Astročlánky

2. listopadu 2021 05:35

Anna Kopečková

Slavíte v listopadu narozeniny? Pravděpodobně se dožijete vysokého věku a vyhne se vám skleróza

Skutečnost, že jste se narodili v listopadu, ovlivňuje nejen vaši osobnost, ale i celkové fyzické a duševní zdraví. Jaké výhody či nevýhody přináší narození v předposledním měsíci v roce?

Listopad je historicky měsícem, kdy se skladovaly a ukládaly na zimu potraviny sklizené během října. Je to i měsíc, kdy mohli zemědělci zhodnotit, zda byl rok úspěšný a úroda bohatá. Český význam názvu tohoto měsíce je jasný – během listopadu padá ze stromů poslední listí. V mnoha jazycích se listopadu říká November, což je odvozeno z latinského novem – devět. V římském kalendáři, který měl jen deset měsíců (od března do prosince) byl totiž listopad devátým měsícem.

Co na to věda?

Výzkum provedený na harvardské univerzitě potvrdil, že děti narozené v chladnějších měsících roku, tedy i v listopadu, bývají při narození delší a těžší, a i v průběhu dětství převyšují své vrstevníky. Podle dalšího vědeckého výzkumu patří listopadové děti mezi nejvíce sportovně nadané. Je u nich ale také větší pravděpodobnost vzniku poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou, které se zkráceně říká ADHD.

Je také vědecky prokázáno, že lidé narození v listopadu bývají spíše nočními sovami.

Další z vědeckých výzkumů na univerzitě ve Vídni prokázal, že u chlapců narozených v období od listopadu do konce prosince je větší pravděpodobnost, že budou leváci.

Dobrou zprávou je, že u lidí narozených v listopadu je menší pravděpodobnost vzniku autoimunitních onemocnění, jako je například roztroušená skleróza. Patrně to souvisí s vyšším příjmem vitamínu D v letních měsících, tedy ještě před narozením. Potěšující je i výsledek zkoumání vědců z Chicagské univerzity, kteří zjistili, že děti narozené v tomto ročním období se dožívají vyššího věku než děti narozené v jiných měsících. Je rovněž prokázáno, že lidé narození během podzimních měsíců bývají emočně vyrovnanější, nepodléhají tolik depresím a změnám nálad.

Co na to astrologie?

Lidé narození v průběhu listopadu jsou buď ve znamení Štíra (do 22. listopadu) nebo ve znamení Střelce (od 23. listopadu). Štíři bývají chladní, klidní, rozvážní a tak trochu tajemní. Často bývají velmi nezávislí. Jen tak lehce se v nich nevyznáte. Mají obrovskou vůli a intuici a občas jsou i dost tvrdohlaví. Střelci bývají zvídaví, milují dobrodružství, hledí vpřed a často svými myšlenkami předběhnou dobu. Jsou přátelští, sebejistí, optimističtí a známí svou touhou cestovat.

Říjnové květiny a kameny

Asi pro vás nebude překvapením, že k listopadu patří chryzantémy, kterým se u nás říká listopadky nebo také dušičky. Tyto květiny původem z Číny mají spoustu barevných odstínů a symbolizují štěstí, radost a lásku. Chryzantémy se využívají i v lidovém léčitelství ke zmírnění bolesti v krku či hlavy, ke snížení horečky, posílení zraku nebo zotavení z chřipky.

Listopadovým kamenem je topaz, jeden z nejstarších drahých kamenů. Říká se, že jeho název pochází ze sanskrtského slova tapas – oheň. Může to být proto, že mívá barvy podobné ohni – červenou, oranžovou, zlatou, žlutou a hnědou. Ve středověku se říkalo, že topaz léčí a brání lidem v umírání. A ve starém Řecku dokonce věřili, že topaz dokáže svého nositele učinit neviditelným.

Výročí a slavní narození v listopadu

Listopad je měsícem řady významných historických událostí. 8. listopadu 1620 proběhla Bitva na Bílé hoře, 11. listopadu 1918 byla oficiálně ukončena 1. světová válka a 17. listopadu si připomínáme výročí sametové revoluce. V listopadu zemřeli i někteří čeští státníci – Marie Terezie nebo otec vlasti Karel IV., ale také Antonín Zápotocký nebo Gustáv Husák. Listopad je i měsícem, v němž se narodila řada slavných osobností. Například Marie Antoinetta (2. 11. 1755), Charles Bronson (3. 11. 1921), Bryan Adams (5. 11. 1959), Simona Postlerová (9. 11. 1964), Leonardo DiCaprio (11. 11. 1974), Miroslav Krobot (12. 11. 1951), Whoopi Goldberg (13. 11. 1955), Jodie Foster (19. 11. 1962), Robert F. Kennedy (20. 11. 1925), Tina Turner (26. 11. 1939), Jimi Hendrix (27. 11. 1942), Mark Twain (30. 11. 1835) nebo Winston Churchill (30. 11. 1874).


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.