Celebrity

1. července 2021 06:10

Anna Kopečková

Princezna Diana odmítla tradiční svatební slib. Jediným gestem se zapsala do historie

Přestože od její smrti letos uplyne už 23 let, v srdcích mnoha lidí, a to i Čechů, zůstává stále. Fanoušky zajímala její elegantní móda i netradiční vystupování v rámci tak konzervativní britské královské rodiny. O princezně Dianě už bylo napsáno mnoho, existuje ale několik skutečností, které nejsou až tak známé.

Idylické dětství? Až tak moc ne!

Diana, princezna z Walesu, rodným jménem Diana Frances Spencer, byla dcerou aristokratických rodičů. Měla dvě starší sestry Sarah a Jane a rok a půl před jejím narozením se narodil ještě chlapec John, který ale zemřel jen několik hodin po svém narození. Její rodiče měli poměrně bouřlivý vztah, v němž nechybělo podvádění, a dokonce i fyzické týrání. Navíc oba toužili po synovi, který se jim nakonec narodil v roce 1964, manželství to ale nezachránilo. Když bylo Dianě 7 let, rodiče se rozvedli a poměrně ošklivý spor o děti nakonec vyhrál otec, s nímž Diana strávila zbytek dětství.

Ve škole jí to moc nešlo

V době, kdy byla Diana dítětem, bylo běžné, že děti z vyšší společenské třídy měly svého domácího učitele. V devíti letech ale musela Diana kvůli rozvodu rodičů nastoupit do školy v Norfolku, kde její rodina bydlela, a ve 12 letech pak byla poslána do exkluzivní internátní školy. K vzorné studentce ale měla daleko. Poté, co nesložila dvakrát po sobě zkoušku, musela školu v Británii v 16 letech opustit. Její otec ji zapsal do soukromé dívčí školy ve Švýcarsku, aby si mohla dokončit vzdělání. Po dokončení studií pak vystřídala několik zaměstnání. Pracovala na částečný úvazek jako uklízečka a hlídačka dětí a nějakou dobu i jako učitelka v mateřské školce. Stala se tak první královskou nevěstou, která kdy měla placenou práci, než se zasnoubila s dědicem britského královského trůnu.

Baletní sen jí nevyšel

Jako malá holčička chodila do hodin baletu, který milovala. Jenže když začala růst, bylo jasné, že se svého snu bude muset vzdát. Se svými 178 centimetry byla na baletku moc vysoká. Její láska ke klasickému tanci však nezmizela, stala se velkou příznivkyní Anglického národního baletu. Dianina baletní učitelka Anne Allan v roce 2017 svůj čas s princeznou popsala slovy: „Měla tanec v duši. Milovala volnost pohybu a tance. Bylo vidět, že jí to pomáhá zmírnit její citové trápení."

Charlese přebrala své sestře

První s princem Charlesem randila lady Sarah Spencerová, Dianina starší sestra, s níž měla Diana velmi blízký vztah. Ta přivedla prince na rodinnou sešlost, kde poznal Dianu. Té bylo tehdy pouhých 16 let. Než se spolu o tři roky později zasnoubili, viděli se jen asi dvanáctkrát. V té době bylo Dianě 19 a Charlesovi 32 let a byl už pod velkým tlakem – rodina i veřejnost očekávaly, že si najde nevěstu. I princ Phillip tlačil na svého syna a řekl tehdy: Musíte udělat správnou věc.“ Svatba se tedy konala hned o rok později.

Zásnubní prsten si vybrala z katalogu

Diana byla proslulá tím, že si věci dělala po svém, bez ohledu na královský protokol. Například svůj zásnubní prsten si vybrala z kolekce světoznámého klenotnictví Garrard, a to přesto, že si členové královské rodiny nechávají většinou své zásnubní prsteny vyrábět na zakázku, aby byly naprosto jedinečné. Prsten se skládá ze 14 solitérních diamantů, které tvoří kruh kolem dvanáctikarátového safíru, a to vše je usazeno v bílém zlatě. Nyní prsten patří manželce prince Williama, vévodkyni Kate.

Měla nejdelší svatební vlečku a odmítla tradiční slib

Její svatební vlečka byla nejdelší v historii královských svateb v Británii. Měřila víc jak 7,5 metru! Slonovinové taftové svatební šaty byly zdobeny flitry, výšivkami a deseti tisíci perlami. Budoucí princezna Diana měla několik zkoušek, aby se v šatech naučila chodit a aby svatba proběhla v pořádku.

Originální byla i ve svém svatebním slibu. Podle královské tradice měla říct, že bude svého manžela poslouchat, ale to odmítla. Jaká troufalost! Místo toho slíbila, že ho bude milovat, utěšovat, ctít a udržovat v nemoci a ve zdraví. Její příklad následovaly obě manželky jejích synů – o tři desetiletí později Kate Middleton a později také Meghan Markle.

Byla první, která rodila v nemocnici

Podle královských tradic se následníci britského trůnu vždy rodili doma. Princ William byl však prvním budoucím monarchou narozeným v nemocnici. Jeho i prince Harryho porodila Diana v londýnské nemocnici Panny Marie. A prosadila si i jejich jména, přestože Charles si přál, aby se jmenovali Arthur a Albert. Nakonec zvítězil menší kompromis. Celé Williamovo jméno je totiž William Arthur Philip Louis, Harry se jmenuje Henry Charles Albert David.

