Všechno vás bolí, nehubnete nebo jste často nemocní? Možná vám chybí zinek
O tom, že naše tělo potřebuje zinek, určitě víte, ale tušíte, proč přesně? Pravděpodobně ne. Přitom je to pro lidský organismus jeden z nejdůležitějších stopových prvků. Pro zdravou funkci potřebuje naše tělo jen relativně malé množství zinku, ale i to umí dělat divy a jeho nedostatek se projeví poměrně rychle. Jak to poznáte a kdo zinek nejvíc potřebuje?
Zinek je klíčový pro funkci přibližně 300 různých enzymů a enzymatických procesů. Má obrovský vliv na duševní růst dětí, mozkovou činnost, imunitní systém a na zdraví vlasů, nehtů a pokožky. Jelikož si organismus zinek nijak neukládá ani si jej neumí vyrobit, musí být pravidelně přijímaný z jídelníčku nebo doplňků stravy.
Pomáhá s učením, v těhotenství i s udržením mužnosti
Zinek je obzvlášť důležitý v době vývoje dětí, protože se stará o správný fyzický i duševní růst. Má zásadní roli v procesu učení, posiluje spojení mezi neurony a mozkem, a také pomáhá s udržením zdravého zraku. Dobře a jasně vidět písmenka či tvary a následně mezi nimi vidět různé vztahy a vazby pomáhá k rychlejšímu pochopení situace a poznávání světa.
Na optimální příjem zinku by tedy měly dbát maminky předškoláků a školáků. Zejména v době, kdy děti zůstávají a stravují se pouze doma. Domácí strava samozřejmě nemusí být v mnohých domácnostech špatná, ale přece jen mají české školní jídelny přesná nařízení, jak sestavit jídelníček, co, kdy a v jakém množství do něj zařazovat.
Hned po dětech by měly sledovat příjem zinku těhotné ženy. Nedostatek se může negativně projevit na plodu, na průběhu těhotenství, porodu i po něm. Novorozenci, jejichž matky měly během těhotenství výrazný nedostatek zinku, vykazují nižší pozornost a horší motorické funkce. U chlapců má příjem zinku pozitivní vliv na funkci a vývoj pohlavních orgánů. Dospělí muži by si zase měli příjem zinku hlídat kvůli jeho kladnému vlivu na hladinu testosteronu.
Zinek chrání buňky před viry
Vliv zinku na imunitu je poměrně známý. Dostatečné množství tohoto minerálu zamezuje proniknutí virů do jádra buňky, takže virus se nemá kde množit. Zároveň podporuje množení, růst, tvorbu a funkci buněk imunity. Jejich počet a funkčnost jsou klíčové pro úspěšné zvládání nemocí. Mimo jiné se tedy doporučuje zvýšit jeho příjem i těm, kteří se léčí s koronavirem.
Nedostatek zinku
Podle čeho můžete poznat, že vám chybí zinek?
-
Nemůžete se rozkoukat ve tmě
Když vejdete do potemnělého pokoje, chvíli trvá, než si vaše oči na tmu zvyknou. To je normální. Takzvaná adaptace na tmu se ale při nedostatku zinku výrazně protahuje. Zinek je totiž stěžejní pro produkci vitaminu A, který je zase důležitý pro oči.
-
Špatně se soustředíte
Podle lékařů je to zvláštní, protože nikdo nikdy nepřišel na důvod, proč by se měl nedostatek zinku projevovat zhoršenou koncentrací, ale souvislost tu zcela zřejmě je. V jedné studii se ukázalo, že zinek má vliv na to, jak dlouho dokážete sedět a věnovat něčemu svou pozornost. Ihned po doplnění prvku se soustředění zlepšilo.
-
Nesedí vám oblečení
Zinek má zásadní podíl na správném fungování metabolismu. Pomáhá štěpit proteiny, sacharidy i tuky. Když vám chybí, máte méně energie, jste línější a hůř se vám hubne. Nicméně to neznamená, že byste se měli ládovat vitaminovými tabletkami. Nakonec byste mohli mít zinku moc, což také ničemu neprospívá. Raději jezte víc jídla bohatého na tento prvek, jako jsou oříšky, semínka a luštěniny.
-
Zlobí vás žaludek
Zinek je důležitý pro činnost bílkovin a pomáhá skoro stovce různých enzymů s mnoha procesy, mimo jiné i s trávením. Tělo bez něj v podstatě nedokáže správně natrávit jídlo a vstřebat všechny živiny. Problém je v tom, jak se nedostatek zinku přesně projevuje. Symptomy, jako jsou nevolnost, zvracení či průjem, se lehce spletou například s nesnášenlivostí lepku. Nejdřív ze všeho tak zkuste přidat do svého jídelníčku potraviny bohaté na zinek.
-
Bolí vás celé tělo
Pokud vás bolí svaly i několik dní po cvičení nebo se dlouho nemůžete zbavit modřin, měli byste zpozornět. Nedostatek zinku se totiž projeví i pomalejším hojením ran. Neexistuje přesná doba, za kterou by měly svaly přestat bolet, protože každé tělo je jiné, nicméně pokud to trvá opravdu nezvykle dlouho, zkuste se nadopovat zinkem.
-
Opouští vás chuť a čich
I tento symptom se začne projevovat plíživě a hodně nenápadně. Abyste si ho všimli, musíte se na své chutě vědomě zaměřit. Mnoho receptorů chuti je přitom v nosní dutině, takže jsou tyto dva smysly vzájemně propojené. Pokud si tedy říkáte, že už vám jídlo nechutná jako dřív, a neprodělali jste koronavirus, který také u někoho způsobuje ztrátu čichu a chuti, může to být i nedostatkem zinku.
-
Jste neustále nemocní
Neignorujte rýmu, která vás ne a ne opustit. Když vám totiž chybí zinek, může se vám zhoršit imunita. Sledujte proto, jak dlouho vás nemoc trápí.
Dostupnější z masa než z rostlin
A kde zinek najdete? Bohatý na zinek je celkově červené maso, drůbež, sýry, ryby či ústřice. Z rostlin jde o celozrnné cereálie, ořechy, fazole nebo dýňová semínka. Živočišné potraviny obsahují víc zinku než potraviny rostlinné a také je z nich zinek biologicky snáze dostupnější. Na to by měli brát zřetel vegetariáni, vegani a obecně lidé, kteří omezili příjem červeného masa nebo jater.
Předávkování je vzácné
Tak jako u každého vitaminu či minerálu má i u zinku doporučené denní množství svůj význam. U dětí a dospívajících se doporučují 3 až 10 mg denně, pro dospělé to je 10 mg. Sportovci a těhotné ženy by měli zvýšit příjem až na 25 mg denně a při riziku onemocnění lze denní dávku zvýšit až na 50 mg, ale pouze krátkodobě. Nějaké následky hrozí při trvalém překračování příjmu 40 mg zinku denně po dobu několika let, ale to je velmi vzácné. Akutní předávkování může nastat, když spořádáte třeba půl kila ústřic na posezení. Projeví se průjmem, nevolností, zvracením nebo kovovou chutí v ústech.