Celebrity

16. července 2022 05:30

Tomáš Durčák

Petr Kotvald zraje jako víno. Dělám věci v klidu, občas ale prásknu dveřmi, přiznává

Petr Kotvald (63) se zpěvu věnuje již dlouhých 46 let, a byť mnohým v paměti utkvěla zejména jeho píseň Mumuland z roku 2001, i dnes dál skládá a koncertuje. Kromě toho je už téměř 40 let ženatý a podařilo se mu vzepřít kalendáři, protože na svůj věk rozhodně nevypadá.

Osobitý a vždy energický Petr Kotvald na začátku července oslavil již své 63. narozeniny, avšak kdybyste se mu takové číslo pokoušeli tipnout dle zevnějšku, neuspěli byste. Zpěvák totiž i ve svém věku stále naplno pracuje, je vitální a užívá si života.

Na JIP se rozhodl svůj život změnit

Do jisté míry za to paradoxně vděčí dřívějším zdravotním problémům. Je tomu už více než 30 let, co neúnavné pracovní nasazení Petra Kotvalda dostalo až na jednotku intenzivní péče. Praskl mu totiž vřed na dvanácterníku a byl v reálném ohrožení života. A právě tehdy se rozhodl, že tímto stylem už pokračovat nemůže.

„Slíbil jsem si, že uberu a nebudu za každou cenu tlačit na pilu. Rozhodl jsem se, že budu věci dělat jednoduše a v klidu. Jak přijdou, tak přijdou,“ zavzpomínal na svůj pobyt v nemocnici Kotvald pro deník Blesk. „Přišel jsem na to, že nemusím být za každou cenu všude, se všemi a pro všechny. Dokonce ani diář jsem pak už nepotřeboval mít naplněný akcemi,“ přiznal.

Více než 30leté manželství stále klape

Uvědomění si vlastní smrtelnosti a zvolnění pracovního tempa z dnešního pohledu působí jako jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké zpěvák ve svém životě učinil. Nejenže mu stále výborně klape vztah s jeho manželkou Hankou, o které před pár lety webu Expres.cz řekl: „Je štěstí, když se někomu povede najít někoho na celý život. A pro mě je skutečná láska moje paní, kterou jsem potkal před spoustou let.“

Asi nikoho nepřekvapí, že ani ten na první pohled nejšťastnější a nejlépe fungující vztah není vždycky růžový. Petr a Hanka museli za dobu, co jsou spolu, zvládnout mnohé – od méně úspěšných zpěvákových kariérních let přes problémy s drogami, které řešil jejich syn, až po vlastní zdravotní komplikace. „To všechno jsme spolu zvládli, posílilo nás to a zocelilo,“ myslí si Petr. Vychovali spolu syna Mikuláše (36) a dceru Viktorii (29), která se rovněž věnuje zpěvu.

Bez tolerance to zkrátka nejde

Jeho recept na šťastný vztah je jasný a víceméně se shoduje s každým, komu už vztah nějaký ten pátek klape. „Myslím, že je to o obrovské toleranci a o tom plno věcí skousnout. Myslím, že vstát a praštit dveřmi je takový moderní trend. Lidé by si ve vztahu neměli dělat naschvály, naopak by měli vše dělat tak, aby to bylo na pohodu. A život takový není, takže občas musíme i v tom vztahu skousnout hořkou pilulku,“ míní zpěvák.

V rozhovoru pro web iDNES.cz pak Kotvald přiznal, že ono prásknutí dveřmi tu a tam rovněž on sám nebo jeho manželka aplikuje. „Taky mám dny, kdy prostě prásknu dveřmi já nebo moje partnerka. Kdy jsme, jak se říká, úplně na vraždu. Člověka ale tyto situace donutí přemýšlet, trošku přehodnocovat, jak je udělal a jestli vlastně nezašel až za mez.“

Výhodu podle něj mají majitelé většího bydlení, kde se rozhádaní partneři mohou uklidit do samostatných místností. Když ještě žil v malém bytě, dělal to Petr dle svých slov tak, že zkrátka z bytu odešel, aby mohl přemýšlet, přehodnocovat a celou vyhrocenou situaci si znovu v hlavě přehrát.

Recept Petra Kotvalda na dlouhý a šťastný život

Když všechny tyto střípky z různých rozhovorů s Petrem Kotvaldem sesbíráme a dáme dohromady, vyjde nám z toho vlastně poměrně dobrý a jasný návod na dlouhý a šťastný život.

Na prvním místě je dlouholetý spokojený vztah, ve kterém už spolu partneři leccos náročného museli zvládnout, což je v důsledku stmelilo a učinilo nejlepšími přáteli a parťáky. Na druhém místě je uvědomění si vlastní smrtelnosti a ubrání plynu v kariérním životě a práci. Díky tomu má člověk v životě méně stresu, může se více věnovat rodině, přátelům a sbírat zážitky. To se pak nepochybně pozitivně projeví na počtu vrásek či rychlosti stárnutí.

Sečtěte toto všechno dohromady, přidejte nalezenou životní vášeň a zadostiučinění v podobě hudby a odpověď na to, jak to Petr Kotvald dělá, že ve svých čerstvých 63 letech vypadá tak, jak vypadá, je na světě.

Sdílejte článek
Štítky zdraví rodina stres manželství energie narozeniny vztah kariéra zpěvák koncerty Petr Kotvald Hana Kotvaldová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.