Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Přichází letní čas. Jak na nás působí a co jste o něm nevěděli?

Letní čas je tady. Někomu je to upřímně jedno, jiní cítí posun na hodinkách opravdu citelně a dlouho se s tím vyrovnávají. Co jste o posunu času možná ještě nevěděli?
Vydáno: 31.03.2019
Přichází letní čas. Jak na nás působí a co jste o něm nevěděli?
Autor: istock.com Přichází letní čas. Jak na nás působí a co jste o něm nevěděli?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konec března je nejen ve znamení příchodu astronomického jara, ale mění se také zimní čas na letní. Pro mnohé z nás je to ta horší varianta, protože budeme vstávat o hodinu "dříve". Máme na srovnání s realitou jeden víkend a ani o píď více. Hovoří se o tom, že tento vynález posouvání času bude brzy zrušen, ale zatím tu s námi stále je.

Přinášíme šest zajímavostí o posunu času:

1) Proč se čas mění?

Nejde samozřejmě o nějakou přírodní anomálii, ale o čistě lidskou konstrukci. Vznikla v dobách, kdy bylo potřeba šetřit energii (ne že by dnes nebylo) a myšlenka byla taková: přesunout lidský den a jeho výkon do doby, kdy je už ráno vidět.

2)  Kdo to vymyslel?

Traduje se, že s myšlenkou šetření energie a s tím spojeného pojetí času přišel americký prezident Benjamin Franklin. Poprvé se evropské mocnosti shodly posunout čas na letní verzi během první světové, kdy opravdu bylo nutné šetřit paliva a energie. Stejné to bylo během druhé světové války, kdy se situace opakovala. Chvíli po válce byl letní čas opět zrušen a znovu zaveden v roce 1979.

3) Co na to děti?

Přesun ze zimního na letní čas děti nemusejí snášet moc dobře. Upřímně, děti na nějaké dospělácké systémy a výmysly moc neslyší, jejich tělíčka jedou ve vlastním osvědčeném rytmu a režimu. Přirozeně. Takže mnohý rodič potvrdí, že změna času na letní je docela dramatická a chvíli dítěti trvá, než se přenastaví a zvykne si. Buďte proto trpěliví, až váš capart bude ráno brečet, že musí tak brzy do školky.

4) Jak to zvládá tělo?

Zvykne si, co zbývá. Ale není to bez povšimnutí. Čistě rozumové důvody se snaží “oblafnout” biorytmus neboli naše vnitřní hodinky a procesy. Je bohužel dokázáno, že změna na letní čas přináší mezi dospělou populací více infarktů, nehod a úrazů. Lidé jsou také daleko více podráždění a nervózní.

5) Co to udělá se spánkem?

Ani tady nemáme dobré zprávy. Vypadá to sice jednoduše – prostě se půjde spát o hodinu dříve a je to, ale většina lidí takhle nefunguje. Ve skutečnosti se spánek často prostě zkrátí o hodinu a také je méně kvalitní. Záleží  také hodně na tom, jestli jste sova nebo skřivan a jak se vás změna dotkne třeba v práci. Obecně se říká, že to trvá týden, než tělo změnu zpracuje.

6) Co se dá dělat?

Trochu se připravte a ve dnech před změnou začněte posouvat večerku o něco dříve. Pak si zkuste nastavit na celý týden večerku dříve, aby jste měli alespoň stejný počet hodin spánku, který potřebujete. Pokud to nezabere, zkuste uvolnit tělo a nervy. Nejlépe cvičením a příjemným bylinkovým čajem. Nenuťte se do spánku násilím, když to nepůjde, nehrňte to přes sílu, ale nechte věci plynout. Během dalších dní bude lépe. Odborníci také doporučují stravu bohatou na bílkoviny, což zabrání vyplavování inzulínu a snižuje to výkonnost.

autor: KU

Článek je zařazen v: změna času, zdraví, spánek
Reklama