29. září 2018 11:31
Hamáček v Chicagu: Uctil památku T. G. Masaryka a ocenil roli USA při vzniku ČSR
Sté výročí vzniku Československé republiky si připomínají i ve Spojených státech, konkrétně v Chicagu. Český ministr zahraničí Jan Hamáček se tam zúčastnil slavnostního galavečera, kde ocenil roli USA při vzniku ČSR a také krajany, kteří se zasloužili o česko-americké vztahy. Navíc v kampusu univerzity uctil památku T. G. Masaryka.
„Chicago stálo u zrodu našeho moderního státu - Charles Crane, místní podnikatel a filantrop, pozval T. G. Masaryka v roce 1902 na prestižní chicagskou univerzitu a představil jej americkému prezidentovi Woodrow Wilsonovi,“ uvedl místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v kampusu chicagské univerzity, kde první československý prezident opakovaně působil.
Ministr @jhamacek uctil v Chicagu památku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. #CZ100 🇨🇿💯 pic.twitter.com/CsHuST9zlN
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) September 28, 2018
Následně se zúčastnil i pátečního galavečeru, kde ocenil krajany, kteří se zasloužili o česko-americké vztahy. Ve svém projevu vyzdvihl historickou roli Spojených států při vzniku ČSR a historické vazby mezi oběma zeměmi.
„V těžkých časech byly Spojené státy vždy na naší straně. Pouta mezi našimi zeměmi byla vždy silná. Hodnoty, kterých si Američané váží - demokracie, svoboda, lidská práva a právní stát - se staly základem nově vznikajícího Československa“, zdůraznil Hamáček.
Hamáček se setkal i s pravnučkou prvního československého prezidenta
Mezi třemi stovkami hostů navíc byla i celá řada významných lidí. Nechyběla tam například pravnučka prvního československého prezidenta Charlotta Kotíková, zástupci rodiny manželky Jana Masaryka Frances Crane, vnuk chicagského starosty Antonína Čermáka a syn guvernéra Illinois Otto Kernera Anton Cermak Kerner nebo astronaut českého původu Marcus Mucha, který je pravnukem Alfonse Muchy.
.@jhamacek se zúčastnil slavnostního večera u příležitosti 100. výročí založení Československa v Chicagu. Setkal se zde s pravnučkou TGM - Charlottou Kotíkovou, vnukem Charlese Cranea - Thomasem Cranem, pravnukem Alfonse Muchy @MuchaPrague a guvernérem Illinois @BruceRauner. pic.twitter.com/E4GJta0D93
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) September 29, 2018
Chicago má v česko-amerických vztazích mimořádné postavení. V Chicagu se odehrávaly zásadní historické události, které byly klíčové pro vznik Československa a pro jeho poválečnou obnovu.
„Opakovaně zde pobývali a našli útočiště českoslovenští prezidenti T.G. Masaryk a Edvard Beneš. Město Chicago se stalo rovněž centrem československé a české krajanské komunity, která patří dodnes k nejpočetnějším a nejaktivnějším v USA,“ upřesnilo ministerstvo zahraničí. Pod patronátem generálního konzulátu České republiky se tam uskuteční celá řada akcí, které v listopadu zakončí vystoupení českých filharmoniků.