Celebrity

7. prosince 2021 05:59

Zuzana Schneidewind

Správnej chlap David Matásek apeluje na ostatní: Mít vercajk v cajku je důležité

David Matásek je chlap, který se nestydí. Není také za co. Když jde o vážnou věc, herec neváhal a vybaven transparentem vyrazil do ulic Prahy, aby v rámci osvěty o preventivních prohlídkách či samovyšetření varlat apeloval na ostatní muže, že nemá cenu s návštěvou lékaře otálet.

K tradičnímu listopadovému projektu Movember, kladoucího si za cíl, šířit osvětu o problematice rakoviny prostaty a varlat, patří i tvář herce Davida Matáska.

Matásek, který v posledních letech sklízí úspěch skvěle ztvárněnou postavou poldy ve stejnojmenném seriálu v sobotu na Primě, uvedl, že „vercajk v cajku znamená, že se nevykašleme na pravidelnou roční prohlídku. Záchytů a diagnóz za rok je osm tisíc, pánové. Dnes se hodně řeší jiná nemoc, ale myslím, že na tohle bychom určitě neměli zapomínat. Zkuste samovyšetření varlat, nebo vyšetření prostaty u lékaře. To nás starší muže také zajímá a musíme si na to dávat pozor.“

Správnej chlap má koule i na vyšetření

Velká část mužů se návštěvy urologa, během které probíhá základní vyšetření, bojí. Je třeba zdůraznit, že se není čeho obávat – vyšetření není bolestivé! „Základem je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve, případně vyšetření ultrazvukem,“ vysvětluje profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc, odborník v oblasti léčby nádorových onemocnění mužského pohlavního ústrojí. „Já se zbavil studu tak, že jsem začal mít zdravotní problémy a nakonec jsem k doktorovi jít musel. Měl jsem chronickou infekci a bylo to nepříjemné. Ale jde jen o to poprvé, však to znáte,“ přiblížil herec s pořadu Showtime.

V posledních letech se rakovina prostaty stala nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u mužů v Česku. Ačkoli se vědci dlouhodobě snaží objasnit možnou souvislost mezi stravou, léky, životním prostředím a rakovinou prostaty, dosud žádnou přímou spojitost neprokázali. Jistou roli při vzniku tohoto onemocnění hrají genetické dispozice, těm se však není možné ubránit. U rakoviny prostaty tedy v současnosti neexistuje žádná primární prevence. Zbývá včasné zachycení. Když k němu dojde, má pacient velkou šanci na vyléčení. Je tedy zcela klíčové, podstupovat pravidelná preventivní vyšetření. Protože platí, jak hlásí David Matásek ve spotu, který nyní koluje na sociálních sítích: „Než vyrazíte na cestu, je dobrý zkontrolovat, jestli máte dost benzínu. Jestli je správnej tlak v pneumatikách a jestli máte motorovej olej, aby se motor nezadřel… A taky je dobrý zkontrolovat, jestli dole je všechno v pořádku. Rozumíte? Dole. Třeba vám s tím někdo pomůže. Ale co se stane v garáži, zůstane v garáži."

Co může pro zdravou prostatu udělat žena?

Zprvu to bude znít možná trochu neuvěřitelně, ale i žena může v tomto ohledu udělat něco pro svého muže. „Zásadní roli v léčbě onemocnění hraje včasná diagnostika. Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou žena může pro svého partnera udělat, je poslat jej na preventivní vyšetření, případně ho tam alespoň objednat. Důležitá je také komunikace a psychická podpora ze strany partnerky. Rakovina je vždy velmi citlivé téma, v tomto případě o to více, že se jedná o intimní mužské partie,“ uvedl profesor Babjuk.

Kam jít na vyšetření najdete přehledně na webu muziprotirakovine.cz.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.