Celebrity

14. prosince 2021 06:05

Gabriela Kolinová

Český Vinnetou, herec a dabér Stanislav Fišer slaví 90: Po ztrátě hlasu ho nebaví žít

Jeden z nejuznávanějších českých herců a dabérů, který svůj hlas propůjčil například Pierru Briceovi, představiteli filmového Vinnetoua, nebo Petru Sellersovi coby inspektoru Clouseauovi, slaví životní jubileum. Překonal sice rakovinu hrtanu, ale přišel o hlas, kvůli čemuž už nemůže vykonávat milovanou profesi. Nic už pro něj není tak jako dřív.

Zdravotní problémy u Stanislava Fišera propukly v roce 2004, kdy na svém krku objevil bulku, ze které se následně vyklubala rakovina hrtanu. Před nástupem do nemocnice se ještě potkal s kolegyní Stellou Zázvorkovou. Zašli na pivo a přátelsky popovídali. Herečka byla poslední osobou, která ho slyšela mluvit.

Doktoři mu sice život zachránili, ale při zákroku mu museli odebrat hlasivky. A to byla pro herce a uznávaného dabéra fatální ztráta. Dlouho se s tím nemohl smířit, a dokonce chtěl skoncovat se životem. „Byl to pro mě strašný šok. Ta představa, že už nikdy nebudu hrát ani dabovat, pro mě byla nepředstavitelná. Herectví jsem miloval, byl to můj život, ale když mně vzali hlas... Když uříznete klavíristovi obě ruce, už nikdy nic nezahraje. Taková protéza neexistuje. Když tanečník přijde o obě nohy, už nikdy nic nezatančí... A herec bez hlasu už není herec,“ postěžoval si nám před dvěma lety Stanislav Fišer.

Fišeř přiznal: Když slyším svůj hlas, pláču

Po operaci už mluví pouze pomocí přístroje, který si musí přikládat na krk. Navíc ho sužují problémy s rovnováhou, kvůli kterým téměř nikam nechodí a celé dlouhé dny tráví jenom doma. „To zdravíčko, už dlouho nevím, co to je. Můj běžný den vypadá jako počasí,“ popsal herec, který se přestal věnovat i svému největšímu koníčku, malování obrazů. „Už ani nemaluji. Čas trávím tím, že se dívám na televizi, většinou na politiku, protože všechny ostatní programy už jsem dávno viděl, a to i několikrát. Ale musím říct, že když někdy náhodou přepnu a slyším z televize, jak jsem dříve mluvil, často pláču a je mi úzko. Byly to krásné časy,“ povzdechl si herec.

Už jednou ho pohřbili. Bartoška se pak omlouval

Když v roce 2015 na filmového festivalu v Karlových Varech pouštěli organizátoři medailonky herců a filmových tvůrců, kteří zemřeli v posledním roce, objevil se mezi nimi překvapivě i Stanislav Fišer. Následnou omluvu od prezidenta karlovarského festivalu Jiřího Bartošky sice přijal, ale neskrýval velké zklamání. „Sleduji závěr festivalu a najednou se vidím na seznamu mrtvých. Viděl jsem v televizi vlastní smrt. Volaly mi desítky lidí, všem musím vysvětlovat, že žiju. Oni se tam snad zbláznili, pohřbít mě zaživa,“ nechápal herec. Říká se, že když někdo někoho zaživa pohřbí, ten pak žije dlouho. Držíme palce, aby to byl příklad i Stanislava Fišera. Přejeme pevné zdraví, Mistře!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.