zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Perseidy - jak si správně přát
Autor: iStock Perseidy - jak si správně přát

Dnes padají hvězdy, splní se vám vaše přání? Přečtěte si, jak na to

kloidop , Vydáno: 11.08.2020
Každý rok nás v půlce srpna oslní Perseidy. Ani dnes tomu nebude jinak, můžeme se těšit až na desítku meteorů za hodinu, ideální čas něco si přát. Padání hvězd spojené s přáním se v lidských společnostech napříč světem objevuje už tisíce let. Rituály spojené s přáním jsou odlišné kultura od kultury. Umíte si přát správně? V článku se také dozvíte, kdy a kde sledovat Perseidy.

reklama

Perseidy sice nejsou přímo „padající hvězdy“, ale jejich magická síla je ohromující. Meteorický roj Perseidy se na nebi objevuje od 17. července do 24. srpna s maximem vždy kolem 12. srpna. V roce 2020 připadá maximum na 12. srpen v 15 hodin středoevropského letního času (SELČ). Noc s největším počtem meteorů bude z 12. na 13. srpna. V nocích kolem maxima lze očekávat až 100 meteorů za hodinu, v praxi pozorovatele hvězd to ale znamená vidět maximálně pár desítek za hodinu, protože nejsme schopni vidět všechny meteory po celé obloze. 

KDE A KDY POZOROVAT PERSEIDY V ROCE 2020?

Kde a kdy pozorovat perseidy
Kde a kdy pozorovat perseidy

Historie zvyku přání s padající hvězdou

Přát si něco pokaždé, když vidíme padající hvězdu, není výdobytek moderní společnosti. Mnoho etymologů věří, že padající hvězdy využívali už starověcí Řekové. Astrolog a astronom Ptolemaios tvrdil, že padající hvězdy sesílají bohové ze svých nebeských příbytků z obyčejné nudy. A jelikož lidé už tolik nedali na božstvo, přát si pod padající hvězdou byla šance, jak se jejich tužba mohla splnit. Je dokázáno, že takový zvyk se objevoval i u Keltů a Germánů.

Perseidy nad Cedar Breaks v Utahu
Autor: istock.com Perseidy nad Cedar Breaks v Utahu

Padající hvězda může znamenat štěstí, ale i katastrofu

Přístup různých kultur k padajícím hvězdám je odlišný, překvapivě byl často spojován i se smrtí. Například lidé ze střední Evropy nebo z pobaltských zemí věřili, že každý má svou osobní hvězdu, která, když zemřeli, zemřela s nimi a pak spadla z nebe. Proto se na některých místech, kdy lidé vidí padat hvězdu, říká „odpočívej v pokoji“ nebo „jdi s bohem“. Jinde zase lidé věří, že padající hvězda je předzvěst následné nebo probíhající zkázy. V jihozápadním Německu se domnívali, že padající hvězda znamená jeden rok štěstí. Pokud ji ale lidé uvidí tři dny za sebou, způsobí to naopak smůlu a smrt.

Perseidy jsou nejlépe viditelné mezi půlnocí a 4. hodinou ráno
Autor: istockphoto.com Perseidy jsou nejlépe viditelné mezi půlnocí a 4. hodinou ráno

Zajímavé jsou i lidské rituály, které se liší kulturu od kultury. Zatímco v Chile by každý, kdo spatří padat hvězdu, měl zvednout ze země kámen, který mu přinese štěstí, na Filipínách si musíte udělat uzel na kapesníku a držet ho po dobu, co vidíte padat hvězdu. V jiných zemích na světě zase nesmíte sedět, když padající hvězdu vidíte.

Přání s padající hvězdou má svá pravidla

Pravidla na západní polokouli jsou vesměs podobná. Pokud chcete, aby se vám vaše přání vyplnilo, musíte si formulovat přesně to, co si přejete. A v případě, že padající hvězdu uvidíte, zavřít oči a intenzivně myslet na vaše přání. Vlastnímu přání musíte věřit na 100 %. Nesmíte udělat zásadní chybu – nikomu nesmíte říct, co jste si přáli, jinak se přání nesplní.

Zajímavé je i to, jak odlišně si přejeme. Podle amerických vědců muži nejčastěji vyslovují přání týkající se sexu a moci, zatímco ženy touží po štěstí, zdraví nebo chtějí vypadat lépe. Extroverti mají tendence zaměřovat svá přání i na štěstí druhých.

Horoskop na týden od 29. června 2020
Autor: iStock Horoskop na týden od 29. června 2020

Věříte na sílu nebes? Pak by vás mohlo zajímat, co přinese srpen podle astrologie

V srpnu na nás bude mít velice kladný vliv planeta Merkur, ta se zaslouží o porozumění ve vztazích. Jiné planety na nás budou mít ale také obrovský vliv.

Magická sprnová tajemství aneb Když Svatý Vavřinec roní slzy

Srpen podle numerologie.

Najděte i vaše ideální dny pro lásku podle horoskopu

Horoskop lásky na srpen

 
Související témata: padající hvězdy , Perseidy , Perseidy 2020 , jak si správně přát , padající hvězda přání

reklama

Přečtěte si také