23. února 2021 05:58
beccy@seznam.czJak se změní váš obličej, když vypijete tři litry vody denně? Odborníci před tím varují
Každý z nás zažil situaci, kdy si večer sedl k televizi a vzpomněl si: „Za dnešek jsem vypil jen sklenici vody a kávu.“ Podle některých nemyslitelně malý přísun tekutin, podle jiných to není zas takový problém. Ani lékaři v této otázce nejsou vždy zajedno. Kolik toho za den vypít? A co se s vámi stane, když budete pít tři litry vody denně po dobu třiceti dnů? Tyhle ženy to vyzkoušely a proměna je na nich znát.
Voda je základ, ale počítají se i čerstvé šťávy
Kolik množství tekutin je potřeba za den vypít? Tato otázka způsobuje neustálé dohady. Jedno je jisté: nejzdravější je pít čistou vodu. Lidské tělo je tvořeno asi z 60–70 % vodou, která neustále tělem cirkuluje a okysličuje krev. Sladké limonády, káva i alkohol tělo odvodňují a člověk dost vody během dne vypotí nebo vyloučí. Rozhodně se nejedná ale o dva litry denně, jak někteří tvrdí.
Voda je pro lidský organismus důležitá i proto, že po těle rozvádí živiny, které načerpáme z jídla. Tyto látky rozpouští a napomáhá lepšímu fungování metabolismu. Příjem tekutin by neměl být nárazový a ve velkém množství, protože tělo pak vodu rychle vyloučí. Klasickým příkladem jsou „chlapi na pivu“, kteří chodí v jednom kuse na toaletu.
pitný režim Zdroj: pixabay.com
Člověk by se měl snažit pít hlavně čistou vodu, ale není nic špatného, když denní přísun tekutin proložíte čerstvou ovocnou nebo zeleninovou šťávou, slabším čajem nebo třeba polévkou (ideální je vývar). Tělo potřebuje i vitamíny a minerály, které nám obyčejná voda neposkytne. Jenže pozor, průmyslově vyráběné šťávy a džusy obsahují velké množství cukrů a tak je lépe si je dát pouze sporadicky. Litr colového nápoje má skoro stejně kalorií jako smažený vepřový řízek.
Pokud mluvíme o „čisté vodě“, myslíme tím vodu bez bublinek, ne minerálku. Člověk samozřejmě potřebuje i minerály, ale nadbytek minerálních látek může způsobovat ledvinové kameny (maximální dávka by měla být 0,5 l za den).
Tři litry vody denně: Ano, nebo ne?
A teď ta hlavní otázka: Kolik litrů vody za den má člověk vypít? Některé experimenty ukazují neuvěřitelné výsledky. Například BuzzFeedVideo odhalilo proměny několika lidí, kteří po dobu 30 dnů pili 3 litry vody denně. Porovnání obličejů „před a po“ je jako po plastické operaci. Pleť vypadá vyhlazená a hydratovaná.
Než budete chtít podobný experiment vyzkoušet, přečtěte si názor odborníka. Plastický chirurg a přednosta Kliniky plastické chirurgie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice na Bulovce Jan Měšťák varuje, že nadměrná konzumace tekutin přináší hlavně otoky.
For 28 days, 42 year old Sarah Smith stopped caffeine intake & took 3 litres of #water daily! These are her results! pic.twitter.com/hTL0yeXWa3
— Alkame Water (@alkamewater) May 1, 2015
„Chodí mi ženy na víčka a já je posílám domů, že musí přijít za 4 měsíce, až změní své pitné návyky. Jsou z toho oteklé. Operece není možná, v tu chvíli nepoznáme, kolik kůže je možné vzít. Pijí 3 litry denně, některé víc, a to není zdravé,“ vyjádřil své zkušenosti z praxe v rozhovoru pro DVTV. Není to tedy tak, že ty vyhlazené tváře jsou ve skutečnosti jen oteklé obličeje? Podle Měšťáka mají i osmnáctileté dívky váčky pod očima, protože hodně pijí.
A kolik vody vypije známý plastický chirurg Jan Měšťák? V závislosti na počasí a výdeji energie něco mezi půl litrem a litrem vody denně, což doporučuje všem lidem bez onemocnění ledvin, zánětů močového měchýře nebo jiných onemocnění. Do pití by se podle něj měli více nutit starší lidé, protože ti mají pocit žízně snížený.
Lidé dříve tolik nepili, namítají odborníci
Stejný názor na nadměrný pitný režim má i profesor Jan Pirk či profesor Pavel Pafko. „Nic se nemá přehánět. Dříve lidé pracovali na poli a nepili stále, jako je to dnes. Tady vidíme Američanky, které běhají po Karlově mostě s petlahví a pořád pijí. Mně to přijde spíš úsměvné. Neříkám, že máme žíznit, ale dva až tři litry za den jsem nikdy nevypil.“ A dodává: „Pozorujte přírodu kolem sebe, pes má celý den vedle sebe misku s vodou, myslíte, že stále pije? Napije se dvakrát za den. Buďme rozumní, nic se nemá přehánět,“ řekl Pafko v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka.
Jan Měšťák Zdroj: CNN Prima News
Nadměrný pitný režim: Cesta na psychiatrii?
Jan Měšťák mluví i o vytvoření závislosti na pitném režimu. Posedlost dodržováním takzvaného pitného režimu a léčba psychických poruch už kráčejí stejnou cestou, pro notorické vodní pijany vznikl termín „aquaholik“. „Běžně operuju tři čtyři hodiny a nepiju při tom. Když jsem hrál vrcholově volejbal, měli jsme třífázové tréninky v tropických vedrech, žádné lahve s vodou jsme neměli. Dnes se z pití stal rituál, závislost. Kolegyně ze Švédska při návštěvě Prahy říkala, že nechápe, proč tady lidi pořád nosí lahve a pijí z nich na zastávce, v tramvaji, na ulici. Tuhle jsem četl v časopise pro maminky, že je třeba dohlédnout, aby devítileté dítě denně vypilo litr a půl. Zbláznili se?“ děsil se Měšťák v rozhovoru pro iDnes.cz. Podle lékaře je nadměrný pitný režim z velké míry vytvořen cíleně. Je to otázka byznysu pro firmy vyrábějící balené vody.