Astročlánky

Aktualizováno 9. srpna 2022 14:08

Petra Kloidová

Dnes padají hvězdy, splní se vám vaše přání? Přečtěte si, jak na to

Každý rok nás v půlce srpna oslní Perseidy. Ani letos tomu nebude jinak, můžeme se těšit až na desítku meteorů za hodinu, ideální čas něco si přát. Padání hvězd spojené s přáním se v lidských společnostech napříč světem objevuje už tisíce let. Rituály spojené s přáním jsou v různých kulturách odlišné. Umíte si přát správně? V článku se také dozvíte, kdy a kde sledovat Perseidy.

Perseidy sice nejsou přímo „padající hvězdy“, ale jejich magická síla je ohromující. Meteorický roj Perseidy se na nebi objevuje od 17. července do 24. srpna s maximem vždy kolem 12. srpna. Noc s největším počtem meteorů je obvykle z 12. na 13. srpna. V nocích kolem maxima lze očekávat až 100 meteorů za hodinu, v praxi pozorovatele hvězd to ale znamená vidět maximálně pár desítek za hodinu, protože nejsme schopni vidět všechny meteory po celé obloze.

Letos ale bude lepší vyhlížet padající hvězdy o něco dříve – od 2. srpna přibližně až do 10. srpna, vždy v časných ranních hodinách, zejména od 3. hodiny do úsvitu, kdy souhvězdí Persea stoupá vysoko nad obzor. Tehdy bude Měsíc, jehož srpnový úplněk (12. srpna) bude navíc úhlově větší a jasnější než obvykle, ještě zapadat za tmy.

Historie zvyku přání s padající hvězdou

Přát si něco pokaždé, když vidíme padající hvězdu, není výdobytek moderní společnosti. Mnoho vědců věří, že padající hvězdy využívali už starověcí Řekové. Astrolog a astronom Ptolemaios tvrdil, že padající hvězdy sesílají bohové ze svých nebeských příbytků z obyčejné nudy. A jelikož lidé už tolik nedali na božstvo, přát si pod padající hvězdou byla šance, jak se jejich tužba mohla splnit. Je dokázáno, že takový zvyk se objevoval i u Keltů a Germánů.

Padající hvězda může znamenat štěstí, ale i katastrofu

Přístup různých kultur k padajícím hvězdám je odlišný, překvapivě byl často spojován i se smrtí. Například lidé ze střední Evropy nebo z pobaltských zemí věřili, že každý má svou osobní hvězdu, která, když zemřeli, zemřela s nimi a pak spadla z nebe. Proto se na některých místech, kdy lidé vidí padat hvězdu, říká „odpočívej v pokoji“ nebo „jdi s bohem“. Jinde zase lidé věří, že padající hvězda je předzvěst následné nebo probíhající zkázy. V jihozápadním Německu se domnívali, že padající hvězda znamená jeden rok štěstí. Pokud ji ale lidé uvidí tři dny za sebou, způsobí to naopak smůlu a smrt.

Zajímavé jsou i lidské rituály, které se liší kulturu od kultury. Zatímco v Chile by každý, kdo spatří padat hvězdu, měl zvednout ze země kámen, který mu přinese štěstí, na Filipínách si musíte udělat uzel na kapesníku a držet ho po dobu, co vidíte padat hvězdu. V jiných zemích na světě zase nesmíte sedět, když padající hvězdu vidíte.

Přání s padající hvězdou má svá pravidla

Pravidla na západní polokouli jsou vesměs podobná. Pokud chcete, aby se vám vaše přání vyplnilo, musíte si formulovat přesně to, co si přejete. A v případě, že padající hvězdu uvidíte, zavřít oči a intenzivně myslet na vaše přání. Vlastnímu přání musíte věřit na 100 %. Nesmíte udělat zásadní chybu – nikomu nesmíte říct, co jste si přáli, jinak se přání nesplní.

Zajímavé je i to, jak odlišně si přejeme. Podle amerických vědců muži nejčastěji vyslovují přání týkající se sexu a moci, zatímco ženy touží po štěstí, zdraví nebo chtějí vypadat lépe. Extroverti mají tendence zaměřovat svá přání i na štěstí druhých.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.