Celebrity

17. října 2023 14:45

redakce Prima Ženy

Biografické drama podle skutečných událostí Můj týden s Marilyn premiérově na Prima MAX

Marilyn Monroe by oslavila 95. narozeniny (zdroj: CNN Prima NEWS)

Kdo by neznal legendární sexsymbol Marilyn Monroe? Kdo ale opravdu ví, že tato hollywoodská ikona, jejíž romantické pletky se slavnými muži bedlivě sledoval celý svět, zažila pozoruhodný krátký vztah s úplně neznámým mladým Angličanem? Více o něm prozradí poutavé biografické drama z roku 2011 Můj týden s Marilyn již 25. října ve 20:00 na Prima MAX.

V online databázi Rotten Tomatoes, která sdružuje profesionální recenze, obdržel film Můj týden s Marilyn vysoké hodnocení 83 %! V podobně zaměřené zavedené online databázi Metacritic má film velmi slušné nadprůměrné hodnocení 65 %. Už tato čísla leccos napovídají o kvalitách snímku, jenž určitě stojí za zhlédnutí.

Čtěte také, jak Marilyn Monroe zachránila Hollywood před zkázou.

Děj filmu Můj týden s Marilyn

Začátkem léta 1956 slavná americká herečka poprvé v životě přijela do Velké Británie. Na svatební cestě s manželem Arthurem Millerem, známým americkým dramatikem, si Marilyn odskočila do Anglie na natáčení filmu Princ a tanečnice. To samé léto se třiadvacetiletý Colin Clark poprvé v životě zúčastnil filmového natáčení. Clark, čerstvý absolvent univerzity v Oxfordu, měl ambice stát se režisérem, zatím se ale musel spokojit jenom s drobnými produkčními pracemi. O 40 let později sepsal svoje nevšední zážitky ve formě deníku, který vyšel jako kniha. Jenže jeden týden v jeho zápiscích úplně chyběl. Teprve po několika letech Clark prozradil proč. V dalším pokračování životopisu s názvem Můj týden s Marilyn popisuje skutečný příběh nezapomenutelných sedmi dní, které strávil ve společnosti největší světové hvězdy… příběh týdne s Marilyn.

Hrají: Michelle Williams, Eddie Redmayne, Kenneth Branagh, Judi Dench, Emma Watson, Dominic Cooper, Julia Ormond

