které jsou téměř vždy zasaženy, a působí též na zlepšení psychické lability,“ doplňuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Kromě správné vlhkosti vzduchu je důležité zajistit, aby domácí prostředí bylo bez dráždivých podnětů, zejména cigaretového kouře. Vhodná je také inhalace přírodní minerální vody, případně dechová rehabilitace, kterou pacienta naučí fyzioterapeut.

  • Bolesti hlavy, svalů a kloubů

Chronické bolesti svalů a kloubů mohou být způsobené jednak přímým poškozením tkání (virus může proniknout i do svalové buňky), nebo zvýšením citlivosti tkáně. U těžkého průběhu infekce COVID-19 může dojít dokonce k poškození nervů a vzniku neuropatických bolestí. Rekonvalescence trvá týdny, není tedy vhodné a obvykle ani možné okamžitě naskočit do plného pracovního nebo tréninkového režimu.

I v případě tohoto postcovidového syndromu je vhodné zjistit, co konkrétnímu nemocnému přináší úlevu. Zda to je teplo, nebo chlad, pohyb, nebo klid. Doporučit lze mírné pohybové aktivity, jako například dechová cvičení, strečink, jógu, chůzi apod. Tato režimová opatření jsou základem terapie a rekonvalescence.

Jako pomocná léčiva lze použít dobře vstřebatelný hořčík v dávkách 300 mg denně. Případně lze pro zklidnění předrážděného nervového systému užívat extrakt z levandule.

NEPODCEŇUJTE HOŘČÍK. JAKÉ POTÍŽE VÁM MŮŽE ZPŮSOBIT JEHO NEDOSTATEK?

  • Únava

Léčba chronické únavy musí být vždy individualizovaná, zaměřená na potíže konkrétního pacienta, které je vhodné řešit postupně, krok za krokem. Není dobré pokoušet se únavu překonávat násilně prováděnou aktivitou, avšak na druhou stranu pro zvládnutí chronické únavy není vhodný ani dlouhodobý pasivní odpočinek. Organismus musí mít stálou stimulační zátěž: fyzickou (procházka, protáhnutí, lehké cvičení) i psychickou (např. četba zábavné literatury). Dále je důležitý dostatek spánku a emočně pozitivní program.

Léčivem, které je přímo indikováno k podpůrné léčbě únavy, je extrakt z rozchodnice růžové (Rhodiola rosea). Mnoho studií ukázalo, že tato léčivá rostlina zvyšuje schopnost podávat fyzický výkon a dramaticky zkracuje dobu regenerace.

Bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje zaměřit se při únavě na regeneraci jater, tedy likvidaci virových a bakteriálních zátěží na játrech, a podporu svalové činnosti. „Účinné je v tomto případě gemmoterapeutikum z topolu. Na regeneraci a podporu funkce jater využijeme gemmoterapeutika z pupenů jalovce, rozmarýnu či klíčků ostropestřce," radí Podhorná.

Pro zlepšení krevního průtoku a tím i zlepšení distribuce kyslíku ve tkáních, k lepšímu využití energetických zdrojů těla a ke zlepšení odsunu škodlivin z tkání, lze použít přípravky z listů jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba), vzhledem k potenciálním interakcím je však vhodné se před jejich užíváním poradit s lékárníkem, který individuálně zohlední vhodnost užití u daného pacienta. Jarmila Podhorná doplňuje i další vhodné bylinky, které pomohou oslabenému nervovému systému: „Bělotrn pomáhá regenerovat nervové vlákno, javor babyka zlepšuje průchodnost vedení vzruchu nervovým vláknem. Ke zklidnění a regeneraci nervové soustavy využijeme též gemmoterapeutikum z třezalky, bacopy, lípy a šišáku."


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 12. 2024

Myšlenky na romantiku a sny o krásném večeru s někým výjimečným překazí práce, kterou je třeba udělat hned. Může se to týkat financí. Mohlo by se jednat o hluboké přemýšlení o tématech, která vás nijak zvlášť nezajímají. Nenechte se tím zklamat. Zvládněte povinnosti a pak si naplánujte večer. Na zábavu nebude pozdě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.