Čeká vás cesta na dovolenou s dětmi? Víme, jak ji zvládnout v klidu a bez újmy
Cestovat s dětmi může být náročné a vyčerpávající, zvlášť, pokud se s nimi hodláte během letní dovolené vydat někam dál. Jaký dopravní prostředek zvolit? Co všechno zabalit s sebou? A jak děti během cesty zabavit?
Ať už se chystáte poznávat kouty naší země, nebo se vydáte do zahraničí k moři, ze všeho nejdůležitější je dobrá nálada. Plánujte dovolenou společně s dětmi, těšte se na ni, buďte v klidu a pohodě. „Dohadování se, popudlivost a neklid nepřidá vám a už vůbec ne vašim dětem. Hlavně malé děti nerozumí tomu, co se děje a negativní energie sálající z jejich rodičů vede jedině ke křiku a pláči, zlobení či v horším případě nemoci těsně před odjezdem," upozorňuje dětská neuroložka MUDr. Irena Borčinová
Auto, autobus, vlak nebo letadlo?
Pro kratší a střední vzdálenosti je nejvhodnější variantou auto a cesta přes noc. Průběh cesty navíc můžete přizpůsobit potřebám dítěte a víceméně kdykoliv si udělat přestávku. Ty dělejte pravidelně, například krátkou přestávku každou hodinu a každé tři hodiny delší pauzu, která pomůže i vaší lepší koncentraci při řízení. Jízda dálkovým autobusem není příliš vhodným řešením zejména kvůli zastávkám třeba i po čtyřech hodinách nebo absenci čerstvého vzduchu. Vlak v tomto ohledu představuje lepší variantu, pokud není přeplněný. Rozhodnete-li se z důvodu delší vzdálenosti pro letadlo, je třeba připravit děti na nepříjemný pocit v oblasti uší během vzletu a přistání, který pomůže zmírnit bonbon nebo žvýkačka. Mějte však na paměti, že právě kvůli tlakovým změnám v letadle je létání nevhodné pro novorozence a kojence do tří měsíců. Avšak miminko starší více než dva týdny většina leteckých společností na palubu vezme.
Nepodceňte přípravu aneb co zabalit na cestu
Včetně lahve s vodou či neslazeným čajem a svačiny se na cestě mohou hodit vlhčené ubrousky, případně suchý a mokrý ručník. Dále pak pohodlné oblečení a alespoň náhradní tričko, lehká deka a polštářek, pokud pojedete přes noc, nezbytná oblíbená hračka a cestovní lékárnička.Ta nejmenší dítka cestu většinou zvládají poměrně dobře. Nevolnost, bolest hlavy nebo závratě postihují spíše předškoláky nebo mladší školáky. Proto s sebou vezměte léky na tzv. kinetózu, případně sáček, kdybyste nestihli zastavit. „Při cestě s malými dětmi by se člověk měl předzásobit vhodnými léky a vybavenou lékárničkou. Důležité je také nezapomenout na repelentní přípravky proti hmyzu, moskytiéry, pokrývky hlavy a podobně. Hlavní je však zvážit, zda je cesta přiměřená věku a odolnosti dítěte,“ doplňuje Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA. Jednou z nejdůležitějších položek na seznamu by měla být také trpělivost a smysl pro humor.
O zábavu postaráno
Včetně oblíbené hračky dětem na cestu připravte zábavný program. Například jim můžete číst pohádky, případně je pouštět jako audio, stejně jako oblíbené písničky. Povídejte si s nimi nebo hrajte nejrůznější slovní hry – snad každý pamatuje na slovní kopanou, počítání aut jedné barvy, „myslím si člověka, zvíře…“ atp. Hodit se mohou také digitální hry nebo přehrávač s filmy a pohádkami.
Myslete také na to, aby děti měly klid, dostatek spánku a pravidelný rytmus. Katastrofický scénář může nastat například v případě, že se vám děti z nějakého důvodu nepodaří zabavit, hračky a hry je po chvíli omrzí, v horším případě začnou zlobit, křičet a celkově být neposedné. Pro takové případy můžete přibalit například některý ze zklidňujících přírodních sirupů určených pro děti (Dětský HypnoX, Pediakid, Radepur baby).
-jk-