Celebrity

9. února 2022 14:38

Anna Kopečková

Snowboardistka Šárka Pančochová je v Americe vdaná paní. Proč svatbu s přítelkyní urychlila?

Přestože se o ní v těchto dnech píše hlavně v souvislosti s olympiádou v Pekingu, snowboardistku Šárku Pančochovou zná řada lidí hlavně jako bojovnici za práva gayů a lesbiček.

Snowboardistka Šárka Pančochová sice ve své nejsilnější disciplíně na olympiádě v Pekingu neuspěla, i tak se ale zapsala do olympijské historie. Jako první freestyle snowboardistka v historii her se totiž kvalifikovala ve všech třech disciplínách, které má tento sport v programu - ve slopestylu, Big Airu a U-rampě. Největší šance si dávala ve slopestylu. tedy akrobatickém snowboardingu. Že je v něm hodně dobrá ukázala už před osmi lety na olympiádě v ruském Soči, kde skončila pátá. Bohužel jí závod nevyšel tak, jak si představovala, a do finále se neprobojovala. Nechme se ale překvapit, co předvede v závodu na U-rampě a pak v pondělí 14. února, kdy jí čeká její další silná disciplína - Big Air.

Strach musí jít stranou

O snowboardu se říká, že je to sport plný pohody, ležérnosti a nenucenosti. Je to ale i sport plný pádů a často bolestivých zranění. Otřesy mozku, vykloubená ramena, zlomené klíční kosti, přetržené vazy, s tím vším má Šárka bohaté zkušenosti. Takový skok, který jě někdy dlouhý i dvacet metrů, vyžaduje notnou dávku odvahy, kterou musí mít nejen Šárka, ale i její blízcí, kteří ji na závodech sledují. Jak to snášejí? „Mamka se radši ani nedívá, jenom sleduje záznamy, ale všichni vědí, jak mám snowboard ráda, tak mi to nerozmlouvají,“ svěřila se před několika lety snowboardistka. Po třicítce je ale už trochu opatrnější. „Neženu se do všeho po hlavě, což mi i pomáhá, protože jsem neměla tolik zranění. Díky tomu jsem vyježděnější a možná i z toho důvodu dělám lepší triky," řekla před odletem do Pekingu v rozhovoru pro iDnes.

Rodačka z Uherského Brodu si poprvé stoupla na snowboard v 11 letech a na trénování jí muselo stačit malé lyžařské středisko v blízkých Nezdenicích. Když jí bylo 15 let, všiml si jí na snowboard campu bývalý profesionální snowboardista Jožin Toufar a pod jeho vedením se začala profesionálně věnovat freestyleovému snowboardingu. Hned o tři roky později se stala juniorskou mistryní světa v disciplíně Big Air a následovaly další úspěchy.

Babičku její lesbický vztah trochu rozhodil

Mnoho lidí spíš než profesionální kariéra ale zajímal Šárčin soukromý život. O tom, že není na kluky, se dlouho šuškalo. Šárka to přiznala otevřeně na jaře 2017 v rozhovoru pro web Outsports.com. „Nemám co schovávat. Diskuze nečtu, neregistrovala jsem, co kdo říkal a psal. Ale měla jsem většinou kladné ohlasy, jsme přece ve 21. století, není to žádný big deal. Rodiče to věděli delší dobu, měla jsem přítelkyni-snowboardistku asi tři roky, jenom babička byla trochu rozhozená,“ okomentovala Šárka Pančochová svůj coming out v pořadu Rozstřel na iDNES.tv.

Jen o pár měsíců později požádala o ruku svou partnerku Kaileen Laree a jako správná sportovkyně to udělala stylově – na nejvyšší hoře amerického státu Oregon s názvem Mount Hood. V té době obě plánovaly, že se vezmou, až budou v Česku možné i sňatky gayů a lesbiček. Jenže toho se nedočkaly, a tak se loni v létě vzaly v Americe. „O svatbě jsme přemýšlely dlouho, ale nakonec to urychlila covidová situace. Svatba nám totiž usnadnila cestování,“ přiznala Šárka, ale rychle se smíchem dodala: „Ne že bychom se neměly rády, tohle nebyl jediný důvod. Jen jsem původně chtěla počkat, až bude manželství pro všechny možné i v Česku.“

Romantická svatba v přírodě a s medvědy

Vzaly se uprostřed přírody amerického státu Washington. Protože celý obřad vypadal překrásně, dobrodružně a zároveň velmi romanticky, je neuvěřitelné, že jeho příprava byla jen otázkou několika dnů: „Jeden den jsme našly místo a druhý den tam rovnou jely a vzaly se. Přišli dokonce i medvědi s medvíďaty, takže to nakonec bylo úplně super,“ pochvalovala si Šárka, která si na svatební obřad oblékla bílé kalhoty a bílý top, zatímco její partnerka zvolila krátké bílé šaty.

Až to bude možné, chystají nicméně ještě jednu svatbu v České republice, kde je jejich sňatek zatím neplatný. O své svatbě mluví Šárka záměrně hodně otevřeně a ráda by díky ní dělala i osvětu v české společnosti. „Snažíme se ukázat lidem, že to není nic nestandardního, že se svatba homosexuálních párů děje v celém světě úplně běžně.“

Na svatbě nechyběla ani dcera Kaileen z prvního manželství, s níž má Šárka skvělý vztah, dokonce ji učí jezdit na snowboardu.

Na olympiádu se připravovala na skalách i ve vodě

Na olympiádu v Pekingu se Šárka připravovala už mnoho měsíců dopředu. „Přes léto jsem jezdila na skejtu a na kole, trochu na snowboardu a hodně jsem lezla. Bylo to tak vydatné, že jsem ani nemusela do posilovny a mohla se připravovat jen venku.“ Skateboarding má se snowboardem hodně společného, a tak je prý perfektní kompenzační aktivitou. „Řekla bych, že skateboarding je ještě těžší, protože prkno nemáte přivázané k nohám. Lezení je zase něco úplně jiného, je to moje srdcovka, která učí člověka pracovat se strachem. Všechny tyto sporty totiž mají společnou jednu věc - u všech padáš, když se chceš naučit něco nového.“

Do přípravy ale zařadila i něco trochu klidnějšího – začala chytat ryby. „Jen stojíš ve vodě proti proudu a nehýbeš se, takže je to skvělý doplňkový sport a relax,“ svěřila se Šárka.

Otázka, zda je Šárka také někdy v klidu a odpočívá nějakým klasičtějším způsobem jako obyčejný smrtelník, u české snowboardistky vzbudila hlasitý smích. Přiznala ale, že ráda čte, že i ona ráda chodí do kavárny a moc ráda jí. „Vlastně dělám ten sport jen proto, abych mohla pořádně jíst,“ dodala s úsměvem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2023

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.