11. února 2022 06:05
Josef Větrovec přežil dva koncentráky. Zavrhl matku, ta pak spáchala sebevraždu
Z televizních obrazovek ho známe jako představitele bodrých, dobrosrdečných, venkovských chlapíků. Jaký byl ale herec Josef Větrovec v soukromí? Podle vyprávění jeho dcery to vypadá, že byl pravým opakem svých filmových a seriálových rolí.
Herec Josef Větrovec byl třikrát ženatý a z prvního manželství měl dceru Jitku, která byla jeho jediným potomkem. Když se narodila, došlo k incidentu, který otřásl celou rodinou. Josef zavrhl vlastní matku, babičku své dcery. „Ona se přišla na vnučku podívat a údajně pronesla jen těžce uvěřitelnou větu: ‚Židovské děti, které mají modrou žilku přes nos, do roka chcípnou,‘“ prozradila v knize Větrák hercova sestra Božena. Větrovec po těchto slovech matku vyhodil z bytu a už s ní nikdy nepromluvil. Nešťastná žena nakonec spáchala sebevraždu skokem z mostu. Bylo jí devětapadesát let.
Jako vzorný otec se herec příliš nechoval. „S tátou jsem žila do svých šesti let, než se rodiče rozvedli. Pak jsme se spolu stýkali tak dvakrát ročně a víceméně jsem jen zpovzdálí viděla, jak a s kým žije,“ přiblížila ve zmíněné knize Větrovcova dcera Jitka.
Slavného tatínka charakterizuje jako komplikovanou osobnost, která se vůči rodině chovala dosti chladně. „Není možné, aby mu všichni lidé z nejbližšího okolí ublížili, aby je všechny odvrhl, proto se domnívám, že to skutečně bylo v jeho nátuře. A pro mě bylo také do určité míry složité, že měl několik manželek nebo přítelkyň. Každá holčička postrádá tatínka, to je jasné. Jenže jemu do toho mluvily jeho nové partnerky a dceruška jim brala místo na slunci. Velký negativní vliv přičítám jeho poslední paní, která s ním žila třicet let. Domnívám se, že nebýt jí, tak by vše bylo jinak. To byl ten motor, onen krk, který točí hlavou,“ uvedla Jitka, kterou herectví nikdy nelákalo. Živila se jako zubní laborantka, archivářka i tlumočnice.
Měl vliv a postavení. Hercům v malérech se snažil pomáhat
Josef Větrovec přitom neměl život vůbec jednoduchý. Přežil dva koncentráky. V roce 1943 ho zatklo gestapo za rozmnožování ilegálních letáků a zbytek války prožil ve vězení. Nejprve byl vyslýchán a vězněn v Plzni na Borech, poté byl převezen do terezínské věznice. „Byl jsem na cele s dalšími čtyřiašedesáti vězni. Měli jsme tam jeden turecký záchod, jeden vodovod, takže když nás zavřeli, mohl jste zaseknout nůž do vzduchu,“ vzpomínal herec na děsivé podmínky nuceného pobytu za mřížemi. Následně skončil v Buchenwaldu. Podařilo se mu přežít jen díky své dobré fyzické kondici.
Na rozdíl od rodinných příslušníků, kolegové na něj vzpomínali s úctou. „Srdečný chlap, s dobrým srdcem, který nikdy nezkazil žádnou srandu. Vždycky se rád družil s ostatními, miloval společnost, byl to hrozně lidovej člověk, skromnej. Navíc to byl i znamenitý herec,“ říkával o něm Vladimír Brabec, který se s Větrovcem sblížil během natáčení kontroverzního seriálu Třicet případů majora Zemana. Přestože jako přesvědčený komunista měl za totality velký vliv a postavení, nikdy prý nikomu neublížil a kdykoliv se někdo z herců ocitl v problémech, snažil se spíše pomoci.