Celebrity

5. února 2022 05:50

Petra Kloidová

Nejen Anna Slováčková nebo Anna K. Tyhle ženy bojovaly s rakovinou. A nevzdaly se!

Může jim být šedesát nebo dvacet, zákeřná rakovina si nevybírá. Ačkoliv má každá z nich jiný příběh, spojuje je nelehký boj proti nemoci a chuť nevzdat se.

Anna Slováčková během nemoci vzdělávala publikum

Už dávno neplatí, že by byla rakovina nemocí starších. Dceru Dády Patrasové a Felixe Slováčka, Annu Slováčkovu, rakovina prsu zastihla ve čtyřiadvaceti letech, na vrcholu herecké a pěvecké kariéry. Zpěvačka a herečka se k nemoci postavila čelem a začala veřejnost prostřednictvím sociální sítě seznamovat se svou nemocí krok za krokem.

„Osvěta na Instagramu naštěstí funguje. Napsalo mi strašně moc žen, ale i mužů, že na základě toho, že jsem s takovou informací šla ven, se konečně odhodlali jít na vyšetření. Jedna z žen, které mi napsaly, si dokonce našla bulku na prsu a hrozně se bála, ale potom, co viděla, že s tím i tak mladá holka jako já bojuje a snaží se to přijmout, se objednala na vyšetření. A bylo to za pět dvanáct. Takže jsem se setkala i s takovými drastickými případy. Vždycky jsem zastánce toho, že i kdyby to mělo pomoct jednomu člověku z milionu, tak to za to stojí,“ prozradila Slováčková exkluzivně v rozhovoru pro Prima Ženy. Po ukončení chemoterapie dokonce nazpívala píseň s Pokáčem I když jsme plešatý.

Tereza Schillerová napsala Deník Raka

O tom, že má rakovinu mízních uzlin se dozvěděla v pětatřiceti letech. Tereza Schillerová měla manžela, sedmiletého syna a plno povinností. Rakovina ji zastavila. Léčba trvala šest měsíců a Tereza absolvovala 6 cyklů imunochemoterapií (kombinace biologické léčby a chemoterapie, pozn.red). O své zkušenosti s rakovinou začala psát blog, z kterého následně vznikla kniha Deník Raka.

Tereza Schillerová upozorňuje na to, že po léčbě se otevírá nová a podobně náročná kapitola života – návrat do života. Ten může být děsivý. „Když jsem se vyléčila a řekli mi, že jsem čistá, čekala jsem, že budu prožívat větší radost. Ale když jsem vyšla z nemocnice, připadala jsem si jako nahá, hrozně ohrožená. A ptala jsem se sama sebe, co teď budu dělat. Nevěděla jsem, jestli se zvládnu znovu zařadit do životního tempa, které bylo šílené, nevěděla jsem, jestli zvládnu opět práci na plný úvazek, protože jsem byla hrozně vyčerpaná,“ vzpomíná autorka v rozhovoru pro Prima Ženy.

Anna K. bojovala s rakovinou prsu dvakrát

V roce 2010 držitelka pěti ocenění Anděl zvítězila nad rakovinou prsu poprvé. Ta samá zákeřná nemoc jí už před lety vzala maminku a sestru, kromě toho rakovinou v té době onemocněli i její dva psi. Během svého prvního boje se Anna K. zpočátku stáhla do ústraní, aby plnou parou mohla začít bojovat za osvětu.

Zpěvačka se připojila do kampaní nabádajících ženy k včasnému vyšetření a pravidelným kontrolám. V roce 2017 si vyslechla další zdrcující verdikt: rakovina prsu se vrátila. „Už jsem tušila, co mě čeká… A hned druhý den jsem byla na biopsii a už to mastilo. Pár dnů poté jsem pak šla na první chemoterapii,“ prozradila v roce 2018 v Top Staru.

Podstoupila dvanáct chemoterapií a na rozdíl od první, nepřišla o všechny vlasy. Při druhé léčbě se kromě aktivní osvěty nevzdala ani koncertování. To pro ni znamenalo dobíjení energie. Druhou léčbu ukončila den před svými 53. narozeninami v roce 2018.

„Jsem unavená, tělo bojuje s příšerným jedem, ale energie, kterou mi lidi dávají, je neuvěřitelná. Na druhou stranu si nenakládám, zahraju třeba jeden koncert za týden a dělám to tak, že na chemo chodím na začátku týdne a hraju v sobotu, víkend z toho žiju a pak zase mažu. Ne vždycky se z euforie těším, ale jde se mi líp, než kdybych doma ležela a čekala. Takhle to zatím zvládám,“ svěřila se Top Staru v období své druhé léčby. Následně v několika rozhovorech prozradila, že uzdravování po druhé léčbě bylo náročnější a delší.

Olivia Newton John žije s rakovinou ve čtvrtém stadiu

Pomádu natočila v osmadvaceti letech a o 15 let později si v prsu nahmatala bulku, která se ukázala jako zhoubná. Bylo jí třiačtyřicet. V den, kdy se dozvěděla, že má rakovinu, jí zemřel otec. Ačkoliv se vyléčila, v roce 2013 jí lékaři objevili metastáze v rameni, v roce 2018 to bylo už čtvrté, a tedy finální stadium rakoviny. To však neznamená, že by dnes třiasedmdesátiletá Olivie Newton John čekala na smrt.

Medicína dokáže prodloužit život i v takových případech. „Je to bolest, která vám vžene slzy do očí. Čtvrté stadium rakoviny prsu, známé také jako metastatické stadium, se šíří do dalších částí těla a snižuje šanci na přežití na 34 procent,“ vysvětluje čtyřnásobná držitelka ceny Grammy.

„Prognóza? Nemluvím o prognóze. Protože když vám dají nějaké procento, kolik žen přežije, nebo vám řeknou: Tolik žen onemocní a tolik jich přežije, prostě si to vsugerujete a může se vám to skutečně stát. Vím, co říkají statistiky. Ale nevšímám si jich. Prostě jsem se rozhodla, že budu žít déle,“ prozradila herečka a ukazuje, že ne vždy je čtvrté stadium rakoviny rozsudkem smrti.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 7. 2024

Berani, smíchejte dnes realitu s trochou fantazie. Na chvíli si odpočiňte a odreagujte se. Zkuste strávit čas meditací a vyčistěte si hlavu od každodenních starostí. Uklidňující, relaxační činnosti jsou tím nejlepším způsobem, jak dnešní den strávit. Vydejte se na procházku s přáteli a ponořte se do hovoru na obskurní témata. Dopřejte si čas a prostor pro snění.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.