Prima maminka

16. srpna 2018 10:00

redakce Prima Zoom

Jak pomoci prvňáčkovi zůstat sám sebou při nástupu do školy – desatero pro vnímavého rodiče

Co by měl udělat každý rodič před tím, než začnou malému školákovi jeho každodenní povinnosti? Jak vybrat tu správnou školu? A jak mu přechod z mateřské školy do školy základní ulehčit?

Jedná se opravdu o zásadní změnu v životě dítěte, ale také jeho rodičů. Jak tedy správně postupovat, aby byl dětský potenciál správně odemčený a z dítěte se tak stal samostsatný a kreativní člověk, který umí pracovat se svými silnými stránkami?

Rodičům tedy doporučujeme:

  1. Ještě před nástupem do školy získat co nejvíce informací o konkrétní škole, kam dítě nastupuje. Ideálně samozřejmě přímo od rodičů žáků, kteří školu již navštěvují, ale i z webu, sociálních sítí apod. Navštívit školu také osobně – aby věděli, jaký je ředitel, učitelé, možnosti výuky i celkové prostředí.
  2. Poté školu navštívit i s dítětem, aby si školu a školní procesy okoukalo a nástup pro něj tak byl již do relativně známého prostředí. Aby si mohlo některé věci spojit již s prostředím, které zná například z domova.
  3. Pozitivně připravit dítě na proces učení se. Vysvětlit mu, že by to měl brát jako poznávání světa a učení se nových zajímavých věcí. Dávat důraz na to, že učení by nemělo být pouze za účelem získání co nejvíce jedniček a orientovat se tedy jen na pochvalu okolí. V tom ho můžou rodiče podpořit zejména svým vlastním přístupem – klást důraz hlavně na průběh činností (jak cvičení probíhalo, co mu šlo a co ho nejvíc trápilo, na co je naopak hrdý, že se povedlo dobře apod.) a nehodnotit pouze finální výsledek (ať už je to jednička, či pětka)
  4. Společně s dítětem nastavit nový rozvrh dne, co se týče úkolů/povinností a volného času včetně denní rutiny (vstávání, příprava do školy, kroužky atd). Dávat pozor na to, aby čas strávený nad úkoly zcela nenahradil společný volný čas rodičů a dětí, i když se třeba zrovna dítěti ve škole úplně nebude dařit. Děti to samy poznají, že v něčem pokulhávají, a věřte, že to dostanou výrazně najevo i přímo ve škole. Zkusit jim být tedy vždy oporou. Zdůraznit, že celý život nestojí pouze na tom dohnat za každou cenu všechny ostatní a vyrovnat se jim ve všech oblastech – vytváříme tak kolem sebe neustále umělý průměr, kterému se chceme vyrovnat. Přitom každý z nás je originál. PŘEČTĚTE SI: ŠKOLNÍ BATOH, ČI TAŠKA? PODLE ČEHO VYBRAT?
  5. Pomoci dítěti najít nejlepší cestu a formu, jakou se bude učit (některé dítě je více logické, jiné vizuální apod). Zkusit najít různé metody a formy učení, aby dítě vědělo, co mu nejvíce vyhovuje. Pomůže mu to pak i při budoucím studiu.
  6. Dávat dítěti pravidelnou zpětnou vazbu – sendvičovým způsobem. Tzn. nejprve ho pochválit za něco, co se v minulosti podařilo, poté mu dát korektivní zpětnou vazbu (upozornit i na věci, které by se daly zlepšit, které se nepovedly a je třeba se na ně příště více soustředit) a nakonec vyjádřit důvěru do budoucna, že to určitě zvládne ještě lépe.
  7. Pomáhat dítěti průběžně s vlastním sebepoznáním, aby mohlo rozvíjet své silné stránky a současně se umělo vyrovnat i se svými slabinami. Ve škole se totiž bude učit zejména to, co je okolo něj, zkusme mu tedy pomoci více s poznáním, co je uvnitř něj.
  8. Pozorovat, které činnosti ho dostávají do flow (stavy, kdy nevnímáme čas, jsme zcela ponořeni do dané činnosti a využíváme přitom svůj talent).
  9. Pokud dítěti některý předmět nejde, podpořit ho v budování sebedůvěry. Stačí, když to zvládne na svojí nejlepší úrovni, nemusí umět úplně vše stejně jako ostatní děti. Vyzdvihnout pak naopak oblasti, ve kterých může dítě vyniknout.
  10. Snažit se s dítětem netrávit společný čas pouhým zaměřením se na slabé předměty a neustálým doučováním. Nezapomínat také na rozvoj předmětů, které dítěti jdou skvěle, protože v nich může jednou skutečně vyniknout. Z pětky trvale jedničku neuděláme. Můžeme z ní udělat trojku a rozhodně stojí za to se o to snažit. Ale z jedničky může být jednička s hvězdičkou a z té hvězdičky pak jednou velká hvězda (ve formě úspěchu i štěstí).

autoři: JAN MÜHLFEIT, kouč vrcholových manažerů a olympioniků, autor bestselleru Pozitivní leader. KATEŘINA NOVOTNÁ, lektorka a spoluautorka projektu Odemykání dětského potenciálu www.odemykanidetskehopotencialu.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.