Seriály a filmy

29. září 2018 11:31

Hamáček v Chicagu: Uctil památku T. G. Masaryka a ocenil roli USA při vzniku ČSR

Sté výročí vzniku Československé republiky si připomínají i ve Spojených státech, konkrétně v Chicagu. Český ministr zahraničí Jan Hamáček se tam zúčastnil slavnostního galavečera, kde ocenil roli USA při vzniku ČSR a také krajany, kteří se zasloužili o česko-americké vztahy. Navíc v kampusu univerzity uctil památku T. G. Masaryka.

„Chicago stálo u zrodu našeho moderního státu - Charles Crane, místní podnikatel a filantrop, pozval T. G. Masaryka v roce 1902 na prestižní chicagskou univerzitu a představil jej americkému prezidentovi Woodrow Wilsonovi,“ uvedl místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v kampusu chicagské univerzity, kde první československý prezident opakovaně působil.

Následně se zúčastnil i pátečního galavečeru, kde ocenil krajany, kteří se zasloužili o česko-americké vztahy. Ve svém projevu vyzdvihl historickou roli Spojených států při vzniku ČSR a historické vazby mezi oběma zeměmi.

„V těžkých časech byly Spojené státy vždy na naší straně. Pouta mezi našimi zeměmi byla vždy silná. Hodnoty, kterých si Američané váží - demokracie, svoboda, lidská práva a právní stát - se staly základem nově vznikajícího Československa“, zdůraznil Hamáček.

Hamáček se setkal i s pravnučkou prvního československého prezidenta

Mezi třemi stovkami hostů navíc byla i celá řada významných lidí. Nechyběla tam například pravnučka prvního československého prezidenta Charlotta Kotíková, zástupci rodiny manželky Jana Masaryka Frances Crane, vnuk chicagského starosty Antonína Čermáka a syn guvernéra Illinois Otto Kernera Anton Cermak Kerner nebo astronaut českého původu Marcus Mucha, který je pravnukem Alfonse Muchy.

Chicago má v česko-amerických vztazích mimořádné postavení. V Chicagu se odehrávaly zásadní historické události, které byly klíčové pro vznik Československa a pro jeho poválečnou obnovu.

„Opakovaně zde pobývali a našli útočiště českoslovenští prezidenti T.G. Masaryk a Edvard Beneš. Město Chicago se stalo rovněž centrem československé a české krajanské komunity, která patří dodnes k nejpočetnějším a nejaktivnějším v USA,“ upřesnilo ministerstvo zahraničí. Pod patronátem generálního konzulátu České republiky se tam uskuteční celá řada akcí, které v listopadu zakončí vystoupení českých filharmoniků.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.