18. února 2018 07:30
Martina ČerňanskáJak se rychle zbavit nastuzení a víc neonemocnět
Dá se předejít nastuzení? Jak s ním bojovat a mít od něho pokoj? Máme pro vás jednoduché tipy, pomocí kterých přečkáte zimu ve zdraví!
Buďte opatrní
Nejjednodušší je vyhýbat se všemu, co k nastuzení vede. Každý zná nějaké to „To přejde“, „To za chvíli uschne“, „Bez svetru mi to víc sluší“ a podobně. Obvykle to dopadne bledě. Ona ta stará dobrá babiččina nabádání měla něco do sebe. Hlavně mít v teple a suchu nohy, chránit si záda, nevystavovat se průvanu… No a pokud jste byli nuceni strávit osmihodinový pracovní den v blízkosti bezohledného workoholika, který není ochoten kašlat a kýchat doma, měli byste kromě častého mytí rukou ihned začít s dalšími preventivními opatřeními.
Začněte od nohou
Prohřejte chodidla. Na nich jsou projekční body dýchacích orgánů, které jsou nárazu nemocí z nastuzení vystaveny ze všech nejdříve. Horká lázeň nohou je první pomocí jak při chřipce, tak při rýmě či nachlazení. Stimuluje krevní oběh a zvyšuje aktivitu bílých krvinek. Tím se posiluje obrana proti virům. Aby se chodidla co nejlépe prokrvila, můžete do lázně přidat čajovou lžičku hořčičného semínka nebo strouhaného křenu. Zhruba po půlhodině, během níž musíte dbát, aby teplota koupele nepoklesla, nohy rychle přelijete studenou vodou, aby se stáhly póry, vysušíte a teple zabalíte. Časově méně náročná je masáž chodidel některým z prohřívacích gelů.
Zahřejte se vnitřně
Jakmile lehce pocítíte škrábání v krku, doporučuje se kloktat vodu se solí. Do sklenice vlažné vody rozmíchejte půl lžičky soli. Sůl skutečně omezuje zánět, snižuje dráždivé pocity, odplavuje viry i bakterie.
Využijme také řadu vyzkoušených receptů lidové medicíny
Doporučuje například horké mléko s máslem a medem. Mléko zahřejeme na teplotu blízkou varu, nalijeme do hrnku, přidáme na špičku nože másla a nakonec lžíci medu. Vypijeme po doušcích, dokud nápoj nevychladne. Moc lahodné to není, zato však účinné.
Další léčivé nápoje jsou stejně prosté
Využívají například obecně známých léčivých účinků cibule: nadrobno pokrájené tři menší cibule svaříme v půllitru mléka. Přidáme med. Opět pijeme hodně teplé. Proti nastuzení, kašli a rýmě působí tento léčivý nápoj: drobně pokrájenou velkou cibuli povaříme chvíli v půllitru vody. Scedíme, přidáme lžíci medu a šťávu z celého velkého citronu. Nápoj se také pije horký.
Vždyť si člověk může brát příklad ze zvířat…
... zpívá se v písni W+V. A opravdu, když člověk cítí, že na něj něco leze, měl by se chovat tak jako zvířata. Zalézt, zakrýt se a spát. Nejíst, zato hodně a hodně pít.
Céčko nikdy nezklame
Na vitamín C samozřejmě nesmíme zapomenout. Není lékem na nastuzení, zato výraznou posilou imunity. Měli bychom se jím patřičně dopovat, jakmile nastupuje období sezonních onemocnění. To znamená zvýšit jeho příjem oproti běžné každodenní dávce. V začátcích onemocnění doporučují lékaři také zvýšit příjem tekutin. Kromě čaje s citronem a různých bylinných čajů si můžeme dopřát hrnek horkého kuřecího vývaru. Žádoucí je, aby to kuře byl mladý kohoutek, v jehož těle je více účinných látek než v těle mladé slípky, protože se v něm netvoří vejce. Obligátní česnečka nemůže škodit, obecně však je dobré česnek konzumovat také preventivně. Je vynikající posilou imunity a má řadu dalších pozitivních účinků.
Z oblasti zdraví si dále přečtěte:
autor: prokondice.cz