Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Menstruace bez vložek: Máme pro vás 6 ekologických a zdravých tipů

Ženská menstruace je úžasná věc. Během ní z těla odcházejí odumřelé buňky, tělo se tak pročišťuje a žena nabírá novou sílu. Řada z nás však menstruaci vnímá jako něco, co je třeba přetrpět. Přitom s ekologickými pomůckami nebudete o menstruaci ani vědět!
Vydáno: 11.02.2019
Menstruace ekologicky
Menstruace ekologicky Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Navíc ušetříte hromadu nerozložitelného odpadu. Když zmiňujeme hromadu, myslíme hromadu. Počítejte s námi – jedna perioda trvá cca pět dní, za den žena spotřebuje asi pět vložek nebo tamponů. To máme pětadvacet kusů menstruačních pomůcek za měsíc. A tři sta kusů za rok. Tento odpad se následně musí zlikvidovat. Nebo se uloží na skládku. A teď ho vynásobte počtem žen na světě…

Konvenční menstruační pomůcky překypují umělými složkami, balí se do plastových obalů a jsou napuštěny chemií, která přichází do styku s jedním z nejdůležitějších míst ženského těla. To zní jako dobrý důvod porozhlédnout se po šetrnější variantě, no ne? Pojďme se podívat na to, jak periodu zvládnout komfortně a bez výčitek vůči přírodě.

Jednorázové pomůcky mohou mít velký dopad na životní prostředí
Jednorázové pomůcky mohou mít velký dopad na životní prostředí
istock.com

Menstruační kalíšek

Zažívá boom a zaslouženě. Neslyšeli jste o něm? Jde o zdravotně nezávadný trychtýřek ze silikonu, latexu nebo termoplastu, který se zavede do pochvy. Díky malým otvorům po obvodu se vytvoří podtlak a krev se nedostane ven. Nejpozději po 12 hodinách ho vyjmete, opláchnete vodou a mýdlem a můžete ho zavést znovu.

Menstruační kalíšek je sice z umělého materiálu, ale tento hřích zahlazuje jeho dlouhověkost. Při řádné údržbě může sloužit až 15 let! Na rozdíl od tamponů či vložek nedovolí bakteriím roztočit párty a nebudete mít po něm ani žádnou alergickou reakci (jen na latex pozor). Neobsahuje totiž bělidla, barviva ani ftaláty.

Menstruační kalíšek šetří nejen nervy, ale i peníze. Za 15 let (maximální životnost kalíšku) žena vyprodukuje asi 4500 kusů tamponů nebo vložek. Anebo jeden menstruační kalíšek.

Menstruační kalíšek vydrží roky
Menstruační kalíšek vydrží roky
istock.com

Látkové vložky

Donedávna nepředstavitelný „chytač“ krve, dnes oblíbený doplněk při menstruaci pro ženy, které nesnesou cizí těleso v pochvě. Látkové vložky seženete v mnoha materiálech. Žádoucí jsou pochopitelně ty z přírodních materiálů – bambusu či bio bavlny. Zespodu nicméně bývají zatřeny nepropustnou PUL vrstvou. I to se dá ale vzhledem k životnosti produktu prominout.

Přitom nejde o nic „nechutného“ – kdo má malé dítě a „látkuje“, tedy přepírá, nad údržbou použitých vložek se nepozastaví.

Po použití vložku přemáchněte ve studené vodě, potřete žlučovým mýdlem a vydrbejte. Přepranou vložku pak vyperte na 60 stupňů. Žádná věda.

Látkové vložky stačí vyprat a můžete je znovu použít
Látkové vložky stačí vyprat a můžete je znovu použít
istock.com

Menstruační kalhotky

Stále pořád velmi alternativní menstruační pomůcka. Menstruační kalhotky fungují na bázi vyjímatelných savých jader (nebo střídáte kalhotky celé) a zamilujete si je pro jejich mimikry – menstruaci dokonale skryjí.

Údržba je stejná jako u látkových vložek: přeprat v ruce žlučovým mýdlem a zlikvidovat bakterie v pračce na šedesát.

Řízená (volná) menstruace

Krvavé trapasy se konat nebudou… pokud máte vytrénované svaly pánevního dna. Ano, k menstruaci nepotřebujete žádný intimní doplněk. Stačí si trochu posedět na toaletě a vědomě krev vyloučit. Než se děloha znovu naplní, zvládnete řadu aktivit bez myšlenek na posouvající se vložku nebo tlačící tampon.

Řízená menstruace je jednou z možností
Řízená menstruace je jednou z možností
istock.com

Mořská houba

Skutečně si do pochvy zavedete mořskou houbu a skutečně si s menstruační krví poradí na jedničku. Zbavit se představy o divnosti této alternativy pomůže i fakt, že mořská houba nevysušuje sliznici na rozdíl od tamponů. A můžete se s ní i milovat. Houbu před každou menstruací vydezinfikujte solnou koupelí nebo tea tree lázní.

Mořskou houbu můžete používat opakovaně
Mořskou houbu můžete používat opakovaně
istock.com

Vložky, tampony a intimky z rozložitelného materiálu

Neosvědčil se vám kalíšek a na přepírání v práci nemáte čas ani soukromí? Pak si z jednorázovek vybírejte. V ekologických prodejnách pořídíte tampony, intimky i vložky z biobavlny. A kompletně rozložitelné – včetně obalů!

Andrea Vránová

Článek je zařazen v: ekologické bydlení, ekoliving, menstruace, hygiena, menstruační kalíšek, látkové vložky
Reklama