Čeští muži a móda: Největším nešvarem jsou špinavé boty, za Západem stále zaostáváme

Čeští muži a móda
Čeští muži a móda – spojení, které stále ještě trochu drhne. Přestože se situace pomalu zlepšuje, za Západem stále zaostáváme. Největším nešvarem zůstává nepadnoucí oblečení, ale chyby se najdou i jinde. O tom, jak se vyvíjí vztah českých mužů k oblékání, co by rozhodně nemělo chybět v jejich šatníku a jaké trendy dnes hýbou pánskou módou, jsme si povídali s majiteli pánského butiku, Janem Moravčíkem a Pavlem Králíčkem.
Zakladatelé Gentleman Storu se pánské módě věnují dlouhodobě a jejich cílem je kultivovat české ulice i šatníky. Věří, že styl není otázkou peněz, ale přístupu. Co muži v Česku často podceňují, čemu je naopak potřeba věnovat větší pozornost a jaké kousky by neměly chybět v šatníku žádného chlapa – nejen o tom promluvili v rozhovoru pro Prima Ženy.
Čtěte také: Návrhářka Anna Tejklová pojmenovala největší módní nešvary, kterých se Češi dopouštějí
Jak se dle vašeho názoru vyvíjí vztah mužů k módě?
Já bych řekl, že za těch zhruba deset nebo jedenáct let, co se pohybujeme v tomhle odvětví, se situace výrazně zlepšila. Takové ty hrůzy, které jsme dřív vídali na svatbách nebo společenských akcích, už dnes prakticky nevídám. Velký posun je znát i na menších vesnicích, kde to bývalo nejhorší.
Nějaký typický nešvar, který vás napadne, když se řekne móda a muži?
Největším nešvarem je podle mě nepadnoucí oblečení, hned poté špinavé boty.
Jsme podle vás národ vytahaných džínů, volných mikin a sandálů? A jak si vedeme v porovnání se světem?
Já už tohle tak nevnímám, ale je fakt, že jsem v tomhle docela optimista a myslím si, že se to významně zlepšilo, ale samozřejmě pořád za těmi západními zeměmi zaostáváme, takže ještě máme kus cesty před sebou.
Jaký kousek v šatníku by podle vás neměl chybět žádnému muži?
Takových klasik a vlastně i držáků, které by měl mít každý muž v šatníku, je vlastně spousta. Od kvalitního bílého trička až po modré džíny. Co se týče té formální módy, tak tam je to modrý oblek, řekněme s bílou košilí.
Stále se řeší dámské módní trendy, jaké jsou ale ty pánské pro letošní rok?
V pánské módě se trendy mění mnohem pomaleji, což je pro nás vlastně výhoda. Co je jednou v kurzu, to obvykle vydrží i několik let. Navíc v Česku jsme oproti světu zhruba o dva roky pozadu. Zatímco globálně se teď posouváme k volnějším střihům, u nás stále převažují úzké kalhoty. Adaptace na nové trendy u nás trvá déle, ale v oblasti elegantní pánské módy se většinou stejně jedná jen o drobné změny – třeba se mění šířka kravaty nebo klop, případně se trochu upraví střih.
Jak podle vás vypadá ideálně oblečený muž?
Ideálně oblečený muž je takový, který si obléká věci, jež podtrhují jeho osobnost a způsob, jakým chce působit. Nepředpokládám, že by většina mužů chtěla, aby o nich bylo řečeno, že jsou zanedbaní nebo že jim na vzhledu nezáleží. Spíš by rádi vyjádřili třeba svůj vztah k přírodě nebo k městu, aby to jejich oblečení trochu odráželo. Někteří třeba nosí workwear – původně pracovní oblečení – a tak dál. Oblečení je vlastně další způsob, jak mohou komunikovat se svým okolím.
Co si myslíte o tom, když zkombinuju sako s elegantními kalhotami, a k tomu si vezmu třeba tenisky a barevné ponožky?
Můžete. Když to uděláte dobře, bude to i dobře vypadat. Ale jako u všeho platí, že pokud chcete pravidla porušovat – a tohle je do určité míry porušení zaběhlých pravidel – musíte je nejdřív znát a umět perfektně dodržovat. I tahle kombinace ale může vypadat skvěle. Já jak jsem v oboru čím dál déle, už nemám potřebu ta pravidla striktně dodržovat. Takže jsem rozhodně pro, aby lidé experimentovali a nebáli se pravidla občas porušit.
Existuje něco, co byste v módě zakázal?
Já asi nejsem tak striktní, v tuhle chvíli mě napadají tříčtvrteční kalhoty, které jsou opravdu tristní, ale jinak je za mě asi všechno tak nějak v pořádku.
Podívejte se také, jak vybrat vhodný pánský oblek: