Tajemství Ondreje Nepely: Rodina nevěděla, že měl AIDS. Co všechno ho spojovalo s Mercurym?

Před 50 lety slovenský krasobruslař Ondřej Nepela získal na olympiádě v Sapporu zlatou medaili. Ve své době patřil k nejúspěšnějším československým sportovcům. Jeho soukromý život byl plný tajemství a svým způsobem se podobal osudu slavného zpěváka Freddieho Mercuryho ze skupiny Queen. Nepela byl gay, o čemž neměla tušení ani jeho rodina.

Nepela i Mercury patřili do stejné generace. Stali se nejlepšími ve svém oboru, idoly, po kterých toužily ženy na celém světě. Oni však byli homosexuálové a žili bouřlivým, nevázaným životem. Svoji orientaci se slovenský krasobruslař snažil před veřejností tajit, a jak se píše v jeho životopisné knize, dokonce se kvůli tomu oženil s venezuelskou kolegyní.

Pravou příčinu smrti neznali ani jeho nejbližší

Po ukončení veleúspěšné kariéry získal trenérskou licenci a natrvalo se usadil v Západním Německu, kde byla komunita gayů poměrně rozšířená. V této zemi mimochodem našel zalíbení i zmíněný Mercury, který tam nahrál několik svých alb a zdržoval se tam delší dobu. Nepela si užíval nezávazných vztahů – a právě to se mu nakonec stalo osudným. Nakazil se virem HIV a 2. února 1989 v pouhých osmatřiceti letech zemřel. O tom, že je gay, neměl nikdo z jeho blízkých tušení. Například otec se to nikdy nedozvěděl, neboť zemřel šest týdnů před ním.

Když krasobruslař umíral, byla s ním pouze matka a někdejší trenérka Hilda Múdra, se kterou si na sklonku života telefonoval téměř každý den. „Jednou mi řekl, že mu není dobře. Ve středu jsme se za ním s jeho maminkou vypravily, povídali si a ve čtvrtek zemřel. Urnu s popelem jsme převezly do Bratislavy, kde měl důstojný pohřeb. Ale hlavně – já ještě dlouho netušila, co bylo příčinou smrti. Na německém parte stálo, že jde o rakovinu lymfatických uzlin,“ prozradila trenérka Múdra v rozhovoru pro MF DNES. Maminka přežila svého syna o dva roky.

Krasobruslení obětoval vše

Ondřej Nepela, rodák z Bratislavy, měl starší sestru, která byla mentálně postižená. Krasobruslení se začal věnovat v sedmi letech a obětoval mu v podstatě všechno, včetně svého dětství. Pamětníci o něm tvrdí, že všechno, čeho v životě dosáhl, si musel tvrdě vydřít. Přes náročné a každodenní tréninky vystudoval gymnázium a dostal se na právnickou fakultu.

Na olympijských hrách startoval třikrát. Debutoval jako třináctiletý v Innsbrucku v roce 1964, kde obsadil 22. místo, v Grenoblu o čtyři roky později skončil osmý. Na další olympiádě v Sapporu 1972 už bral nejcennější kov – zlato. V roce 2000 vyhrál anketu Slovenského olympijského výboru a Klubu sportovních novinářů a stal se sportovcem století. Cenu za něj převzala dlouholetá trenérka Hilda Múdra, která se během slavnostního ceremoniálu neubránila dojetí a slzám. „Ondra si vítězství zasloužil, na vrcholu byl velmi dlouho,“ uvedla tehdy.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.