20. zajímavosti o filmu Můj týden s Marilyn

 1. Marilyn Monroe byla americká herečka, zpěvačka a modelka, která se proslavila rolemi blonďaté sexbomby. Stala se nejpopulárnějším sexsymbolem 50. a počátku 60. let 20. století a zároveň symbolem tehdejší začínající sexuální revoluce. Dlouho po své smrti zůstává jednou z nejznámějších hollywoodských hereček a absolutní ikonou pop kultury.
 2. Děj filmu Můj týden s Marilyn zachycuje sedmidenní období při natáčení romantické komedie Princ a tanečnice v roce 1957. Mladý Colin Clark tehdy dostal za úkol provést Marilyn Monroe po Londýně, když se její manžel Arthur Miller vrátil zpátky do Spojených států amerických.
 3. Princ a tanečnice je skutečná anglická romantická komedie z roku 1957, která byla ve své době velice populární ve Velké Británii, ve Spojených státech amerických se ale setkala s podstatně menším úspěchem než předešlé filmy s Marilyn Monroe – jako Slaměný vdovec nebo Autobusová zastávka (její nejslavnější film Někdo to rád horké měl premiéru až v roce 1959).
 4. Scénář k filmu Můj týden s Marilyn vznikl podle dvou autobiografických knih, které napsal Colin Clark – jmenují se The Prince, The Showgirl and Me a My Week with Marilyn (česky Princ, showgirl a já a Můj týden s Marilyn).
 5. V hlavních rolích hrají Michelle Williams (Největší showman, Venom), Eddie Redmayne (filmová série Fantastická zvířata), Kenneth Branagh (Vražda v Orient Expresu, Smrt na Nilu) a Emma Watson (filmová série Harry Potter).
 6. Michelle Williams a Kenneth Branagh byli díky svým rolím nominováni na Oscara.
 7. Michelle Williams byla jediná herečka, která byla oslovena kvůli castingu na hlavní roli Marilyn Monroe, a podle tvrzení producentů byla také jedinou, o níž se uvažovalo.
 8. Michelle Williams později prozradila, že představa, že má hrát Marilyn Monroe, ji znervózňovala. Zároveň jí ale bylo po přečtení scénáře jasné, že tu roli chce.
 9. Michelle Williams se připravovala na hlavní roli Marilyn Monroe tak, že šest týdnů četla životopisy, deníky, dopisy, básně a texty – včetně těch, které napsala samotná herečka. Navíc se dívala na její filmy, poslouchala nahrávky a prohlížela si fotografie.
 10. Obsadit roli Colina Clarka bylo podle producentů mnohem těžší, protože šlo o muže, který měl za sebou prestižní internátní školu Eton, vystudoval ještě prestižnější univerzitu v Oxfordu a létal pro RAF – britské Královské letectvo.
 11. Ve filmu se objevují dvě herecké hvězdy spojené s čarodějným světem Harryho Pottera, který vymyslela spisovatelka J. K. Rowling. Emma Watson se proslavila jako Hermiona ve filmové sérii s Harrym Potterem a Eddie Redmayne hraje čaroděje Mloka Scamandera v sérii Fantastická zvířata.
 12. Emma Watson se objevuje ve filmu Můj týden s Marilyn jenom v malé roli asistentky kostýmního oddělení. Herečka si vyčlenila na natáčení pouhých pár dní, protože tehdy studovala na Brownově univerzitě a nechtěla studia přerušit.
 13. Kromě Marilyn Monroe se ve filmu objevuje také legendární anglický herec a režisér Laurence Olivier, po kterém je dokonce pojmenováno výroční divadelní ocenění Laurence Olivier Award. Olivier se mimo jiné proslavil v adaptacích obdivovaného anglického dramatika Williama Shakespeara. Ve filmu si ho zahrál Kenneth Branagh, který má k Olivierovi pozoruhodně blízko. Kromě toho, že je také velice oceňovaný, se stejně jako on věnuje herectví i režii a proslavil se filmovými adaptacemi Shakespearových dramat.
 14. Roli Laurence Oliviera měl původně získat herec a režisér Ralph Fiennes (Anglický pacient, Voldemort ve filmové sérii s Harrym Potterem). Nakonec ale musel z projektu odstoupit kvůli filmové adaptaci shakespearovského dramatu Coriolanus, které režíroval a v němž si také zahrál jednu z hlavních rolí.
 15. Film Můj týden s Marilyn režíroval Simon Curtis (Panství Downton: Nová éra, Umění tančit v dešti, Sbohem Kryštůfku Robine, Dáma ve zlatém).
 16. Drama Můj týden s Marilyn se natáčelo v Anglii: v legendárních filmových ateliérech Pinewood Studios, kde tradičně vznikají filmy s Jamesem Bondem, Indianou Jonesem nebo snímky ze ságy Star Wars. Natáčení probíhalo také na hradě Saltwood nebo na letišti White Waltham.
 17. Režisér Simon Curtis dokonce využil to samé filmové studio, v jakém se v roce 1957 natáčela romantická komedie Princ a tanečnice. Herečka Michelle Williams dostala stejnou šatnu, jakou o několik desetiletí dříve používala i Marilyn Monroe.
 18. Filmové kostýmy vznikly podle dobových fotografií, případně bylo využito skutečné dobové oblečení. Návrhářka Jill Taylor vytvořila několik přesných replik šatů a outfitů, které Marilyn Monroe nosila v době, kdy navštívila Velkou Británii.
 19. Podle módní návrhářky Jill Taylor se Marilyn Monroe oblékala tak, aby se v prvé řadě cítila pohodlně. Tímto názorem se Taylor nechala vést, když pracovala na snímku. Hlavním outfitem filmové Marilyn se proto stala pánská košile kombinovaná s úzkou sukní.
 20. Herečka Michelle Williams se podílela na kostýmech, které nosí jako Marilyn Monroe ve filmu. Spolu s módní návrhářkou Jill Taylor se snažila odhadnout, co by se Marilyn líbilo a co by si sama vybrala.

Sdílejte článek
Štítky hlavní role Prima Max Marilyn Monroe herec biografie tanečník Prima MAX Emma Watsonová Michelle Williamsová Můj týden s Marilyn Laurence Olivier Colin Clark

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.