Bočanová o autistické 20leté dceři Márince: Už chápe včera a zítra. Je jak pětiletá

Mahulena Bočanová v Show Jana Krause

Byť se starosti a radosti rodičů vychovávajících děti s autismem díky mnoha iniciativám dostávají stále více do povědomí veřejnosti, pořád je potřeba o poruše autistického spektra nejen z negativního, ale i pozitivního pohledu šířit osvětu. A přesně to měla za cíl vernisáž autistických umělců, jež se uskutečnila v Činoherní kavárně. Moderátorka Mahulena Bočanová (55) při té příležitosti promluvila o své dceři.

Márinka (20) je dcerou Mahuleny Bočanové a producenta Viktora Mráze (55), který byl hereččiným manželem v letech 2001 až 2009. Rozvod znamenal, že naprostá většina tíhy spojené s péčí o dítě trpící nejen lehkou formou autismu, ale posledních pár let rovněž epilepsií, padla právě na Bočanovou. Svou roli však bere s notnou dávkou optimismu a za každý den strávený s dcerou je vděčná.

„Márinka je velice krásná slečna, dvacítka, na které nic nepoznáte, dokud s ní nenavážete konverzaci. Ale zase je dobrá v komunikaci s lidmi. Není uzavřená, nebojí se jich, nevadí jí cizí prostředí, má lidi ráda,“ popsala Bočanová v pořadu Showtime. V Činoherním klubu vystupuje již od svých jednadvaceti let a aktuálně zde hraje v inscenaci Dámský krejčí.

Během lockdownu dcera udělala pokroky

Herečka rovněž přiblížila, jaké pokroky Márinka zvládla během pandemických lockdownů a na co se těší nyní, když už většina omezení neplatí: „Dá se říct, že se naučila vnímat časovou osu už třech dnů, což je skvělé, že chápe včera a zítra. To nám k životu bohatě stačí. Taky dobře mluví, rozpovídala se, používá minulý a budoucí čas. Moc ji zajímá, kdy půjdeme do aquaparku, do lunaparku, kdy pojedeme k moři, kdy budou palačinky, kdy budeme navlékat závodně korálky, kdy přijdou děti, kdy bude mít narozeniny, kdy jsou vánoce, kdy bude dětská párty, no prostě pětileté dítě,“ upřesnila.

I přesto, že výchova dcery s autismem a epilepsií rozhodně není žádný med, Mahulena Bočanová vše očividně zvládá nejen s nadhledem, ale i patřičnou energií. A navzdory mnoha omezením je pro ni dcerka velkým životním naplněním.

„Jsme jedna bytost se čtyřma nohama a je to hezké. Já jsem optimistický a silný člověk a ona žije tou mojí silou, kterou mně dává zase svojí něhou, čistotou a radostí ze života. Nevím, co bych bez ní dělala. Kdybych měla běžné dítě, ten život by byl pro mě asi prázdnější,“ je přesvědčená herečka. „Jsem za ni ráda a všichni taky říkají, že má kliku, že jsem zrovna já její máma. Jak říká Máňa, jsme silná dvojka, mamušendo, jsem tvoje nejlepší kamaráda až do konce života. A já na to, no jasně, ještě kdyby věděla, co to znamená,“ dodala.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.