Jak opravdu zemřela Marilyn Monroe? Po 60 letech se objevily zcela nové důkazy

Marilyn Monroe (†36) více než dekádu okouzlovala veřejnost svým okamžitě rozpoznatelným blonďatým účesem a ikonickou postavou ve tvaru přesýpacích hodin. Zdálo se, že má všechno: slávu, krásu, peníze i moc. Když tedy slavná herečka a sexsymbol 50. let ve věku 36 let náhle zemřela, byl to pro všechny absolutní šok.

Na to, jak známou a slavnou byla, vedla poměrně soukromý život. Letos se Marilyn stala předmětem dokumentárního filmu Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky, který vyšel v dubnu a zabývá se podrobnostmi o její smrt, okolo níž stále existují nejasnosti, pochybnosti i konspirační teorie.

Prostřednictvím dosud neznámých a nezveřejněných rozhovorů s hereččinými přáteli a známými dokument zpochybňuje všeobecně známý příběh Marilyniny smrti, přináší nové informace a relativizuje i oficiální, 60 let staré záznamy z vyšetřování jejího úmrtí.

Co se původně uvádělo o Marilynině smrti?

V časných ranních hodinách 5. srpna 1962 byla šestatřicetiletá Marilyn nalezena mrtvá ve svém domě v Los Angeles. Příčinou zjevně bylo předávkování prášky na spaní, což tehdy uvedl deník deník Los Angeles Times.

Reportéři z The New York Times tehdy napsali, že Marilyn odešla do své ložnice kolem osmé hodiny večer a v noci pak byla nalezena „nahá, ležící tváří dolů na posteli a svírající v ruce telefonní sluchátko“. V původní zprávě se uvádělo, že podle odhadů zemřela šest až osm hodin předtím, než ji našel její psychiatr, který se do pokoje dostal v půl čtvrté ráno.

Eunice Murray, Marilynina hospodyně, řekla deníku Times, že si začala dělat starosti, když herečka nereagovala na klepání na dveře své ložnice. Murray viděla, že se v Marilynině pokoji kolem 3:25 ráno rozsvítilo světlo, ale zjistila, že dveře jsou zamčené. Zavolala prý proto Marilynina psychiatra Ralpha Greensona, který přijel do domu a rozbil okno, aby se dostal dovnitř.

Uvnitř ji Greenson našel již bez známek života, přičemž jednou rukou svírala telefonní sluchátko. Byl přivolán další lékař, Marilyn byla prohlášena za mrtvou, ale policie byla kontaktována až ve 4:20 ráno, tedy asi hodinu poté, co Eunice Murray původně zavolala Greensonovi. Lékaři tuto prodlevu vysvětlili tím, že potřebovali povolení od Marilynina filmového studia, než zalarmovali úřady. Herečka po sobě dle New York Times nezanechala žádné vzkazy.

Důkazy uvedené v dokumentu mění známou verzi

Dokument vyvolává pochybnosti o tom, kdy a kde Marilyn skutečně zemřela, a s kým se poslední den, pár hodin před smrtí, mohla setkat. Snímek naznačuje, že možná doopravdy zemřela až v sanitce cestou do nemocnice, a ne v posteli. „Ne, nebyla (mrtvá doma),“ říká v dokumentu majitel záchranné služby Walter Schaefer. Podle něj byla Marilyn v kómatu, ale žila, když přijela sanitka a odvezla ji na pohotovost.

Spisovatel John Sherlock také v dokumentu říká, že mu Greenson sdělil, že když Marilyn našel doma v posteli, ještě žila a zemřela cestou do nemocnice. „Zemřela v sanitce,“ tvrdí Sherlock. „Pak ji odvezli zpátky do domu. (Greenson) mi řekl, že byl v sanitce,“ dodává.

Existují však fotografie jejího těla, jak je odváženo z domu, což celou věc neuvěřitelně zamotává. „To, co jsem se dozvěděl, byly informace, které zcela změnily to, co jsme si mysleli, že víme o její záhadné smrti,“ říká v dokumentu jeho autor Anthony Summers. Měnící se příběh podle něj „naznačuje, že okolnosti jejího úmrtí byly utajeny“.

Kde přesně byl osudnou noc Robert F. Kennedy?

Marilyn měla údajně milostný vztah jak s Robertem F. Kennedym (RFK, tehdy generální prokurátor USA), tak s jeho bratrem, prezidentem Johnem F. Kennedym. Proto je rovněž zajímavým poznatkem zjištění, kde se tito dva mocní pánové v den její smrti nacházeli.

