Celebrity

29. července 2021 06:05

Petra Kloidová

Princezna Diana a Charles: Věta její sestry zabránila Dianě odvolat svatbu století

Svatba princezny Diany

Nejhorší den mého života, tak o deset let později nazvala královna lidských srdcí vlastní svatbu s princem Charlesem. Královské vdavky Diany a prince Charlese před čtyřiceti lety sledovalo 750 miliónů lidí po celém světě. Dianu tehdy miloval celý svět kromě prince Charlese.

Dvacetiletá učitelka v mateřské školce, Diana Spencerová, řekla ano budoucímu králi Spojeného království 29. července v roce 1981. Anglie v té době procházela ekonomickou krizí, vysokou nezaměstnaností a trápily ji bouřlivé občanské stávky, na luxusní královské svatbě to ale nebylo poznat. Svatba mladého páru měla podtrhnout význam monarchie.

Diana neslíbila poslušnost

Diana kráčela do schodů katedrály svatého Petra v opulentní róbě barvy slonové kosti zdobené krajkou s mohutným závojem, který se prolnul s osmimetrovou vlečkou. K sukni měla princezna připnutou podkovu z 18 karátového zlata a její zásnubní prsten stál 30 tisíc liber. Dvaatřicetiletý princ Charles se ženil v uniformě. Obřad trval dvě a půl hodiny, nervózní Diana při něm omylem přehodila dvě jména ze čtyř prince Charlese (Philip Charles Arthur George) a jako novomanželka nevyjádřila tradiční slib poslušnosti, což následně vyvolalo společenské diskuze.

Novomanžele čekal po slavnostním ceremoniálu 600tisícový dav před katedrálou. Manželé byli vůbec první, kteří se políbili na balkóně Buckinghamského paláce. Na novodobou tradici následně navázali jejich synové princ William a Harry během svých svateb.

Podezřele rychlé zásnuby a naivní očekávání

Za svatbou století se šesti tisíci svatebních darů stála pachuť pozlátka. Diana nazvala svatbu s princem Charlesem jako nejhorší den jejího života v nahrávkách audiorozhovoru z roku 1991, které byly připravované pro knihu Andrew Mortona Diana: Její pravdivý příběh. Princezna v rozhovorech prozradila, že měla od začátku zásnub s Charlesem velké pochybnosti o jejich vztahu.

Zásnuby proběhly kvapem, necelý rok po první schůzce Lady Di a Charlese, protože královská rodina na „starého mládence“ spěchala. Princ v té době miloval zadanou Camillu, o Dianě mluvil před přáteli jako o dítěti a nebyl daleko od pravdy. Devatenáctiletá dívka znala pouze internátní školy, do vztahu tak přicházela s naivním očekáváním velké lásky a královského titulu.

Lakonická poznámka sester

V období příprav na svatbu se Diana zmítala ve zmatenosti. „Nemyslím si, že jsem byla tehdy šťastná. Nepokoušela jsem se tu svatbu odvolat ve smyslu, že bych opravdu učinila nějaké kroky, ale myslím, že to byl nejhorší den mého života,“ říká v audionahrávce, která se objevila i v dokumentu Diana: In her own words.

Nedlouho po zásnubách objevila náramek s věnováním Camille, o které Charles stále tvrdil, že je to jen kamarádka. Dianě se potvrdila její intuice, tehdy spěchala za sestrami, aby jim řekla, že si Charlese vzít nechce.

„To je smůla. Tvůj obličej je už i na utěrkách, z tohohle nemůžeš vycouvat,“ řekly jí tehdy. Diana si uvědomila, že už je pozdě. Budoucí princezna se stala jen dalším ozubeným kolečkem v obrovském stroji jménem britská monarchie, jenž musí na oko fungovat i rozbitý. Od tohoto momentu o sobě mluvila jako o obětním beránku. Za pár dní vstoupila do manželství bez lásky před Bohem a 750 miliony lidmi.

V manželsví jsme byli tři

Manželství prince Charlese a Diany vydrželo patnáct let. Od roku 1992 žili manželé odloučeně. V roce 1995 potkala princezna Diana nejspíše lásku svého života, chirurga pákistánského původu. A v roce 1996 po skandálním televizním rozhovoru, kde princezna Diana prozradila, že v manželství byli vždy tři, Charles požádal právníky, aby urychleně vypracovali žádost o rozvod.

Rok po rozvodu, v roce 1997, Diana zemřela při automobilové nehodě po boku svého milence Dodiho Al-Fayeda. Princ Charles si vzal ženu svého života, Camillu Parker-Bowles, po pětatřiceti letech známosti v roce 2005.

Zdroj a autor videa: AP

PRINCEZNĚ DIANĚ BY BYLO 60: ODMÍTLA TRADIČNÍ SLIB A JEDINÝM GESTEM SE ZAPSALA DO HISTORIE.

Sdílejte článek
Štítky děti Velká Británie Anglie láska manžel Princezna Diana svatba Diana Karel III. Svatba Charlese a Diany Camilla, královna-manželka William, princ z Walesu Andrew Morton

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.