Celebrity

12. dubna 2021 06:05

David Laštovka

Slavné Češky, které se proslavily pod jiným jménem. Tohle mají v občance

Vybudovat si jméno, aby se dostalo do povědomí lidí, zabere několik dlouhých let. Nejslavnější nositelkou uměleckého jména je bezpochyby nedávná oslavenkyně Lucie Bílá, která se narodila jako Hana Zaňáková. Takových celebrit je ale více. Řada slavných žen se také rozhodla pro změnu a přijala příjmení svého muže. Pojďme se podívat na známé Češky, které mají v občance jiné jméno, než je nám známé.

Anna K. jako Luciana Krecarová

Její jméno pro showbyznys bylo dlouhé a krkolomné a tak se rozhodla pro změnu. Vyřešila to celkem jednoduše. „Anna je zdrobnělinou mého křestního jména a písmeno K. začátek příjmení. Vybrala jsem si ho ještě předtím, než jsem natočila první desku,“ prozradila zpěvačka. A jak ji oslovují nejbližší? „Rozhodně mám raději všechny zdrobněliny jména Anna, než když na mě někdo zavolá Lucko nebo Lucie,“ dodala.

Lenka Vlasáková má dvě přijmení

Sympatická herečka má v občanském průkazu Lenka Dolanská Vlasáková. V loňském roce se po devatenácti letech vztahu vdala za herce Jana Dolanského a začala používat jeho příjmení. „Abych řekla pravdu, ještě jsem si na to pořádně nezvykla. Když jsem třeba u doktora a tam mě osloví jako paní Dolanská, zaskočí mě to,“ prozradila s úsměvem v pořadu 7 pádů Honzy Dědky na TV Prima. Za sjednocení příjmení je ale ráda už jenom kvůli dětem. Společně mají tři: Johana, Maxe a Amálii. Z prvního manželství s výtvarníkem Egonem Tobiášem ještě dceru Sofii. „Jak máme hodně dětí a nebyli jsme manželé, docházelo pořád k problémům. Před porodem jsme na matrice museli zařídit, aby se to narozené miminko jmenovalo Dolanský. U Amálky to bylo složitější v tom, že jsem ještě nebyla rozvedená, takže ta přišla na svět jako Tobiášová. U Maxe jsme to zařídili včas, ale u Johana jsme na to zapomněli, takže ten měl na sobě napsáno Vlasák,“ vylíčila herečka.

V každém případě, Jan Dolanský těsně před svatbou Evu Vlasákovou pořádně rozplakal.

Tatiana Vilhelmová je ve skutečnosti Dyková

Zatímco při první svatbě s producentem Pavlem Čechákem si zvolila příjmení Vilhelmová Čecháková, v manželství se zpěvákem Vojtou Dykem už je oficiálně pouze Dyková. „Celý život usiluji o to, aby si mě diváci spojovali s rolemi, nikoliv s tím, jak se jmenuji. Aby se nedělo to, že mě uvidí na plátně a řeknou si: „Aha, to je ta Vilhelmová, co má tři děti a žije s tím a tím. Můj osobní život ať zůstane pro veřejnost někde v mlze. Proto v mé profesi nebazíruju ani na svém příjmení. Jméno Vilhelmová prostě pro mě dojelo do depa,“ uvedla herečka.Vojta Dyk napsal své ženě píseň. V klipu spolu tančí

Petra Janů si se jmény pohrála

Narodila se jako Jana Petrů, jenže když odstartovala hudební kariéru, jedna zpěvačka už pod tímto jménem na scéně působila. Proto byla nucena vymyslet jiné. „Nakonec se to vyřešilo tak, že jsem pouze přehodila křestní jméno s příjmením. Stačila pouhá přesmyčka,“ prozradila. S pseudonymem ji ovšem provázela řada problémů. „Zasedla si na mě paní na poště. Došlo to tak daleko, že jsem si od policie vyžádala papír, že používám umělecké jméno. Když mě pošťačka od přepážky zahlédla, blaženě se začala usmívat, jak mi to zase nandá. Já ji ale zaskočila tím, že jsem ji ukázala policejní potvrzení. To nečekala a celá zbledla. Asi jsem ji tím zkazila celý den. Ale kdybych to neudělala, neměla bych od ní nikdy klid,“ zavzpomínala zpěvačka. Za ta léta ji už všichni berou jako Petru, jen ti nejbližší ji prý říkají Honzo.