Dokument dle The Hollywood Reporter rovněž tvrdí, že Robert mohl být s Marilyn v kontaktu v době její smrti (tedy že byl v Kalifornii a možná i v určitém okamžiku toho dne přímo u Marilyn doma) a že mu zpoždění a změny v časovém harmonogramu událostí v prvních momentech po hereččině smrti umožnily dostat se z města. Eunice Murray navíc v nahrávkách říká, že RFK byl v den jejího úmrtí skutečně u ní doma, takže se nacházel v Los Angeles.

„Bobby Kennedy jí v noc její smrti volal z domu (své sestry). Řekla mu: ‚Neobtěžuj mě, nech mě být, nepleť se mi do života.‘ Byla to velmi prudká hádka. ‚Cítím, jako byste si mě předávali. Cítím se využívaná, cítím se jako kus masa,‘“ říká v dokumentu na základě svých poznatků soukromý detektiv Fred Otash.

Proč vlastně záleží na tom, že RFK zřejmě byl v Los Angeles? V průběhu let se objevila teorie, podle níž se Kennedyovi možná podíleli na utajení Marilyniny smrti, aby se jméno RFK do celé situace nijak nepromítlo ani s ním Marilyn nebyla nijak spojována (její levicové politické smýšlení by pro Kennedyovy mohlo být z politického hlediska na veřejnosti velmi nepříjemné).

Jiná, za vlasy přitažená konspirační teorie naznačuje, že se mocná rodina mohla obávat, že se Marilyn díky vztahům s bratry dozvěděla některá vládní tajemství a chtěla se o ně podělit. Summers v dokumentu říká, že je možné, že „si Kennedyovi řekli: ‚Do pr*ele, může zveřejnit, že jsme probírali jaderné záležitosti,‘ [...] a pomysleli si: ‚Musíme to všechno zastavit. Problémy okolo Marilyn Monroe musí skončit‘“.

Ať tak, či tak, jisté je, že někdo (nebo spíš nikdo) nechtěl, aby se veřejnost dozvěděla, kde byl RFK 5. srpna a že se s Marilyn zřejmě osobně setkal.

Opravdu Marilyn zemřela na předávkování?

Oficiálně se uvádí, že Marilyn zemřela na předávkování. Pitevní zpráva pak dle časopisu časopisu People zjistila, že Marilyn zemřela na akutní kombinovanou otravu léky, chloralhydrátem (lék na uklidnění, který se obvykle používá u pacientů před operacemi) a nembutalem (sedativum a antikonvulzivum). Vyšetřovatelé u její postele našli lahvičky s prášky.

V jejím pokoji však nebyla nalezena žádná sklenice s vodou, kterou by pravděpodobně potřebovala ke spolknutí všech pilulek, jež by předávkování a smrt vyvolaly. A v jejím žaludku nebyly zjištěny žádné zbytky pilulek. Cyril Wecht, významný soudní patolog, řekl časopisu People, že to naznačuje, že „jí mohly být drogy aplikovány injekčně“.

Koroner údajně také odebral vzorky z Marilynina žaludku a tenkého střeva a požádal toxikologa, aby na nich provedl testy, které však z neznámých důvodů nakonec nikdy nebyly provedeny.

Některé detaily zůstávají záhadou

Ve skutečnosti je kolem Marilyniny smrti i po 60 letech stále ještě spousta nevysvětlených záhad. Časopis People Summers v roce 1983 s Eunice Murray udělal rozhovor, v němž nastal okamžik, kdy si dala hlavu do dlaní a řekla něco ve smyslu: „Ach, proč to musím pořád zakrývat?“ Redaktor se zeptal: „Zakrývat co, paní Murray?“ Řekla: „No samozřejmě že tam (4. srpnaú) byl Bobby Kennedy a samozřejmě že aféra s Bobbym Kennedym je skutečná.“ Dokument tak v důsledku vyvolává téměř tolik nových otázek, kolik jich mezitím zodpovídá.

Ačkoli Marilyn Monroe celý život toužila po dětech, žádné vlastní nakonec nikdy neměla. V době, kdy byla se slavným dramatikem Arthurem Millerem, otěhotněla, o dítě ale nakonec přišla. Během své kariéry prodělala hned několik potratů. Monroe měla těžké dětství, prošla pěstounskou péčí a sirotčinci. V roce 1944 se také setkala se svou nevlastní sestrou Berniece Baker Miracle.

Dnes je už bohužel velmi obtížné odhadovat, zda za řadu jejích potratů a neschopností donosit dítě mohla zdravotní predispozice, nebo velké množství stresu a psychických problémů, s nimiž bylo rovněž spojeno užívání nemalého množství léků.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.