Celebrity

20. června 2022 14:05

David Laštovka

Josef Kemr se smrtí počítal. O nemanželském synovi neřekl ani své životní lásce

Proslavily ho desítky komických i vážných filmových rolí, v soukromí to byl tak trochu svéráz a podivín. Od narození nezapomenutelného herce Josefa Kemra (†72) letos uplynulo sto let. Pojďme si připomenout největší zajímavosti z jeho soukromého života.

Zamiloval se do o 20 let mladší ženy

První manželkou Josefa Kemra byla o 11 let starší herečka a divadelní režisérka Eva Fousková. Byli spolu až do její smrti v roce 1977. Už jako vdovec se zamiloval do o dvacet let mladší herečky a asistentky Národního divadla Mariky Skopalové, sestry herce Svatopluka Skopala. Byla to velká láska. Skopalová přitom přiznává, že Kemr na někoho mohl působit zvláštně.

„Byl velkým introvertem. On si lidi nepřipouštěl moc k tělu. Když někoho poznal, mohl působit i arogantně. Trvalo mu delší dobu, než se někomu ukázal v pravém niterním světle. Pokud se tak ale  stalo, toho člověka do sebe vejmul. V tu chvíli už na něj nedal dopustit, a pokud bylo třeba, bránil jej. Nebylo by nikdy možné, abyste překročil práh domu, ani na zahradu by vás nepustil, jak si bránil své soukromí,“ uvedla pro deník Aha! Marika.

Rvačka s Rudolfem Hrušínským

Snad všichni Kemrovi novou známost s Marikou Skopalovou přáli, jen jeden muž jeho vztah vnímal s jistou rezervou – celoživotní přítel a kolega Rudolf Hrušínský. Během jedné divadelní zkoušky přímo před zraky Josefa Kemra jeho Mariku poplácal po zadku a strhla se mela. Kemr mu za to vlepil facku, až do konce života mu toto gesto neodpustil a už nikdy s ním nepromluvil. Ačkoliv se Hrušínský snažil o usmíření, Josef se zatvrdil a nabízenou ruku do smrti nepřijal.

Nebezpečný jezdec v trabantu

Ke Kemrově image neodmyslitelně patřil ošuntělý plášť a klobouk. Cestoval zásadně ve svém trabantu, který měl pouze sedadlo pro řidiče. Razil teorii, že bez alkoholu dovede jezdit každý, s několika skleničkami vína však jen opravdoví šoféři. Nečinilo mu problém vjet do protisměru nebo zákazu vjezdu.

Zastával názor, že jezdí-li člověk obezřetně, nemusí dodržovat žádná pravidla silničního provozu, jen nesmí nikoho zranit. Na vozy značky Trabant nedal dopustit a doporučoval je i svým kolegům. „Za vydělané peníze za seriál Chalupáři jsem si koupila trabanta, který mi vřele doporučoval Pepík Kemr,“ prozradila nám během svého života herečka Luba Skořepová.

Na smrt se připravoval, přespával v rakvi

Když na začátku roku 1994 onemocněl rakovinou žaludku, trpěl obrovskými bolestmi a od lékařů žádal naprostou upřímnost. „Prosil mě, abych mu dal rukoudáním slovo, že mu zaprvé řeknu, jakmile bude jasná histologie, o jakou chorobu se jedná. Zadruhé že mu po operaci řeknu, v jakém rozsahu ta choroba je a jestli jsou nějaké šance na další přežití. A hlavně zatřetí, nebudou-li tyto šance, řeknu mu v momentě, kdy se bude blížit konec života, kdy bude jasné, že už je blízko smrti,“ prozradil v dokumentu Příběhy slavných jeho lékař docent František Chaloupka.

Přání mu skutečně splnil. Když se hercův čas naplnil, přišel za ním do pokoje a sdělil mu smutnou zprávu. Kemr ji přijal s ledovým klidem a doktorovi poděkoval. Už dříve se na svůj odchod z pozemského života důkladně připravoval. Dokonce několik dní přespával v rakvi.

Co mají společného Josef Kemr a herec Igor Bareš?

Zdali měl nemanželského syna, zůstává záhadou

Po jeho smrti se objevily informace o tom, že nezemřel bezdětný, jak se všichni domnívali. Z jeho mladického románku se měl údajně narodit syn Vladimír, který jako by mu z oka vypadl. „Moje maminka hrála na Kladně ochotnické divadlo, pan Kemr tam jezdil. Nevím, jestli spolu hráli, neznám ani další podrobnosti. Ona mi pak řekla, že on je můj otec. Nechtěla, abych se v tom dál šťoural. Dřív jsme o tom spolu nikdy nemluvili. Měl jsem ale určité podezření, které přišlo s věkem a podobou. Ta nešla přehlédnout,“ svěřil se údajný hercův jediný potomek v rozhovoru pro Blesk.

Jak dále prozradil, s Kemrem se i osobně setkal. „Když jsem vařil v Praze v Mánesu, byl tam na několika rautech. Řekl mi jen: ‚Já vím, já vím,‘“ prozradil Vladimír. Že by měl herec nemanželského syna, tomu však jeho poslední životní láska Marika Skopalová nevěří. Nikdy se jí o něm ani slůvkem nezmínil, navíc to prý podle ní neodpovídá přístupu k životu, jaký Kemr preferoval.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.