Celebrity

17. února 2022 06:05

David Laštovka

Jan Přeučil: První manželku tajil, druhou našel mrtvou. Otec tragicky uhořel. Proč nemá děti?

U kolegů si vysloužil přezdívku Johnny Spray, kterou mu vymyslel herec Jiří Bartoška, když ho pozoroval, jak si na líčicím stolku rovná své parfémy. Jan Přeučil, který je považován za nejslušnějšího a nejgalantnějšího českého herce, slaví 85. narozeniny. Život rozhodně neměl jednoduchý a zažil několik tragédií.

Poprvé se Jan Přeučil ženil už na vojně. Jak ale přiznává, bylo to spíše manželství na zkoušku. „Byl jsem na vojně v Českých Budějovicích, a protože jsem měl tátu v kriminále (otec byl v politickém procesu společně s Miladou Horákovou a dalšími odsouzen za protistátní činnost a odsouzen na doživotí, pozn. red.), nebyl jsem jako většina mých kolegů v armádním uměleckém sboru, ale na rotě. V divadle v Budějovicích ale tenkrát potřebovali mladého herce, tak jsem tam nahrával a taky jsem chodil pracovat do rozhlasu, kde se mi líbila taková černovláska, se kterou jsem měl zkušební manželství,“ překvapil Jan Přeučil v rozhovoru pro týdeník Téma s tím, že svazek vydržel jen krátkou dobu.

Jeho otec František, který byl v politických procesech nespravedlivě odsouzen, byl nakonec podmínečně propuštěn v roce 1963 a o pět let později mu byla podmínka zrušena. V roce 1989 po pádu komunistického režimu byl rehabilitován, založil Klub Milady Horákové a snažil se lidem připomínat krutá padesátá léta. V roce 1996 však tragicky uhořel při požáru domu, který si z peněz za odškodné pořídil. Příčinou požáru byla závada ve staré elektrické instalaci.

K mrtvé manželce Štěpánce Haničincové ho přivedla jejich fenka

První opravdovou láskou Jana Přeučila byla o šest let starší herečka a moderátorka dětských pořadů Štěpánka Haničincová. Jiskra mezi nimi přeskočila v roce 1968 během natáčení francouzských pohádek. Když se o tři roky později brali, herečka měla z předchozích manželství dceru Sašu a syna Jana. „Když jsme spolu začali žít, tak mi Štěpánka povídá: ‚Víš, já už bych se nechtěla vdávat potřetí, ale tebe bych si vzala.‘ To byla výzva, kterou jsem rád přijal,“ prozradil Jan Přeučil.

Před Staroměstskou radnicí si uvědomil, jak slavnou dámu si vlastně bere. „Náměstí bylo plné lidí, hlavně jásajících dětí. Všichni nám chtěli popřát. Byla tam i řada kolegů, třeba Josef Vinklář nebo Vladimír Menšík, který nám přinesl štěňátko knírače,“ zavzpomínal herec. Přestože toužil po vlastních dětech, potomka se nedočkal. „Už to nebylo možné,“ pokrčil rameny.

Manželství se Štěpánkou bylo zpočátku idylické, pak se však na něm podepsaly hereččiny psychické problémy. Všechno začalo tím, když se její dcera provdala za chartistu a odstěhovala se s ním do Vídně. Haničincová za to zaplatila profesně. Musela skončit v televizi i v rozhlase a kariérní pád, ústup ze slávy, neustála. Trpěla depresemi, začala pít, prášky zapíjela becherovkou.

Po revoluci sice dostala možnost vrátit se zpátky na obrazovku, ale už to nebylo ono. „Neuměla zestárnout. Stále si představovala, že je Štěpánkou, jakou byla vždycky. Televize jí navrhovala, že by mohla být teta Štěpánka nebo babička Štěpánka, ale to ona nechtěla připustit,“ uvedl Přeučil. Její život vyhasl tragicky. Trpěla nízkým tlakem a vlivem nerovnosti ztratila rovnováhu a upadla na radiátor ústředního topení. Smrt byla rychlá. „Ráno jsem odjel na natáčení, v jedenáct jsem volal z Kavčích hor a ona říkala, že je vše v pořádku. Když jsem se večer vrátil, přiběhla fenka Piginka a ta mě k ní přivedla. Štěpánka ležela zraněná nehybně u topení. Zavolal jsem pohotovost, ale pánové ze záchranné služby konstatovali, že spadla o půl osmé a už jí nebylo pomoci,“ přiblížil Jan Přeučil.

Jan Přeučil se v kondici udržuje pravidelným plaváním

Přestože si myslel, že už navždy zůstane sám, láska si ho našla sama. Dal se dohromady s herečkou Evou Hruškovou, která byla jeho sousedkou. Od té chvíle tvoří nerozlučný pár. V roce 2000 se vzali a Jan díky tomu vyženil tři syny. Na svou ženu pěje samé ódy a je šťastný, že ji po svém boku má. „Mám velké štěstí, že jsem ve vrcholném věku potkal po Štěpánce právě ji,“ uvedl herec a přidal recept na spokojený vztah. „V našem věku si už vážíme klidu a pohody a snažíme se si je pěstovat. Důležité je také nebazírovat na zbytečnostech a nesmí chybět smysl pro humor,“ svěřil se oslavenec, který se stále udržuje v dobré fyzické kondici. „Třikrát týdně chodím plavat a každý den cvičím takzvaných Pět Tibeťanů. To je takový můj rituál,“ usmál se Jan Přeučil.