Celebrity

16. června 2021 11:05

Petra Kloidová

Dana Morávková hraje mrchy: Každou rolí si musíte znovu vybojovat svoje místo

Dana Morávková má jako herečka speciální dar. V televizním světě dokáže hrát ty největší mrchy, které ale diváci milují. Na rozdíl od seriálových postav má sympatická bruneta svůj osobní život poskládaný dokonale. S manželem, Petrem Maláskem, žije pětadvacet let a v herecké branži se o ní říká, že je spolehlivá a zodpovědná. My jsme se potkaly těsně poté, co se vrátila z kosmetiky, a tak se první téma hovoru nabídlo samo.

  • Vzhled je u herečky důležitá věc. Pocítila jste někdy v práci tlak, že byste měla „nějak“ vypadat?

Nikdy mi to nikdo nedal najevo. Buď jsem vyhrála konkurz, což byl případ Rodinných pout, později Velmi křehkých vztahů, které jsem točila pro Primu skoro šest let, takže tam mě producenti a režisér do role chtěli takovou, jaká jsem. Druhá možnost je, že si mě do role obsadí režisér nebo producent sám. Nikdo mi nikdy nic nediktoval. Já sama jsem se spíš vždy snažila jít té roli naproti vizuálně – jako je změna účesu, střih, barva nebo brýle. Ale samozřejmě mě baví i fáze, kdy pracujete na tom, aby ta role byla uvěřitelná. Když jsem měla hrát na violoncello, tak jsem měla učitele na violoncello. Když jsem měla ve Van Helsingovi létat, tak jsem dojížděla na Barrandov za kaskadéry a učila jsem se létat. Často točíme v angličtině nebo němčině, ale já jsem typ herečky, že čím těžší úkol, tím jsem šťastnější.

  • Ptám se proto, že se říká, že kamera přidává minimálně sedm kilo, to jste ale vy jako zapálená sportovkyně řešit asi nemusela.

Postavu si vždycky udržuji. Nikdy jsem do žádné role nemusela tloustnout, to jsem tedy obdivovala Renée Zellweger, že musela přibrat a do další role zase hubla. To asi vidí málokdo, že herecká profese může být v tomto hodně náročná, protože do toho natáčení dále hrajete divadlo, dabujete a chodíte do rozhlasu.

  • Většina vás zná jako brunetku. Měla jste někdy chuť změnit barvu nebo účes?

Vždy to bylo pro roli. Například do Princezny Husopasky mě obarvili na blond. Mám pocit, že v normálním životě to dělají hlavně ženy, které změní partnera, ale já jsem pětadvacet let se svým manželem (klavírista a skladatel Petr Malásek, pozn. red.), takže já ty změny dělám jen kvůli práci. Kdybych měla potřebu jít na ježka nebo se potetovat, tak to klidně udělám. Ale myslím si, že pro herečku to není úplně vhodné mít například tetování. Určitě vám to šikovná paní maskérka zalíčí, ale je to starost navíc.

  • Spousta mužů si myslí, že se ženy líčí kvůli nim. Co si myslíte vy?

Ženy se líčí kvůli sobě. A myslím si, že ženy hodně dbají na svůj vzhled kvůli jiným ženám. Opravdu by se mi nestalo, že by mi manžel řekl, tahle rtěnka je na tobě hezčí (směje se). Dokonce si pamatuji, že když jsem procházela proměnou na Andreu z Rodinných pout, z té něžné blondýnky jsem se měnila na černovlasou dračici a měla jsem odbarvené a ostříhané vlasy, tak mě měl manžel vyzvednout v kadeřnictví. Pozdravila jsem ho a on mi řekl dobrý den. Vůbec mě nepoznal.

  • Nepochybně máte štěstí na muže. S manželem jste pětadvacet let a váš tatínek (matematik) byl také výjimečná osobnost. Jak vás takoví muži ovlivnili v životě?

Já mám muže ráda a mám ráda jejich uvažování. Chlapi nedrbou, chlapi si to vyřeší a za tři vteřiny jsou zadobře. To je mi na mužích neskutečně sympatické. Nemají proti sobě žádné nenávisti a zášti. Co znám muže jako dědu, tátu, muže před Petrem, Petra, tak jednají na rovinu, a to je mi sympatické.

  • K mužům patří bojovnost. Měla jste někdy pocit, že si potřebujete vybojovat místo na světě?

Každou rolí. Každou rolí jste na začátku, musíte si vybojovat místo. Musíte si vybojovat místo v kolektivu, když nastoupíte do rozjetého vlaku...

  • Říká se o vás, že jste jedna z nejzodpovědnějších hereček. Co si myslíte vy osobně, že je vaše přednost?

Jsem velmi empatická, stojím nohama na zemi, jsem normální a moje velká výhoda je, že já velmi rychle poznám, ačkoliv to nedávám najevo, co si lidé myslí nebo kdy na mě hrají nějakou hru. Tento šestý smysl mám vyvinutý dokonale.

  • To máte po mamince?

Nevím, po kom to mám. Ale také mám logické myšlení a to mám jednoznačně po tatínkovi.

  • Jaké herečky se vám osobně líbí?

Vždy jsem milovala Danu Medřickou pro její herectví, milovala jsem paní Hegerovou. K této paní zpěvačce jsem měla blízko, Petr ji doprovázel asi pětadvacet let a milovala jsem naše setkání po koncertě v divadle, kdy jsme si mohli povídat. Oceňovala práci jiných, byla pořád v obraze, poslouchala rádio. Měla jsem i moc ráda paní Jiráskovou a teď jsem úplně unesená z paní Bohdalové, ale miluji i Soňu Červenou. Ráda vzpomínám na Věru Galatíkovou, která se nám věnovala na škole, ačkoliv jsme pro ni byly cizí děti.

  • Všechny spojuje to, že jsou to zralé ženy. V čem vás inspirují?

Zkušeností, moudrostí, jsou vyrovnané. Už nepotřebují bojovat o svoje místo na světě, protože už ho mají. A myslím si, že všechny tyto ženy, co jsem vyjmenovala, měly velký smysl pro humor. Vzpomínám si, když jsme točili Rodinná pouta a paní Jirásková seděla a kouřila. Byla to velká kuřačka. Přišel tam asistent režie a chtěl se jí zavděčit, tak jí říkal: Paní Jirásková, já jsem také kouřil, ale pak jsem přestal. A paní Jirásková mu s cigaretou v ruce odvětila: No jo, pane režisére, vy holt nemáte pevnou vůli.

Danu Morávkovou můžete právě teď sledovat na nové stanici Prima Star v seriálu Rodinná pouta.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.