zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Silný příběh. Dětský sbor z Luníka IX všechny ohromil v soutěži talentů

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Žaneta Dernerová , Vydáno: 20.09.2021
Soutěž Česko Slovensko má talent předvedla, jak lze bořit mýty a předsudky ohledně znevýhodněných obyvatel. Do dalšího kola postoupil dětský soubor Devjatkakere Čhave, v němž zpívají děti ze slovenské vyloučené lokality Luník IX. Podívejte se v ukázkách na jejich příběh i vystoupení.

reklama

Nejen hledání nových talentů je cílem show Česko Slovensko má talent. V pátečním díle nám porotci jasně ukázali, že soutěž má mnohem hlubší dosah, když všichni do jednoho ocenili dětský sbor Devjatkakere Čhave, který pochází ze sociálně vyloučené lokality na Slovensku Luníku IX.

Když na pódium dorazí roztomilý chlapec s dirigentskou hůlkou v ruce, nesměle se ukloní a vzápětí si jedním gestem vynutí větší a větší potlesk, získá si srdce všech členů poroty. To ještě netuší, že v následující okamžik za ním na stage dorazí mnohačlenný sbor stejně usměvavých dětí.

Dětský sbor Devjatkakere Čhave neboli Děti z Luníka IX

Do talentové soutěže dorazili z Košic, jmenují se Devjatkakere Čhave, což v překladu znamená Děti z Luníka IX. „Luník IX byl sociální experiment, kdy se komunisti rozhodli zbavit se obyvatelů starého města Košic. Tento experiment byl mimořádně nešťastný,“ vysvětluje hned na úvod Jaro Slávik.

Česko Slovensko má talent IX - Devjatkakere Čhave.
Autor: FTV Prima Česko Slovensko má talent IX - Devjatkakere Čhave.

Romské sídliště Luník IX je na Slovensku nejznámější vyloučenou lokalitou a symbolem chudoby. Ačkoliv tam vzniklo na 600 sociálních bytů, jejich obyvatelům v těžké situaci dále nikdo nepomáhal, tudíž se jejich problémy ještě více znásobily.

Dětský sbor, který vznikl teprve před dvěma lety, se snaží zbořit předsudky lidí a ukázat jim, že děti z Luníka IX nejsou nijak špatné, právě naopak. „Naše děti dělají čest Luníku IX,“ říká jejich vedoucí.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT IX (3) – Vystoupení Devjatkakere Čhave

Soubor Devjatkakere Čhave všechny přítomné nadchl 

Nejen krásným zpěvem, ale i drobnou choreografií si děti získaly sympatie všech v sále Incheba Expo arény v Bratislavě a po jejich vystoupení je čekal dlouhý potlesk vestoje. „Je to úžasný, trávit ten čas tímto způsobem, něco se naučit, mít kamarádství na život a na smrt,“ zhodnotila dojatá Marta Jandová.

Česko Slovensko má talent IX - Martina Medviďová.

Diana Mórová vysekla poklonu ženě s roztroušenou sklerózou: Lidé by se před vámi měli sklánět

 „Člověk nesmí být sám na tady tom světě a právě jenom s kamarádama může zvládnout jakýkoliv problém. Tak spolu krásně držte, protože jste jedno. Je v tom síla, že jste takhle spolu,“ neskrývala svůj obdiv Marta, která ocenila i jejich učitele za to, že se věnuje dětem, o které by se kromě rodičů nikdo jiný nestaral.

Marta Jandová šla děti pozdravit na pódium.
Autor: FTV Prima Marta Jandová šla děti pozdravit na pódium.

Stejně to vidí i porotce Jaro Slávik. „Důležitější než to, jak to děláte, je, co děláte. Protože stále žijeme v zemi, kde sociální mobilita a prorážení skleněných stropů jsou tabu,“ vysekne vedoucímu poklonu Jaro, podle něhož je na jejich vystoupení sice znát, že existují pouze dva roky, ale jejich poselství je zásadnější.

Talent nehledí na původ nebo sociální postavení

„Nenávist, strach, nesetkáváme se s lidmi, kteří jsou nějakým způsobem vyčlenění jenom kvůli tomu, že se narodili jinde než v Bratislavě a že mají tmavší pleť,“ popisuje Jaro s tím, že právě tato soutěž je otevřena tomu dávat prostor a možnost všem bez ohledu na jejich původ nebo sociální postavení.

Když v zákulisí pak děti společně slaví svůj postup i s moderátory soutěže Davidem Gránským a Jasminou Alagič, uvědomí si manželka rappera Rytmuse další aspekt, ve kterém nás může talentová show obohatit. „Jestli jsem doteď neznala pravou podstatu Talentu, myslela jsem si, že se hledají jenom talenti, tak jsem pochopila, že to může mít o dost hlubší odkaz,“ říká Jasmína s tím, že právě postoupením tohoto sboru jdou tak trochu bourat předsudky.

Na další epizodu talentové show Česko Slovensko má talent se těšte v pátek od 20:15 na Primě. 

reklama

Související témata: ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT , Česko Slovensko má talent 2021 , dětský sbor , Devjatkakere Čhave , Jaro Slávik , Marta Jandová , Jasmina Alagič , David Gránský , FTV Prima , dojemný příběh

reklama

Přečtěte si také

reklama