Helena Vondráčková, Jitka Zelenková nebo Petra Janů. Proč tyto ženy nikdy neměly děti?

Olga Lounová je Pytlounová

Rodné příjmení neznělo příliš hvězdně, a tak ho zpěvačka pro svou kariéru pokrátila. „Na své původní krásné až hobití jméno jsem hrdá, ale do oboru, v němž se pohybuju, se prostě nehodilo. Nejsem první ani poslední, kdo tak musel učinit. Jako já nemůžu být Olga Pytlounová, tak Lucie Bílá nemůže být Hankou Zaňákovou,“ pokrčila rameny.

Modelka Hana Mašlíková jako Hana Reinders

Přestože se v českém showbyznysu proslavila se svým dívčím jménem, když si vzala zápasníka MMA Andrého Reinderse, své původní příjmení vymazala z občanky. Jak ale záhy zjistila, byla to chyba. „Řada lidí s mým novým příjmením mělo problém. Buď ho neuměli správně vyslovit, nebo si ho nepamatovali. Dost těžko si na něj zvykali,“ přiblížila modelka a moderátorka. Na sociální síti si proto změnila jméno zpátky na Mašlíková a do závorky za to přidala Reinders. Jelikož se s manželem rozvádí, je velmi pravděpodobné, že si ho brzy změní i oficiálně.

Veronika Žilková má v občance jiné přijmení

Známá herečka se při obřadu s hercem, bývalým ministrem a současným velvyslancem ČR v Izraeli Martinem Stropnickým vzdala svého slavného příjmení z několika důvodů. „Odjakživa se mi líbil monogram VS, vypadá jako dolar. Martin je muž, kvůli kterému stálo za to ztratit své jméno. A bylo to i proto, že už nemám kvůli komu být Žilková. Můj milovaný tatínek Václav Žilka už tu není. Rod Žilků a Stropnických se bohužel spojil v jednom hrobě. Leží tam i Melichar Stropnický (jejich syn, který zemřel jako půlroční miminko, pozn. red). Zrovna kvůli němu jsem chtěla být také Stropnická,“ vysvětlila Veronika.

ROZHOVOR: Veronika Žilková: Muži v Izraeli mají na starost výchovu dětí, jsou jich plné parky

Kristýna Nováková z Pelíšků a její zmatky na matrice

Představitelka Jindřišky z kultovního filmu Pelíšky si se jménem užila své. V roce 2017 jí krachlo manželství s režisérem Jaroslavem Fuitem, se kterým má dcery Rozárku a Márinku, a rozvodem přestala být Fuitová. Pak se ale zamilovala do bratra herecké kolegyně Michaely Badinkové, kterého si vzala za muže a řešila dilema, jaké příjmení zvolí. Obávala se, že být pouze Badinková, která už v branži existuje, by mohlo v branži působit zmatky. „Proto jsem si nechala ještě rodné Nováková,“ vysvětlila.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 7. 2024

Berani, smíchejte dnes realitu s trochou fantazie. Na chvíli si odpočiňte a odreagujte se. Zkuste strávit čas meditací a vyčistěte si hlavu od každodenních starostí. Uklidňující, relaxační činnosti jsou tím nejlepším způsobem, jak dnešní den strávit. Vydejte se na procházku s přáteli a ponořte se do hovoru na obskurní témata. Dopřejte si čas a prostor pro snění.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.