Brigitte Macron znovu vyvrací fámu, že se narodila jako muž. Pomluvy děsí i její dceru
Fotografie pořízená v 50. letech minulého století. Tak málo stačilo k tomu, aby první dáma Francie Brigitte Macron (70) musela čelit nařčení, že bývala mužem. Tuto pomluvu řešila už před třemi lety a loni dokonce vyhrála soud proti nezávislé novinářce, která s tímto tvrzením přišla. Přesto se proti němu musí nadále bránit.
Na černobílé fotografii malá Brigitte, tehdy ještě s příjmením Trogneux, sedí na klíně své matky. Podle zlých jazyků se však první dáma Francie na fotografii nachází úplně vlevo, a to se jménem Jean Michel. Tato konspirační teorie se na sociálních sítích poprvé objevila v roce 2021 a chlapec nalevo ve skutečnosti není nikdo jiný než její bratr.
First lady Brigitte Macron was born Jean-Michel. The boy, on the left side of the picture below. pic.twitter.com/ss8dCMmu16
— Uncle wa Juja☆ (@mwobobia_) March 12, 2024
Hoax se nejvíce rozšířil mezi popírači covidu a pravicovými aktivisty, a zřejmě není překvapením, že se tak stalo jen pár měsíců před prezidentskými volbami. Macron loni vyhrála soudní spor o urážku na cti proti nezávislé novinářce, která toto tvrzení původně publikovala, ale na existenci a šíření fámy to nic nezměnilo.
Rozhořčení rodiny
O vlivu této fámy pro deník Paris Match promluvila i dcera první dámy Tiphaine Auzière. „Mám obavy o úroveň společnosti, když slyším, co koluje na sociálních sítích o tom, že moje matka je muž. Ta jistota, s jakou se to hlásá, a věrohodnost, která se tomu přikládá, je šokující. Jak se pak můžeme bránit dezinformacím?“ zeptala se.
Opakovaně se musel k situaci vyjádřit také samotný francouzský prezident Emmanuel Macron, který v minulosti manželku bránil i kvůli 24letému věkovému rozdílu, který mezi nimi je. „Nejhorší jsou nepravdivé informace a vymyšlené příběhy. Lidé jim nakonec uvěří a naruší to i vaše soukromí,“ řekl u příležitosti Mezinárodního dne žen.
Čtěte také: Macron nevyloučil nasazení vojáků na Ukrajině. Konflikt by byl nevyhnutelný, reagoval Kreml
Rodný list ve Francii může získat pouze osoba, jejíž jméno je v něm uvedeno, nebo její příbuzný. O narození Brigitte Macron však kdysi informoval deník Courrier Picard, a to s odkazem na její sourozence. „Anne-Marie, Jean-Claude, Maryvonne, Monique a Jean-Michel Trogneuxovi s velkou radostí oznamují příchod své malé sestřičky Brigitte,“ psalo se v něm. To samo o sobě hoax vyvrací.
Podívejte se, jak se Paříž připravuje na olympijské hry: