Celebrity

15. září 2021 06:00

Gabriela Kolinová

Utajené filmové vzpomínky. Jak to bylo mezi Pavlem Křížem a Miroslavou Šafránkovou?

Kdo by neznal romantickou komedii Jak svět přichází o básníky, kde se Pavel Kříž alias Štěpán Šafránek zamiluje do Borůvky v podání Miroslavy Šafránkové, sestry nedávno zesnulé herečky. Režisér Dušan Klein po letech zavzpomínal, co se dělo během natáčení, když zhasly kamery. O pikantnosti nouze nebyla.

Ústřední role Štěpána Šafránka a jeho nerozlučného kamaráda Kendyho měl původně ztvárnit Lukáš Vaculík s Ondřejem Vetchým. Režisér Klein ale nakonec vsadil na neokoukané tváře Pavla Kříže a Davida Matáska. „Na konkurzu byli výborní a navíc to byli opravdu velcí kamarádi, což jsem přesně potřeboval,“ zdůvodnil své rozhodnutí Klein.

Jejich angažmá však mělo jeden háček. Oba byli studenti maturitního ročníku a natáčení měli zakázané. Touha filmovat ale byla větší. Za tento prohřešek pak na vysvědčení dostali trojky z chování. Odměnou jim za to byla obrovská zkušenost, nespočet zážitků a také příjemný honorář. Za jeden natáčecí den měli 120 korun, což tehdy byly velké peníze.

Mezi Miroslavou Šafránkovou a Pavlem Křížem to okamžitě jiskřilo

Když se Klein rozhodl, že hlavní roli svěří herci Pavlu Křížovi, hledal pro něj typově vhodnou herečku, s kterou by vytvořili pohledný pár. „Najít tu správnou nebylo vůbec snadné. S obsazením Borůvky jsme měli problémy. Hledali jsme milou, sympatickou dívku, křehkou a nesmělou. Takovou k pohlazení,“ prozradil režisér.

V té době se dostala do kin pohádka Malá mořská víla s Miroslavou Šafránkovou a on vycítil, že právě ona by mohla být pro roli Křížovy lásky jako stvořená. Jeho pocit se ještě umocnil tím, když dorazila na kamerové zkoušky. Jak s odstupem let přiznal, mezi Miroslavou a Pavlem to okamžitě zajiskřilo. „Padli si do oka, krásně spolu ladili, dokonale se k sobě hodili. Prostě jim to spolu slušelo. Borůvka k nám přišla přímo z mořské pěny,“ přiblížil Klein.

Erotická scéna byla problém

Po přečtení scénáře mu však Šafránková dala nečekaně košem. „Oznámila mi, že jí vadí erotická scéna a že se svlékat nebude,“ zavzpomínal režisér. V jiných případech bych se za těchto okolností s herečkou okamžitě rozloučil, tentokrát se rozhodl udělat výjimku. Miroslava mu za to stála a přimluvil se za ní dokonce i Pavel Kříž. Nakonec tedy plánované choulostivé, intimní scény vyřešil šalamounsky. Nahradil je animovanými pasážemi. „Musím říct, že se nám to zalíbilo natolik, že jsme to pak zakomponovali do celého filmu a ten nápad používali i v dalších dílech,“ uvedl Dušan Klein.

Na Miroslavu Šafránkovou nezanevřel a hodlal ji obsadit i do čtvrté epizody básníků. Ovšem neuspěl. „Měla tam mít dvě děti, ale odmítla. Chtěla pro diváka zůstat Borůvkou,“ konstatoval režisér.

Na slavný film, který baví už několik generací, se můžete podívat ve čtvrtek 16. září od 20:00 na Prima MAX, případně o dva dny později ve 14:45 na TV Prima.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.