Správnej chlap David Matásek apeluje na ostatní: Mít vercajk v cajku je důležité
David Matásek je chlap, který se nestydí. Není také za co. Když jde o vážnou věc, herec neváhal a vybaven transparentem vyrazil do ulic Prahy, aby v rámci osvěty o preventivních prohlídkách či samovyšetření varlat apeloval na ostatní muže, že nemá cenu s návštěvou lékaře otálet.
K tradičnímu listopadovému projektu Movember, kladoucího si za cíl, šířit osvětu o problematice rakoviny prostaty a varlat, patří i tvář herce Davida Matáska.
Matásek, který v posledních letech sklízí úspěch skvěle ztvárněnou postavou poldy ve stejnojmenném seriálu v sobotu na Primě, uvedl, že „vercajk v cajku znamená, že se nevykašleme na pravidelnou roční prohlídku. Záchytů a diagnóz za rok je osm tisíc, pánové. Dnes se hodně řeší jiná nemoc, ale myslím, že na tohle bychom určitě neměli zapomínat. Zkuste samovyšetření varlat, nebo vyšetření prostaty u lékaře. To nás starší muže také zajímá a musíme si na to dávat pozor.“
Správnej chlap má koule i na vyšetření
Velká část mužů se návštěvy urologa, během které probíhá základní vyšetření, bojí. Je třeba zdůraznit, že se není čeho obávat – vyšetření není bolestivé! „Základem je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve, případně vyšetření ultrazvukem,“ vysvětluje profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc, odborník v oblasti léčby nádorových onemocnění mužského pohlavního ústrojí. „Já se zbavil studu tak, že jsem začal mít zdravotní problémy a nakonec jsem k doktorovi jít musel. Měl jsem chronickou infekci a bylo to nepříjemné. Ale jde jen o to poprvé, však to znáte,“ přiblížil herec s pořadu Showtime.
Polda II (7) [video p402172] Zdroj: FTV Prima
V posledních letech se rakovina prostaty stala nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u mužů v Česku. Ačkoli se vědci dlouhodobě snaží objasnit možnou souvislost mezi stravou, léky, životním prostředím a rakovinou prostaty, dosud žádnou přímou spojitost neprokázali. Jistou roli při vzniku tohoto onemocnění hrají genetické dispozice, těm se však není možné ubránit. U rakoviny prostaty tedy v současnosti neexistuje žádná primární prevence. Zbývá včasné zachycení. Když k němu dojde, má pacient velkou šanci na vyléčení. Je tedy zcela klíčové, podstupovat pravidelná preventivní vyšetření. Protože platí, jak hlásí David Matásek ve spotu, který nyní koluje na sociálních sítích: „Než vyrazíte na cestu, je dobrý zkontrolovat, jestli máte dost benzínu. Jestli je správnej tlak v pneumatikách a jestli máte motorovej olej, aby se motor nezadřel… A taky je dobrý zkontrolovat, jestli dole je všechno v pořádku. Rozumíte? Dole. Třeba vám s tím někdo pomůže. Ale co se stane v garáži, zůstane v garáži."
Co může pro zdravou prostatu udělat žena?
Zprvu to bude znít možná trochu neuvěřitelně, ale i žena může v tomto ohledu udělat něco pro svého muže. „Zásadní roli v léčbě onemocnění hraje včasná diagnostika. Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou žena může pro svého partnera udělat, je poslat jej na preventivní vyšetření, případně ho tam alespoň objednat. Důležitá je také komunikace a psychická podpora ze strany partnerky. Rakovina je vždy velmi citlivé téma, v tomto případě o to více, že se jedná o intimní mužské partie,“ uvedl profesor Babjuk.
Kam jít na vyšetření najdete přehledně na webu muziprotirakovine.cz.