Celebrity

1. února 2022 11:05

Anna Kopečková

Zemřel otec Vojty Dyka. Co je spojovalo a proč měli jiná příjmení?

Ve věku 93 let zemřel literární historik Radko Pytlík

Literární historik a uznávaný haškolog Radko Pytlík, otec známého zpěváka Vojty Dyka, zemřel v pondělí 31. ledna ve věku 93 let. Ačkoli se věnoval literatuře, hudební nadání zdědil syn nejspíš právě po něm.

O úmrtí Radko Pytlíka informoval 1. února Radiožurnál s odvoláním na Richarda Haška, Pytlíkova přítele a prezidenta Mezinárodní společnosti Jaroslava Haška založené roku 1991. Literární historik a spisovatel Radko Pytlík se zajímal především o českou literaturu od přelomu 19. a 20. století po současnost a desítky let se věnoval hlavně dílu Jaroslava Haška a Bohumila Hrabala.

Knihomol s hudebním nadáním

Se svou druhou manželkou, o téměř třicet let mladší archivářkou Věrou Dykovou, společně vychovali dceru a syna, známého zpěváka Vojtu Dyka. Právě po tatínkovi Vojta nejspíš zdědil hudební talent. Radko Pytlík totiž nebyl jen knihomol a do sebe uzavřený intelektuál. O své práci dokázal i barvitě hovořit a velmi blízko měl k hudbě, dokonce studoval zpěv.

„Hlas se nerozvinul, a proto jsem musel změnit obor,“ svěřil se kdysi webu blesk.cz s lítostí, ale zároveň i uspokojením, že syn tak trochu splnil jeho dávný sen. Po svém otci Vojta patrně podědil i náklonnost ke krásným ženám a lásku ke sportu. Deníku Blesk před lety zároveň prozradil, že s tatínkem, ač ten už byl ve zralém věku, chodíval hrát fotbal na Letenskou pláň a hokej na Malou říčku do Stromovky.

Životní elán, kterým literární historik oplýval, okouzlil i jeho snachu, zpěvákovu manželku Tatianu Dykovou. „Kdybych se toho věku dožila, chci být jako on. Každý den zvládne svých šest kiláků, ven vyráží elegantně oblečenej a nikdy se nerozkydl na gauči, i když by jakožto důchodce mohl. Udržuje si řád: Dopoledne pracuje, ve dvanáct jde na pivo, pozdraví štamgasty, pak se vrátí domů na oběd, následuje šlofíček… Tenhle řád může působit jako nuda, je to ale strašně důležitý,“ prozradila v minulosti magazínu Reportér herečka.

Dyk místo Pytlíka

Jednou z věcí, které Vojta Dyk naopak po otci nezdědil, je příjmení. „Moji rodiče se dohodli, že nechtějí, aby se děti jmenovaly Pytlíci. Táta s tím měl trochu problém. To jméno ho prý poznamenalo na celý život,“ prozradil Vojta Dyk v roce 2020 v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka s tím, že ani jeho příjmení Dyk není úplně ideální, pokud se řekne třeba v Americe. V angličtině dick (čteno dyk) totiž znamená pánské přirození.

Známý zpěvák také přiznal, že ač byl synem dvou knihomolů, jako dítě nechtěl číst – a už vůbec ne Haškova Švejka, který jeho tatínka tak fascinoval. „Ke čtení jsem vůbec vztah neměl. Asi šlo o druh vzdoru. Když jste obklopeni knížkami, a u nás jich bylo opravdu hodně, prostě se vám nechce,“ vysvětloval zpěvák. Nakonec se ale čtení stalo jeho oblíbenou aktivitou a mnohokrát v rozhovorech zmiňoval, že nápady tatínkova oblíbence Jaroslava Haška byly tak trochu inspirací pro ptákoviny kapely Nightwork, v níž Vojta zpívá.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.