zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Menstruace bez vložek: Máme pro vás 6 ekologických a zdravých tipů

Menstruace ekologicky
Autor: istock.com Menstruace ekologicky
Ženská menstruace je úžasná věc. Během ní z těla odcházejí odumřelé buňky, tělo se tak pročišťuje a žena nabírá novou sílu. Řada z nás však menstruaci vnímá jako něco, co je třeba přetrpět. Přitom s ekologickými pomůckami nebudete o menstruaci ani vědět!

reklama

Navíc ušetříte hromadu nerozložitelného odpadu. Když zmiňujeme hromadu, myslíme hromadu. Počítejte s námi – jedna perioda trvá cca pět dní, za den žena spotřebuje asi pět vložek nebo tamponů. To máme pětadvacet kusů menstruačních pomůcek za měsíc. A tři sta kusů za rok. Tento odpad se následně musí zlikvidovat. Nebo se uloží na skládku. A teď ho vynásobte počtem žen na světě…

Konvenční menstruační pomůcky překypují umělými složkami, balí se do plastových obalů a jsou napuštěny chemií, která přichází do styku s jedním z nejdůležitějších míst ženského těla. To zní jako dobrý důvod porozhlédnout se po šetrnější variantě, no ne? Pojďme se podívat na to, jak periodu zvládnout komfortně a bez výčitek vůči přírodě.

Jednorázové pomůcky mohou mít velký dopad na životní prostředí
Autor: istock.com Jednorázové pomůcky mohou mít velký dopad na životní prostředí

Menstruační kalíšek

Zažívá boom a zaslouženě. Neslyšeli jste o něm? Jde o zdravotně nezávadný trychtýřek ze silikonu, latexu nebo termoplastu, který se zavede do pochvy. Díky malým otvorům po obvodu se vytvoří podtlak a krev se nedostane ven. Nejpozději po 12 hodinách ho vyjmete, opláchnete vodou a mýdlem a můžete ho zavést znovu.

Menstruační kalíšek je sice z umělého materiálu, ale tento hřích zahlazuje jeho dlouhověkost. Při řádné údržbě může sloužit až 15 let! Na rozdíl od tamponů či vložek nedovolí bakteriím roztočit párty a nebudete mít po něm ani žádnou alergickou reakci (jen na latex pozor). Neobsahuje totiž bělidla, barviva ani ftaláty.

Menstruační kalíšek šetří nejen nervy, ale i peníze. Za 15 let (maximální životnost kalíšku) žena vyprodukuje asi 4500 kusů tamponů nebo vložek. Anebo jeden menstruační kalíšek.

Menstruační kalíšek vydrží roky
Autor: istock.com Menstruační kalíšek vydrží roky

Látkové vložky

Donedávna nepředstavitelný „chytač“ krve, dnes oblíbený doplněk při menstruaci pro ženy, které nesnesou cizí těleso v pochvě. Látkové vložky seženete v mnoha materiálech. Žádoucí jsou pochopitelně ty z přírodních materiálů – bambusu či bio bavlny. Zespodu nicméně bývají zatřeny nepropustnou PUL vrstvou. I to se dá ale vzhledem k životnosti produktu prominout.

Přitom nejde o nic „nechutného“ – kdo má malé dítě a „látkuje“, tedy přepírá, nad údržbou použitých vložek se nepozastaví.

Po použití vložku přemáchněte ve studené vodě, potřete žlučovým mýdlem a vydrbejte. Přepranou vložku pak vyperte na 60 stupňů. Žádná věda.

Látkové vložky stačí vyprat a můžete je znovu použít
Autor: istock.com Látkové vložky stačí vyprat a můžete je znovu použít

Menstruační kalhotky

Stále pořád velmi alternativní menstruační pomůcka. Menstruační kalhotky fungují na bázi vyjímatelných savých jader (nebo střídáte kalhotky celé) a zamilujete si je pro jejich mimikry – menstruaci dokonale skryjí.

Údržba je stejná jako u látkových vložek: přeprat v ruce žlučovým mýdlem a zlikvidovat bakterie v pračce na šedesát.

Řízená (volná) menstruace

Krvavé trapasy se konat nebudou… pokud máte vytrénované svaly pánevního dna. Ano, k menstruaci nepotřebujete žádný intimní doplněk. Stačí si trochu posedět na toaletě a vědomě krev vyloučit. Než se děloha znovu naplní, zvládnete řadu aktivit bez myšlenek na posouvající se vložku nebo tlačící tampon.

Řízená menstruace je jednou z možností
Autor: istock.com Řízená menstruace je jednou z možností

Mořská houba

Skutečně si do pochvy zavedete mořskou houbu a skutečně si s menstruační krví poradí na jedničku. Zbavit se představy o divnosti této alternativy pomůže i fakt, že mořská houba nevysušuje sliznici na rozdíl od tamponů. A můžete se s ní i milovat. Houbu před každou menstruací vydezinfikujte solnou koupelí nebo tea tree lázní.

Mořskou houbu můžete používat opakovaně
Autor: istock.com Mořskou houbu můžete používat opakovaně

Vložky, tampony a intimky z rozložitelného materiálu

Neosvědčil se vám kalíšek a na přepírání v práci nemáte čas ani soukromí? Pak si z jednorázovek vybírejte. V ekologických prodejnách pořídíte tampony, intimky i vložky z biobavlny. A kompletně rozložitelné – včetně obalů!

Andrea Vránová

reklama

Související témata: ekologické bydlení , ekoliving , menstruace , hygiena , menstruační kalíšek , látkové vložky

reklama

Přečtěte si také

reklama