Štír – jeho mýtus, charakter a téma. Jaký příběh skrývá znamení Štíra?

Každý z nás má svůj individuální příběh, který je součástí jednoho velkého archetypálního tématu symbolizovaného slunečním znamením. Jeho smysl se dá přetlumočit pomocí mytických a pohádkových příběhů. Jaké je základní téma znamení Štíra?

Podstatou příběhu znamení Štíra je proměna, a to proměna zcela zásadní. Člověk musí zemřít, aby se zrodil v nové podobě. V širším smyslu je to symbolika věčného života na zemi: vše, co se rodí, musí zemřít, aby se znovu zrodilo. V praxi jedinec obvykle prochází transformací skrze těžké životní zkušenosti, díky nimž se obrozuje a zoceluje.

Štíra obvykle symbolizují tajemné silné osobnosti, které dokážou mistrně maskovat své pocity, lidé kolem nich se jen těžko něco dozvědí o jejich silném emočním životě, o jejich vášních, láskách, žárlivosti, závisti, o temnotě v nich. Ve svých příbězích většinou prožívají nějaké hluboké zklamání, které je posiluje – pak povstanou z vlastního popele jako bájný pták fénix.

Štír jako symbol našich temných stránek

Příběhy kolem znamení Štíra nás nutí přijímat a integrovat temné stránky našich povah, pochopit stinné stránky života, jedině tak můžeme být vyléčeni z nemocí duše i těla a můžeme léčit druhé. Nejznámějším mýtem o Štírovi je mýtus o Hádovi, který symbolizuje smrt a regeneraci. Žije izolovaně ve své říši mrtvých, nikdo neví, jak vypadá, ale všichni vědí, že jeho rozhodnutí jsou konečná.

Hádés do podsvětí unesl Persefonu, dceru bohyně země Démétér a učinil z ní svou manželku a spoluvládkyni jeho říše. Démétér po ztrátě dcery propadne zoufalství, ale také velkému hněvu. Zanevře na všechny lidi a uvrhne je do bídy a hladu. Hádés na přímluvu Dia, krále bohů, dovolí Persefoně se vrátit na zem, ale pouze na část roku – v té době na zemi nastává jaro a léto. Pak se musí Persefona vrátit zpět do říše mrtvých ke svému manželovi. Démétér pláče a s ní celá země, květy odkvetou, listí opadá, na zemi zavládne chlad. Zbývá jen naděje na příští jaro. Příběh o věčném cyklu zrození a umírání.

Štír je žena schopná velké lásky i velké nenávisti

V klasické astrologii řadíme znamení Štíra mezi ženská znamení, zastupuje temnou ženskou energii nejlépe popsanou v příběhu jedné z Gorgon Medúsy. Medúsa je překrásná a láskyplná žena s nádhernými vlasy, kterou žádný muž nenechá bez povšimnutí. Je však hluboce zraněna a proměňuje se v soptící nestvůru s hlavou plnou jedovatých hadů. Při pohledu na ni každý zkamení. Symbolika temné stránky každé ženy, která hluboce miluje a cítí se zrazena, oklamána, nespravedlivě ponížena. Její velká láska se proměňuje v nekonečnou nenávist. Také známý příběh krásné čarodějky Médeie, kterou zradí její milovaný Iásón a ona zvolí krutou pomstu, je motivem ženské štíří energie.

V zodiaku je znamení Štíra umístěné naproti znamení Býka. V astrologii platí, že každé znamení by se mělo naučit to nejlepší ze svého protilehlého znamení. Štíři hledají svůj protipól v zemském znamení Býka – v aktivním a pozitivním ženství, v umění žít, radovat se z tělesných i smyslových rozkoší. Získat klid i stabilitu, dosáhnout plnosti své osobnosti.

Planetární vládci znamení Štíra

Znamení Štíra vládne „planeta“ Pluto, tradičním vládcem je bojovný Mars. Pluto jako bůh podsvětí vládne všemu okultnímu, nočnímu a záhadnému, představuje síly neviditelna. Vše, co souvisí s Plutem, překračuje rámec obvyklého. Mars stejně jako u znamení Berana je symbolem odvahy, síly, aktivity i agresivity.

Díla, ve kterých nalezneme příběhy znamení Štíra

Všechny příběhy, pohádky a mýty, které obsahují zásadní proměnu – nejčastěji v hada, někdy žábu nebo ptáka… jsou motivem znamení Štíra. Také příběhy se silnou sexuální tematikou (sex jako „malá smrt“, díky sexu můžeme objevovat skryté neviditelné stránky osobnosti, nahlédneme do říše pudů a vášní). Příběhy, které obsahují vnitřní a emotivní krize, smrt a zrození. Například filmy Edith Piaf či Zrodila se hvězda. Ty obsahují i některá tabuizovaná témata symbolizovaná Štírem – sex, drogy, násilí. Všechny mafiánské příběhy, slavné detektivky drsnější školy, ale i klasický Sherlock Holmes je Štír. Motiv Jekylla a Hyda v moderní mytologii zastoupený v příbězích malého čaroděje Harryho Pottera a jeho protivníka Toho, jehož jméno nesmíme vyslovit – lorda Voldemorta. Motiv dobra a zla, světla a tmy.

Další symboly a příběhy

Znamení se projevuje dvojí symbolikou: jako noční zvíře je Štír především smrtelně jedovatý zákeřný zabiják, skrývající se, aby mohl bodnout; jako denní je synonymem oběti a odříkání, je ušlechtilým orlem. Dvojice hada a orla je nejčastějším symbolem dvou pólů povahy Štíra, neustálé rozervanosti mezi voláním Boha a vábením Satana. Had ukazuje i na schopnost regenerace a proměny tohoto znamení (svlékání z kůže) a také na schopnost léčit sebe i druhé (symbol lékařství Aeskulapova hůl).

Z dalších zvířat je symbolem Štíra černá ovce, ze stromů cypřiš a z květin narcis, v numerologii zastupuje Štíra číslo osm.

O symbolice čísla osm i o lidech, kteří se narodili osmého dne v jakémkoliv měsíci si můžete přečíst zde:

Smrt a zrození v osobním horoskopu

Každý z nás má ve svém osobním horoskopu oblast, říká se jí astrologický dům, kterému vládne znamení Štíra. V této oblasti během života prožíváme intenzivní vášně a emoce. Jsme sváděni k moci i manipulaci a poznáme, co je bezmoc. Objevujeme své temné stránky, oživujeme své stíny. Prožíváme „chtění“, od kterého si občas nedokážeme sami pomoci. Pohybujeme se na onom tenkém ledě mezi voláním Boha a vábením Satana. Ve sféře života, které vládne znamení Štíra, nás mohou potkat hluboká zklamání, která povedou k naší zásadní proměně a obrodě, k našemu znovuzrození.

ZDROJ: Autorský článek a Encyklopedie astrologie, C. Aubierová; Praha 1993.

Nabízíme i podrobnou charakteristiku lidí narozených ve znamení Štíra

Souvisí se znamením Štíra:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.