Její styl výchovy byl pro královskou rodinu dost nekonvenční

Diana nebyla obyčejná královská matka, i v tomto směru šla proti ustáleným královským zvyklostem. To, co je normální v běžných rodinách, bylo totiž do té doby pro královské děti vzácností. Jenže Diana byla odhodlána vychovat prince Williama a prince Harryho co nejběžněji. Udělala si na své syny čas, kdykoli to jen její povinnosti dovolily, a brala je ven na výlety, kam jezdí i ostatní děti, třeba do Disney Worldu. Dbala na to, aby zažili obyčejné věci, jako je jít do kina nebo stoupnout si do fronty v McDonalds. Někdy však chlapci doprovázeli matku i na místa, kam se děti běžně nevodí, do nemocnice a na kliniku AIDS. Již v mladém věku se tak učili, že život není vždy a pro všechny růžový.

Vymyslela dekoltové kabelky

Dianinou soukromou návrhářkou byla Catherine Walkerová, s níž ji pojilo téměř sesterské pouto. Nejoblíbenější Dianinou barvou byla růžová, na starých snímcích ji tak často můžete vidět v kostýmcích či šatech v různých odstínech růžové. Pověstná byla i svými malými kabelkami ve tvaru psaníček, které si vysloužily název Cleavage bags, dekoltové kabelky. Často nosila poměrně odvážné modely šatů, takže kabelky používala hlavně při vystupování z auta, kdy na ni byly upřeny objektivy kamer a fotoaparátů. Přikládala si je na hrudník, aby fotografové nezachytili něco, co mělo zůstat veřejnosti skryto.

Psala tisíce děkovných kartiček

Diana byla známá tím, že psala kartičky s poděkováním každému, kdo jí dal nějaký dárek. Dokonce poslala krátké poděkování tisícům lidí, kteří přinesli dárek princi Williamovi poté, co se narodil. Dnes mají její ručně psané vzkazy velkou hodnotu, některé byly dokonce vydraženy a jejich majitelé za některé z nich dostali v přepočtu 50 tisíc, ale i téměř půl milionu korun, v závislosti na obsahu a jedinečnosti vzkazu.

Slavná fotografie, která se zapsala do historie

Své šaty také klidně dala do aukce. S nápadem přišel syn William a Diana jej realizovala jen dva měsíce před svou smrtí. Do aukce tehdy šlo 79 jejích šatů, za které tehdy obdržela v přepočtu kolem 140 milionů korun. Akce probíhala v aukční síni Christie´s v New Yorku a výdělek šel na výzkum léčby AIDS a léčby rakoviny prsu. V souvislosti s AIDS se zapsala do historie už v roce 1987, kdy byla vyfotografována, jak si potřásá rukou s pacientem s HIV, aniž by měla ochranné rukavice. Fotografie pomohla šířit poselství o povědomí o HIV a vzdělávat veřejné vnímání této nemoci. Ten den princezna otevřela první britskou jednotku HIV/AIDS v londýnské nemocnici Middlesex, která ošetřovala pacienty infikované tímto virem.

Neskrývala své problémy

Diana s Charlesem měla poměrně komplikované manželství a rozhodla se o něm nemlčet. Už v květnu 1991 začala své myšlenky nahrávat na kazety, aby zaznamenala svou stránku celého příběhu. Kazety pak nechala doručit svému příteli, britskému novináři Andrewu Mortonovi, který psal o událostech v královském paláci. „Princezna mluvila o svém neštěstí, pocitu zrady, pokusech o sebevraždu – a o dvou věcech, o kterých jsem nikdy předtím neslyšel: o bulimii a ženě zvané Camilla,“ řekl Morton o kazetách. Na jejich základě pak napsal knížku Diana: Její skutečný příběh, která se stala bestsellerem a navždy změnila příběh o princezně. V roce 1992 došlo k odluce královského páru a až po čtyřech letech následoval oficiální rozvod. Ještě předtím ale stihla Diana poskytnout velmi otevřený a překvapivý rozhovor pro britský pořad Panorama na BBC, v němž ještě jako členka královské rodiny útočila proti monarchii. Něco takového do té doby nikdo z královské rodiny neudělal a pro princeznu Dianu to znamenalo přerušení všech vztahů s královskou rodinou. Dodnes se ovšem spekuluje o tom, zda redaktor BBC nepřiměl tehdy Dianu k rozhovoru pomocí lži a manipulace s fakty. Podobný velmi otevřený rozhovor poskytli letos v březnu Meghan Markle s princem Harrym.

Charles nebyl jediným mužem jejího života

Už během manželství s Charlesem měla Diana několik milostných románků. Velmi zamilovaná byla například do osobního bodyguarda Barry Mannakeeho, který byl kvůli tomu propuštěn a o rok později zemřel při motocyklové nehodě. Diana tvrdila, že šlo o vraždu, její domněnka se ale nikdy nepotvrdila. Minimálně rok před rozvodem randila s pákistánským kardiochirurgem Hasnatem Khanem. Seznámila se s ním během jedné ze svých návštěv v nemocnici. Mluvila o něm jako o lásce svého života, říkala mu Mr. Wonderful a plánovala s ním společnou budoucnost. Dokonce se za ním chtěla přestěhovat do Pákistánu. Svůj poměr po celou dobu tajili a po dvou letech ho ukončili. Tlak ze strany médií byl obrovský, Diana se navíc seznámila s bohatým Dodi Al-Fayedem, synem egyptského miliardáře a vyhlášeným playboyem. Románek s ním si zřejmě začala proto, že chtěla, aby milovaný Hasnat žárlil. Pravda je, že Dodi se díky Dianě konečně usadil, a dokonce si ji chtěl vzít. K tomu už ale nedošlo. Oba tragicky zemřeli během automobilové nehody v Paříži v roce 1997.

MŮJ MUŽ PLÁNUJE AUTONEHODU: NAŠLA SE ZÁHADNÁ POZNÁMKA PSANÁ DIANOU.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.