Celebrity

13. června 2022 05:30

David Laštovka

Kolik si vydělávali nejslavnější čeští herci za totality? Už tenkrát byli v balíku

Přestože se tradovalo, že se v dobách hluboké totality měli všichni stejně a nedalo se zbohatnout, nebyla to tak úplně pravda. Například herci a herečky, kteří v 80. letech patřili v tehdejším Československu k nejpopulárnějším, se špatně neměli a jejich honoráře několikanásobně převyšovaly mzdy ostatních.

Vše se odvíjelo od toho, jak nejvyšší činitelé z komunistické strany daného umělce ohodnotili. Kdo od nich získal titul národní umělec, za jeden natáčecí den mohl inkasovat 1 300 korun, zasloužilý umělec pak 800 korun. Honoráře dalších herců a hereček se v 80. letech v průměru pohybovaly okolo 400 korun za jeden natáčecí den.

Jen pro srovnání, podle statistik činila v roce 1970 průměrná měsíční mzda 1 915 korun, v roce 1985 to bylo 2 920 korun.

Titul národní umělec, který jeho nositelům garantoval nejvyšší možný honorář, byl udělen například Janě Hlaváčové, Rudolfu Hrušínskému, Vlastimilu Brodskému, Jiřině Švorcové, Františku Filipovskému, Josefu Větrovcovi, Miloši Nedbalovi, Martinu Růžkovi, Jaroslavu Marvanovi nebo Vladimíru Menšíkovi.

V kategorii Zasloužilý umělec figurovali například: Jiřina Bohdalová, Jiří Adamíra, Josef Bláha, Radoslav Brzobohatý, Jiřina Jirásková, Jaromír Hanzlík či Jiří Sovák.

V současnosti se dá vydělávat lecčíms, dokonce i spánkem:

Skořepová si jedním natáčením vydělala na vůz

Zbohatnout se dalo především díky seriálům. Čím více natáčecích dní, tím to bylo pro herce a herečky lukrativnější. Například Jiří Sovák si za seriál Chalupáři, který se na televizních obrazovkách poprvé vysílal v roce 1975, vydělal téměř 70 tisíc korun. Ve stejném roce navíc ztvárnil hlavní roli ve filmu Cirkus v cirkuse, za který podle jeho manželky Anny inkasoval téměř 20 tisíc korun.

Když si k tomu připočteme ještě divadelní plat, vystoupení na estrádách a zájezdových besedách, jeho roční mzda se pohybovala v řádech statisíců korun. Za každý film, seriál, televizní a rozhlasové vystoupení mu navíc každý rok celoživotně proudily tantiémy.

Herečka Luba Skořepová, která v již zmíněném seriálu Chalupáři ztvárnila menší roli, postavu temperamentní Aranky, si za honorář mohla pořídit nový vůz. „Kolik to přesně bylo, už si nepamatuju, ale koupila jsem si za to trabanta, který mi vřele doporučil kolega Pepík Kemr,“ svěřila se nám herečka během života.

Nezapomenutelný herec a bavič Vladimír Menšík kromě práce v televizi jezdíval vyprávět své veselé příhody ze života i filmování do všech koutů tehdejšího Československa. V diáři neměl volný den a dokázal odjezdit i třicet představení za měsíc. Při honoráři 1 300 korun mu jenom z této činnosti přicházelo zhruba 40 000 korun měsíčně.

ZOOM CAST: Poslechněte si nový podcast PrimaZoom.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.