Nepodceňujte hořčík: Jaké potíže může způsobit jeho nedostatek?
Cítíte se podráždění, vyčerpaní, slabí a bez energie, nemůžete spát, nebo dokonce podléháte depresi? Příčinou může být nedostatek hořčíku! Tento prvek nabývá významu zejména v době zvýšené fyzické aktivity, stresových situacích a v těhotenství, kdy ho tělo potřebuje více než obvykle.
Pro zdravé kosti
Hořčík je jedním z nejdůležitějších prvků pro stavbu a zdraví kostí, protože podporuje vstřebávání vápníku do kostní tkáně a tím zajišťuje její pevnost. Při nedostatku hořčíku naopak dochází k uvolňování vápníku, kosti se stanou náchylnějšími ke zlomeninám a hůře se hojí. V tomto případě hovoříme o osteoporóze, jejíž výskyt se zvyšuje s věkem, ale objevuje se i u mladších jedinců. Silné a zdravé kosti přitom potřebujeme po celý život.
Tip: Nejčastějšími doporučovanými potravinami pro zdraví kostí jsou mléčné produkty. Ty obsahují sice méně hořčíku v porovnání s některými jinými potravinami, ale obsahují právě pro kosti nezbytný vápník, a kombinují tak jejich účinky.
PSALI JSME I O DALŠÍCH DŮLEŽITÝCH MINERÁLECH A VITAMÍNECH:
Vitamín C, Vápník, Vitamín D, Vitamíny skupiny B, Železo, Zinek
Je důležitý pro sportovce
Asi nejznámějším faktem o hořčíku je to, že se účastní uvolňování svaloviny a jeho nedostatek se projevuje svalovými křečemi. I přesto zaskočí nedostatek hořčíku alespoň občas nejednoho aktivního sportovce. Křeče přitom mohou přetrvávat i desítky minut a následně se často vracejí. To samozřejmě omezuje procvičování svalových partií i delší dobu.
Tip: Dejte si po tréninku smoothie z banánu, listového špenátu a trochy mléka nebo bílého jogurtu. Doplníte tak nejen sacharidy a bílkoviny, ale také hořčík.
Podporuje psychiku
Jakožto prvek účastnící se v organismu celé škály biochemických reakcí, včetně reakcí v mozku, má dostatečný příjem hořčíku v konečném důsledku vliv nejen na fyzickou aktivitu, ale také na duševní pohodu. Nedostatek hořčíku je popisován jako možná příčina vzniku depresí a úzkostných stavů.
Tip: Jednou z potravin obsahujících vysoké množství hořčíku je kakao. Kousek čokolády s vysokým obsahem kakaa (alespoň 70 %) tak nejenže neuškodí vaší linii, ale může mít dokonce léčivé účinky. A kdo by se nechtěl ve stresu léčit čokoládou.
Pomáhá v těhotenství
Hořčík je jednou z klíčových látek pro fyziologický průběh těhotenství. Dostatečný příjem hořčíku může pravděpodobně předcházet předčasným stahům dělohy (předčasnému porodu), křečím i vývoji preeklampsie (nemoc projevující se otoky, vysokým krevním tlakem a sníženou funkcí ledvin). Dále pomáhá hořčík proti nespavosti, ranním nevolnostem a je rovněž důležitý pro správný vývoj plodu.
Tip: Jednoduchým způsobem, jak zajistit dostatek hořčíku, je užívání těhotenských multivitamínů. Kromě hořčíku by měly obsahovat hlavně vitamín C, E, D, kyselinu listovou a z minerálů vápník, fosfor, zinek a železo (např. GS Mamavit, Femibion, Fertiprona).
Zabraňuje bolestem hlavy
Podobně jako u svalů pomáhá hořčík také s uvolňováním stěn cév. Rozšířením cév dochází ke snížení tlaku krve na stěny cév, což může ulevit od bolestí hlavy a také jim předcházet. Normální průtok krve také zajišťuje zásobení mozkových center okysličenou krví a tím zlepšuje schopnost přemýšlení.
Tip: Je známo, že pro prevenci bolestí hlavy je velmi důležitý správný pitný režim. Jeho efekt však můžete ještě zesílit zařazením minerální vody s vysokým obsahem hořčíku.
Léčba diabetu II. typu…
Podle vědců snižuje nedostatek hořčíku schopnost inzulinu udržovat hodnoty krevního cukru v normálu. Tělo není schopné cukr z krve vstřebávat a vzniklá inzulinová rezistence je příčinou cukrovky II. typu. Podáváním hořčíku při léčbě může dojít k opačnému jevu a snížení krevního cukru. Hořčík tedy pravděpodobně hraje roli v prevenci i léčbě diabetu druhého typu.
Tip: Věděli jste, že semínka a ořechy jsou hořčíkem doslova nabité? V 16 g dýňových semínek je obsaženo 46 % doporučené denní dávky (DDD) hořčíku. Dávka 24 g mandlí nebo 30 g kešu ořechů pak obsahuje 25% DDD hořčíku.