zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Váhy – jejich mýtus, charakter a téma. Jaký příběh skrývá znamení Vah?

Archetyp znamení Vah
Autor: iStock Archetyp znamení Vah
Jiřina Köppelová , Vydáno: 12.10.2021
Každý z nás má svůj individuální příběh, který je součástí jednoho velkého archetypálního tématu symbolizovaného slunečním znamením. Jeho smysl se dá přetlumočit pomocí mytických a pohádkových příběhů. Jaké je základní téma znamení Vah?

reklama

Podstatou příběhu znamením Vah je spojování protikladů, nalézání vnitřní rovnováhy a síly. Váhy se musí naučit rozeznávat rozpory ve své vlastní povaze, aby se naučily žít v partnerství. Stávají se tak bytostmi, které dosáhnou vnitřní vyrovnanosti, duševní krásy a moudrosti. Právě díky těmto vlastnostem umí nahlédnout do budoucnosti.

Vědoucí slepota je základním příběhem znamení Vah

Mytický příběh Vah je příběhem proslulého thébského věštce Theiresia. Ten musel rozhodnout velmi těžký spor mezi vládcem bohů Diem a jeho manželkou Hérou – kdo má větší potěšení z lásky? Muž, nebo žena? Teiresiás byl schopen tuto otázku rozlousknout, protože sám byl v mládí ženou. Za posouzení tohoto sporu byl podle Ovidia oslepen bohyní Hérou potom, co souhlasil s Diem v názoru, že větší rozkoš při intimním styku zakouší žena a ne muž. Zeus mu ale vynahradil jeho ztracený zrak a obdařil jej věšteckými schopnostmi.

Díky schopnostem vnitřní vyrovnanosti, soustředěnosti, vnitřnímu zraku, či chcete-li vědoucí slepoty, symbolizuje znamení Vah moudrost a spravedlnost. Ukazuje také na určitou oboupohlavnost. Představitelé tohoto znamení mívají často charakteristiky obráceného pohlaví. Muži jsou zženštilí nebo velice dobře chápou ženy. Ženy mají velmi dobře vyvinutý intelekt a uplatňují se v kariéře mimo domov a domácí prostředí. Muži i ženy rádi kamarádí s lidmi opačného pohlaví, řeší tím své vnitřní protiklady.

V zodiaku je znamení Vah umístěné naproti znamení Berana. V astrologii platí, že každé znamení by se mělo naučit to nejlepší ze svého protilehlého znamení. Váhy hledají tedy svůj opak v ohnivém znamení Berana – aktivní energii, iniciativu, činorodost.

Planetární vládci znamení Vah

Znamení Vah vládne planeta Venuše, ale není již tou sexuální a smyslnou Venuší ze znamení Býka, její energie je kultivovaná, kulturně i společensky orientovaná. Symbolizuje estetické vnímání, nadání pro umění, především hudební, protože Váhy jsou vzdušné znamení a zvuk se šíří vzduchem.

Ve znamení Vah je povýšena planeta Saturn, která v astrologii zastupuje zralé stáří, a tak pouze Váhy jsou z hlediska této symboliky schopné moudrého rozsudku.

Zrození Venuše. Snad nejkrásnější podoba bohyně Venuše od Sandra Boticcelliho

Planeta Venuše, nejkrásnější hvězda na obloze jako symbol lásky

Díla, ve kterých nalezneme příběhy znamení Vah

Smrt v Benátkách, film Velká nádhera, antická tragédie Král Oidipus s postavou slepého věštce Theiresia, film Matrix, Tulák po hvězdách od Jacka Londona, román italského estetika a spisovatele Umberta Eca Jméno růže, kde motiv vědoucí slepoty zastupuje mnich Jorge z Burgosu.

Další mytologické postavy a příběhy

Bohyně Psyché nejmladší a nejkrásnější ze tří dcer anatolského krále, do které se zamiloval bůh Erós. Římská bohyně osudu Fortuna se svým rohem hojnosti, ze kterého rozdávala dárky svým milovaným. Také Archanděl Michael držící v ruce váhy a symbolizující vítězství božského řádu nad chaotickými silami temnot má určité charakteristiky tohoto znamení.

ZDROJE: STÜNDLOVÁ, Michaela. Teiresiás: motiv vědoucí slepoty v literatuře 20. století. [online]. Brno, 2020. https://is.muni.cz/th/wgae4/Diplomova_prace.pdf

Nabízíme i podrobnou charakteristiku lidí narozených ve znamení Vah

Horoskop 2021

Charakteristika znamení – Váhy

reklama

Související témata: horoskopy , znamení Vah , archetypy , mýty

reklama

Přečtěte si také

reklama